Koronawirus w Polsce (na żywo)

0
koronawirus w polsce

Koronawirus w Polsce (Wtorek, 17.03.2020)

1UE zamyka zewnętrzne granice z powodu koronawirusa

Na wtorkowej telekonferencji szefów państw i rządów krajów UE, przywódcy UE zgodzili się na zamknięcie dla obcokrajowców zewnętrznych granic UE z powodu koronawirusa. O decyzji poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała natomiast, że ograniczenia w podróżach do UE państwa wprowadzić mają w trybie natychmiastowym. Unijne granice zostaną zamknięte na 30 dni – z możliwością przedłużenia tego okresu. Poparte zostały także wytyczne KE w sprawie zarządzania granicami wewnętrznymi, tak by ułatwić transport dóbr i powroty obywateli do swoich ojczyzn.

217 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 17 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Jest to: 8 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoba z woj. opolskiego, 1 osoba z woj. śląskiego, 1 osoba z woj. zachodniopomorskiego i 1 osoba z woj. podlaskiego.

W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 238, z czego 5 osób zmarło.

3Biedronka skraca godziny pracy

W komunikacie prasowym wydanym przez sieć sklepów Biedronka czytamy, że w związku z koronawirusem Biedronka skróci godziny pracy sklepów w całym kraju. Sklepy otwarte będą między 8:00 a 20:00. Każda placówka zmiany wdroży indywidualnie, natomiast nie później niż do 23 marca.

4Polski „pacjent zero” uznany za wyleczonego

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował, że wyniki „pacjenta zero” są negatywne przez co możemy go uznać za wyleczonego i w środę wypisać do domu. 66-letni mężczyzna przebywał w szpitalu od 2 marca.

5Rada Gabinetowa w środę o 10:00

Rzecznik prezydenta, Błażej Spychalski, poinformował, że w środę o godzinie 10:00 odbędzie się Rada Gabinetowa.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch na antenie Radia Wnet poinformował, że Rada Gabinetowa odbędzie się za pośrednictwem video łączy.

6Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podwyżek cen żywności

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski na swoim profilu uspokaja, że nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności. W komunikacie oświadczył również, że Inspekcja Handlowa i UOKiK będą sprawdzać zmiany cen żywności w sklepach, a w przypadku nadużyć nakładać sankcje karne.

7Apel Ministerstwa Rozwoju

Ministerstwo Rozwoju prosi o kontakt osoby, które mogą pomóc w produkcji fartuchów ochronnych, kombinezonów ochronnych, maseczek z filtrem, gogli, wzmocnionych rękawic i rękawiczek ochronnych, czy płynu do dezynfekcji. Swoje zgłoszenia wysyłać można na .

8Koleje wprowadzają ograniczenia

Już nie tylko PKP Intercity wprowadziło ograniczenia w kursowaniu pociągów. Zarząd województwa małopolskiego poinformował, że z powodu koronawirusa Koleje Małopolskie oraz Podhalańska Kolej Regionalna wprowadzają ograniczenia w ruchu pociągów regionalnych.

Zmiany wprowadzają także Koleje Mazowieckie, które będą działać na podstawie rozkładu weekendowo-świątecznego. Dodatkowo część kas biletowych będzie zamknięta, a Punkt Rzeczy Znalezionych zostaje zawieszony do odwołania. Ponadto na początku i końcu składów znajdować się będą strefy 0, które zostaną wyłączone z użytkowania przez podróżnych.

9Rada Polityki Pieniężnej tnie stopy procentowe

RPP na dzisiejszym posiedzeniu po raz pierwszy od 5 lat obniżyła stopy procentowe. Obecnie stopa referencyjna wynosi 1,0%, lombardowa 1,5%, depozytowa 0,5%, redyskonto weksli 1,05%, dyskonto weksli 1,1%. Jest to najniższy poziom w historii. Jak czytamy w komunikacie, uchwała RPP wchodzi w życie od 18 marca 2020.

1016 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych jest kolejne 16 przypadków. Jest to 6 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osoby z woj. łódzkiego, 2 osoby z woj. śląskiego, 2 osoby z woj. wielkopolskiego, 1 osoba z woj. małopolskiego, 1 osoba z woj. lubelskiego i 1 osoba z woj. kujawsko-pomorskiego.

Całkowita liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to 221 osób, w tym 5 ofiar śmiertelnych.

11Grzywna za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny

Ministerstwo Zdrowia informuje, że za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. zł.

Przypominamy zasady kwarantanny:

   • Nie opuszczaj domu
   • Nie wychodź do sklepu
   • Nie spaceruj z psem po swojej okolicy
   • Nie spotykaj się z innymi osobami.

12Pielgrzymki Narodowe przełożone z powodu pandemii koronawirusa

Rzecznik Episkopatu poinformował, że przełożono Pielgrzymkę Narodową do Rzymu na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła z 17 maja na późniejszy termin oraz II Narodową Pielgrzymkę do Dachau z 29 kwietnia na inny termin.

13Zamówienie publiczne na odczynniki do testów na koronawirusa

Jak podaje RMF FM, Polska bierze udział we wspólnym przetargu na odczynniki do testów na koronawirusa. W ramach unijnego wspólnego zamówienia publicznego Polska zgłosiła zapotrzebowanie na 200 respiratorów.

14Oświadczenie Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda podczas wydawania oświadczenia poinformował, że po konsultacjach z Ministrem Zdrowia i Premierem podjął decyzję o odwołaniu Rady Gabinetowej. Dodał, że najprawdopodobniej przesunięta zostanie ona na jutro, wszystko przez oczekiwanie na wyniki badań ministrów.

15Możliwość wydłużenia przerwy w szkołach

Jak zapowiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski nie wykluczone jest wydłużenie trwającej obecnie przerwy w szkołach. Dodał, że decyzja w tej sprawie będzie wynikać z wytycznych Ministra Zdrowia i GIS

16Kolejne 28 przypadków zarażenia koronawirusem, 1 ofiara śmiertelna

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, potwierdzone są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem. Dotyczą one 7 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 6 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 2 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 1 osoby z woj. opolskiego, 1 osoby z woj. zachodniopomorskiego.

Jednocześnie w szpitalu w Wałbrzychu (woj. dolnośląskie) zmarła piąta osoba zakażona koronawirusem. To 57-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące.

W sumie liczba zakażonych wynosi 205 osób, w tym 5 ofiar śmiertelnych.

17Ministrowie poddani testom na obecność koronawirusa

Rzecznik rządu Piotr Mueller dla PAP powiedział, że w związku z wykryciem koronawirusa u ministra środowiska Michała Wosia, wszyscy ministrowie obecni na ostatnim posiedzeniu rządu zostali poddani testom.

18Zaangażowanie wojska w walkę z koronawirusem

Podczas programu „Rozmowa Dnia” w radiowej Jedynce Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że Wojsko Polskie jest przygotowane do tego żeby reagować i reaguje. Dwa i pół tysiąca żołnierzy jest gotowych do pomocy w zwalczaniu koronawirusa. Na ten moment pomaga niecałe 2 tysiące z nich i ponad 300 jednostek.

19PKP Intercity zawiesza część połączeń i skraca niektóre trasy

W komunikacie wystosowanym na stronie internetowej przewoźnik podaje, że spółka zawiesiła tymczasowo część połączeń oraz częstotliwość, a trasę niektórych skróciła. Wynika to z faktu zmniejszonego zainteresowania przejazdami z racji wprowadzonych ograniczeń i trwającego stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce w związku z koronawirusem.

20Koronawirus w warszawskiej podstawówce

Jak podaje portal tvn24.pl/tvnwarszawa, ponad 40 osób objęto kwarantanną, po tym jak u jednego z pracowników jednej z mokotowskich podstawówek potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments