Koronawirus w Polsce (na żywo)

0
koronawirus w polsce

Koronawirus w Polsce (Poniedziałek, 16.03.2020)

121 nowych przypadków koronawirusa w Polsce, 1 osoba zmarła

Ministerstwo Zdrowia informuje o 21 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą 10 osób z woj. łódzkiego, 5 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. dolnośląskiego, 1 osoby z woj. lubelskiego, 1 osoby z woj. wielkopolskiego, 1 osoby z woj. podkarpackiego.

Ministerstwo poinformowało także, że w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie) zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące.

W tym momencie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 177, w tym 4 osoby zmarłe.

2Ograniczenia w zawieraniu związków małżeńskich

Jak podaje Wprost, z powodu pandemii koronawirusa narzeczeni mogą w najbliższym czasie mieć problem z zawarciem związku małżeńskiego. Stołeczny ratusz zapowiedział, że nieczynne do odwołania będą USC na Ochocie, Bielanach, Białołęce, w Wilanowie i Wesołej, a informacje związane z zawarciem małżeństwa udzielane będą wyłącznie telefonicznie bądź mailowo, natomiast wnioski dotyczące rejestracji zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być składane wyłącznie drogą pocztową, a pozostałe poprzez platformę e-PUAP bądź listownie.

Rzeczniczka prasowa warszawskiego ratusza poinformowała, że zaplanowane śluby będą mogły się odbyć, ale ich liczba zostanie ograniczona, o czym zadecyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Nie tylko Warszawa wprowadziła ograniczenia pod tym względem. We Wrocławiu, Białymstoku i Opolu zdecydowano, że w ceremonii mogą brać udział wyłącznie świadkowie i para młoda. Natomiast USC w Jarocinie zadecydował, że w trakcie zaślubin na sali może przebywać tylko 8 osób.

36 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki to 3 osoby z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), 1 osoba z woj. małopolskiego (Kraków) i 2 osoby z woj. śląskiego (Zawiercie).

4Nie będzie zawieszania krajowych połączeń kolejowych

Jak poinformował Minister Transportu Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej, „Sytuacja jest dynamiczna, ale chcemy zapewnić ciągłość połączeń pasażerskich”. Minister zapewniał, że rząd robi wszystko, by pociągi nadal mogły przewozić Polaków. Jednakże nie kryje, że liczba odwołanych rezerwacji na kolei sięga już 80%, a odwołanych kursów – nawet 75%.

Podczas konferencji Minister Adamczyk zaapelował do władz samorządowych o zawieszenie pobierania opłat za parkowanie w centrach miast, dzięki czemu większa część społeczności mogłaby dostać się do pracy własnym transportem.

Jednocześnie poinformował, że transport towarów do Polski nie jest zagrożony.

5Akcja „Lot do domu” największą akcją logistyczną ostatnich lat

Jak poinformował na konferencji prasowej Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz chęć powrotu do Polski poprzez stronę „Lot do domu” zgłosiło już 30 tys. osób. Loty organizowane są od 15 do 28 marca przez PLL LOT i są to wyłącznie specjalne połączenia w ramach akcji #LOTdoDomu. Rejsy odbywają się nie tylko z europejskich miast, jak Londyn, Barcelona, czy Reykjavik, ale także z państw położonych na innych kontynentach, m.in. LOT zabierze Polaków z Kolombo, Chicago, Delhi, Bangkoku, czy Hanoi.

Ponadto Czarterowe Linie Lotnicze EnterAir zapewniają powrót naszym rodakom z wakacji, na które wybrali się przed ogłoszeniem zamknięcia granic w Polsce, zgodnie z umowami, jakie zawarli w biurach podróży.

6Termin wyborów prezydenckich na razie bez zmian

Na konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że na obecną chwilę nie ma planów na przesuwanie terminu wyborów prezydenckich w Polsce w związku z koronawirusem.

7Rozporządzenie Ministra Finansów o gwarancjach kredytowych udzielanych przez BGK

Zgodnie z komunikatem wydanym przez Ministerstwo Finansów, Minister Finansów Tadeusz Kościński podpisał rozporządzenie w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytów w formule pomocy de minimis dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP).

Zmiana tego rozporządzenia spowodowana jest zagrożeniem koronawirusem, które wpływa także na sytuację polskich przedsiębiorców. Pozwoli ona na objęcie gwarancjami do 80% kredytów, dodatkowo zdecydowano o obniżeniu opłaty prowizyjnej od takich gwarancji z obecnego poziomu 0,5% do 0%.

8PKN Orlen obniża ceny paliw na stacjach

Zgodnie z informacją Polskiej Agencji Prasowej prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek, zadecydował o maksymalnym obniżeniu cen paliw na stacjach Orlenu.

9Związkowcy apelują do wojewodów o interwencję w sprawie zamknięcia magazynów Amazona

Jak informuje serwis Money.pl, związki zawodowe działające na terenie firmy Amazon Fulfillment Poland złożyły w poniedziałek 16.03.2020 r. pismo do odpowiednich wojewodów 5 województw, apelując o interwencję w sprawie zamknięcia magazynów. Jako uzasadnienie wskazują na zagrożenie życia i zdrowia pracowników oraz ich rodzin spowodowane możliwością wystąpienia koronawirusa.

10Banki umożliwią odroczenie spłat kredytów

Jak podaje Wirtualna Polska, Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki umożliwią odroczenie rat kapitałowych i odsetkowych w spłacaniu kredytów zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych przez okres do 3 miesięcy, co spowoduje wydłużenie okresu spłaty kredytu. Dodał również, że składanie wniosków o odroczenie spłaty będzie odbywać się bezpłatnie i wiązać się będzie jedynie z minimalnymi formalnościami. Skorzystać z tego, będą mogły zarówno osoby prywatne, jak i firmy.

Na dniach pojawić się mają kolejne działania pomocowe oferowane przez banki. W tym m.in. planowane jest udostępnianie przez banki łatwego dostępu do szybkich kredytów krótkookresowych dla firm.

11Konferencja w Ministerstwie Zdrowia

Na konferencji prasowej odnośnie sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce prof. Łukasz Szumowski przekazał, że zwiększono przepustowość testów na obecność koronawirusa. Wynosi ona obecnie 3000. Dodał, że do końca tygodnia spodziewanych jest ponad 1000 zakażeń, a liczba ta będzie rosła.

12Fiat zawiesza produkcję z powodu zagrożenia koronawirusem

Fabryka samochodów Fiat Chrysler Automobiles w Tychach, jak większość fabryk tego koncernu zawiesza produkcję samochodów do 27 marca 2020 r.

13Loty wewnątrzkrajowe zawieszone

Jak poinformował w Polsat News Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Premiera, od dziś zostaną zawieszone loty wewnątrzkrajowe. Czekamy na potwierdzenie Premiera Mateusza Morawieckiego.

1425 nowych przypadków zakażenia

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, które zostały potwierdzone testami laboratoryjnymi. Wśród nowych zakażonych mamy 9 osób z dolnośląskiego (Wrocław i Wałbrzych), 5 z mazowieckiego (Warszawa), 3 z wielkopolskiego (Poznań i Kalisz), 2 ze śląskiego (Tychy i Cieszyn), 2 z łódzkiego (Łódź), 2 z podkarpackiego i 2 z opolskiego (Opole).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments