Ubezpieczenia turystyczne

Porównaj oferty towarzystw ubezpieczeniowych

Większość z nas lubi podróże i coraz częściej wybieramy wczasy coraz dalej od domu. Urlop w ciepłych krajach kojarzy się z wypoczynkiem, zwiedzaniem, pływaniem w morzu i próbowaniem lokalnych specjałów.

Gdy organizujemy sobie naszą podróż powinniśmy jednak pamiętać, że życie jest nieprzewidywalne. Właśnie dlatego za każdym razem warto pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Poza tym, jeśli nasz wyjazd ma być rzeczywiście okazją do prawdziwego relaksu, to dobrze jest wziąć pod uwagę różne, nawet te mocno pesymistyczne scenariusze i zadbać o siebie oraz najbliższych.

Na czym polega i jak działa ubezpieczenie turystycznego? Co obejmuje polisa turystyczna? Jak wybrać najlepszą ofertę takiego ubezpieczenia? Wszystkie te informacje zostaną zaprezentowane poniżej:

Ubezpieczenie turystyczne – co to jest?

Ubezpieczenie turystyczne to specjalna forma ubezpieczenia, która ma na celu zabezpieczenie podróżujących przed różnego rodzaju nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą mieć miejsce podczas podróży – zarówno krajowej, jak i zagranicznej.

Ubezpieczenie podróżne jest zatem jednym z tych elementów wyjazdów i wycieczek, które zazwyczaj potrafi być niedoceniane aż do momentu, gdy coś pójdzie nie tak. W efekcie, nierzadko stanowi ono różnicę między prawdziwym relaksem podczas danej podróży a sytuacją pełną niepotrzebnego stresu i wysokich kosztów.

Co może obejmować ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenia turystyczne mogą przybierać różne formy, w zależności od potrzeb podróżującego. Najczęściej polisa turystyczna składa się z takich elementów, jak:

 • Zdrowotne ubezpieczenie na wyjazd za granicę – pokrywa koszty leczenia i opieki medycznej, które wystąpiły podczas podróży zagranicznej
 • Ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków – oferuje odszkodowanie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci spowodowanej wypadkiem
 • Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – zapewnia ochronę na wypadek szkód, które ubezpieczony wyrządził osobie trzeciej i ma obowiązek je pokryć
 • Ubezpieczenie bagażu – oferuje odszkodowanie za utratę, kradzież lub uszkodzenie bagażu podczas podróżyubezpieczenie turystyczne
 • Ubezpieczenie assistance – zapewnia pomoc i wsparcie podczas pobytu za granicą
 • Ubezpieczenie od opóźnień i anulowania podróży – oferuje odszkodowanie za dodatkowe koszty związane z opóźnieniem lub anulowaniem podróży, takie jak dodatkowe noclegi czy zmiana biletów lotniczych
 • Ubezpieczenie dodatkowe na wypadek rezygnacji – zapewnia zwrot kosztów, które ubezpieczony poniósł w przypadku, gdy z istotnych przyczyn nie mógł odbyć podróży lub musiał z niej wrócić

Co bardzo istotne, ubezpieczenie podróżne zapewnia również organizację i pokrycie kosztów transportu powrotnego do kraju, czy transportu medycznego.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

Warto wiedzieć, że EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego także daje podróżnym możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej.

Należy jednak zauważyć, że karta EKUZ zapewnia ochronę tylko w krajach należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiej Strefy Wolnego Handlu (EFTA). Jest więc honorowana tylko w niektórych państwach, a nawet tam gdzie działa – ma wiele ograniczeń.

Okazuje się bowiem, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego:

 • Nie pokrywa kosztów transportu powrotnego do kraju
 • Nie zapewnia leczenia w placówkach prywatnych
 • Nie pokrywa kosztów leczenia współfinansowanego przez pacjenta (na przykład nie zapewnia dopłat do pobytu w szpitalu czy zakupu leków)
 • Nie refunduje kosztów ratownictwa (w niektórych krajach)

W praktyce więc EKUZ stanowi wsparcie tylko i wyłącznie w przypadku problemów ze zdrowiem i refunduje tylko część kosztów leczenia. Warto również dodać, że jeśli nasza podróż ma dotyczyć kraju, w którym wymagana jest wiza, to wykupienie ubezpieczenia turystycznego będzie obowiązkowe. Na stronach rządowych dowiesz się więcej jak wyrobić kartę EKUZ.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego jest kluczowym elementem planowania podróży.

agent ubezpieczeniowyNależy jednak mieć świadomość, że rynek ubezpieczeń turystycznych w Polsce jest naprawdę szeroki i zróżnicowany. Nie powinno więc nikogo dziwić, że oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się między sobą różnić – i to znacznie. Jak zatem tego dokonać?

W pierwszej kolejności należy zadać sobie poniższe pytań, aby sformułować własne preferencje dotyczące polisy turystycznej:

 • Jak długo będziemy podróżować? – im dłużej, tym wyższej sumy ubezpieczenia będziemy potrzebować
 • Czy podróżujemy sami, czy z rodziną lub grupą? – im więcej osób, tym wyższej sumy ubezpieczenia będziemy potrzebować
 • Jakie aktywności planujemy podczas podróży? Czy będziemy uprawiali sporty ekstremalne lub inne aktywności wysokiego ryzyka, które mogą wymagać dodatkowego ubezpieczenia? – jeśli tak, będziemy musieli potrzebować polisy o szerszym zakresie, uwzględniającej dane aktywności
 • Jakie jest nasze ogólne zdrowie? Czy mamy jakiekolwiek przewlekłe choroby, które mogą wymagać specjalnej opieki podczas podróży? – jeśli tak, będziemy musieli wybrać ubezpieczenie pokrywające koszty ewentualnego leczenia takiego schorzenia

Następnie naszym zadaniem będzie porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli, zwracając uwagę na poniższe kwestie:

 • Co jest wliczone w cenę?
 • Jakie są limity odszkodowań (sumy ubezpieczenia)?
 • Jakie zdarzenia są wykluczone?
 • Jakie są procedury w przypadku składania roszczeń?

Na koniec, jeszcze przed podpisaniem umowy, należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Wskazują one prawa i obowiązki obu stron umowy, sposób ustalania wysokości szkody oraz zasady wypłaty odszkodowań lub świadczeń.

Jako ubezpieczający się musimy mieć pewność, że rozumiemy, co pokrywa nasza polisa turystyczna, jakie są w niej wyłączenia, jakie są nasze obowiązki jako ubezpieczonego, jak zgłosić szkodę i jak otrzymać odszkodowanie. Wszystkie te informacje znajdziemy właśnie w OWU.

W razie wszelkich wątpliwości, zanim zawrzemy umowę, powinniśmy skonsultować się z przedstawicielem ubezpieczyciela – jego obowiązkiem będzie szczegółowe wyjaśnienie wszystkich nurtujących nas kwestii.

Podsumowanie

ubezpieczenie turystyczneWybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego bezdyskusyjnie stanowi kluczowy element planowania podróży. Oferta firm towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka i elastyczna, dlatego każda osoba wybierająca się w podróż z całą pewnością znajdzie satysfakcjonującą polisę.

Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że najlepsza polisa turystyczna to niekoniecznie ta najtańsza, tylko taka, która najlepiej odpowiada naszym indywidualnym potrzebom i jest dostosowana do specyfiki naszego wyjazdu.

Wybierając ubezpieczenie podróżne, zawsze należy dokładnie przeczytać jego warunki i upewnić się, że obejmuje wszystkie potencjalne ryzyka. Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich musi bowiem być stawiane na pierwszym miejscu, niezależnie od miejsca docelowego i czasu trwania podróży.

Niezależnie od tego, gdzie i jakim środkiem transportu wybieramy się na wycieczkę, odpowiednie ubezpieczenie turystyczne ma zatem za zadanie zapewnić nam komfort psychiczny i ochronę w przypadku nieoczekiwanych, niefortunnych zdarzeń.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

porównaj ubezpieczenie turystyczne online