Lokaty bankowe czym są i co musisz o nich wiedzieć

1535

W poniższym artykule dowiesz się, jak w rzeczywistości funkcjonują lokaty bankowe i dlaczego korzystne lokaty bankowe to dobry sposób oszczędzania pieniędzy. Współcześnie większość obywateli Polski posiada rachunek w banku. Jest to wygodny oraz bezpieczny sposób przechowywania środków finansowych. Klient banku nie musi trzymać swoich środków w domu, ponieważ są one bezpieczne w banku.

Dodatkowo banki podlegają pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co dodatkowo działa na korzyść klienta. Dzięki temu może być spokojny o bezpieczeństwo swoich środków. Wielu z nas korzysta z usług banku, jak np. karta kredytowa, kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny. Są to usługi oferujące dodatkowe środki dla klienta. Czasem jednak klient nie ma potrzeby zadłużać się, ponieważ posiada oszczędności. Dla takiego klienta, dogodnym rozwiązaniem może być lokata bankowa.

Co to jest lokata bankowa?

Czym jest lokata bankowa? Lokata bankowa, to inaczej depozyt bankowy, czyli umowa między klientem, a bankiem, w której klient użycza bankowi swoje środki, na określony czas. W zamian bank oferuje ich oprocentowanie, które jest z góry znane klientowi. Odsetki wypłacane są miesięcznie, kwartalnie, bądź rocznie. Oprocentowanie lokat bankowych jest zależne od stopy procentowej ustalonej przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Nie jest to jednak jedyne kryterium, ponieważ oferty lokat w bankach są mocno zróżnicowane. Poza oprocentowaniem NBP, bank dodatkowo bierze pod uwagę swoje zapotrzebowanie na gotówkę. Lokaty w bankach mają za cel sfinansowanie akcji kredytowej. Różnica między oprocentowaniem kredytów, a lokatą bankową stanowi zysk dla banku.

Na co musisz zwrócić uwagę wybierając lokatę – parametry lokat bankowych

Podstawową kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, przy lokatach bankowych to ich oprocentowanie. Kolejnym parametrem, który wymaga uwagi klienta, to okres na który zakładana jest lokata. Lokaty bankowe przedstawiają oprocentowanie w skali roku. Miesięczna lokata bankowa oferująca 6% w skali roku brzmi bardzo interesująco. Natomiast należy pamiętać, że zysk po miesiącu wyniesie raptem 0,5% wysokości depozytu. Należy także uwzględnić 19% podatku, co zmniejsza zysk do 0,405%.

W tym wszystkim także należy uwzględnić inflację, która cały zysk może zniwelować do zera. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kapitalizację lokaty bankowej, czyli jak często naliczane są odsetki. Im częściej są naliczane, tym lepiej dla klienta. Wynika to faktu, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z efektem procentu składanego.

Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe?

W Polsce mamy wiele różnych banków, które posiadają w swojej ofercie lokaty bankowe. Wiele osób korzysta z usług więcej niż jednego banku, jednakże bycie na bieżąco z ofertami wszystkich banków to niezwykle trudne zadanie. Warto natomiast wiedzieć jakie czynniki wpływają na wzrost zainteresowania daną lokatą. Podstawą każdej lokaty bankowej jest wysokość oprocentowania. Im wyższe oprocentowanie, tym większy wzrost oszczędności dla klienta.

Kolejnym elementem jest rodzaj oprocentowania. Czy lokata ma stałe oprocentowanie, czy może zmienne? Stałe oprocentowanie pomaga łatwiej określić wartość końcową depozytu. Dodatkowo może się okazać, że przy zmiennej stopie procentowej, wraz z upływem czasu, depozyt staje się coraz mniej korzystny. W ten sposób dochodzimy do kolejnego punktu, czyli czasu trwania lokaty. Lokata może być jednomiesięczna, trzymiesięczna, albo nawet 24-miesięczna. Warto dodatkowo sprawdzić, czy mamy możliwość swobodnego wypłacania, albo dopłacania pieniędzy. Na szczęście istnieją porównywarki lokat w necie, co nie wymaga od nas posiadania wiedzy ofertowej wszystkich banków. Najodpowiedniejszą lokatę najlepiej odnaleźć za pośrednictwem rankingów lokat bankowych.

Jaka lokata jest najlepsza?

Najlepsza lokata bankowa, to taka gdzie mamy do czynienia z wysokim oprocentowaniem oraz częstą kapitalizacją. Dodatkowo należy pamiętać, że oferta powinna być dostępna dla przeciętnego „zjadacza chleba”. Niektóre lokaty (zwłaszcza te z wysokim oprocentowaniem) są stworzone z myślą o bardzo wysokich depozytach.

Mowa o wpłatach rzędu kilkuset tysięcy złotych. Jeśli nie mamy wolnych środków w takiej wysokości, to warto filtrować ranking najlepszych lokat bankowych, z wpłatami rozpoczynającymi się od np. jednego, czy kilku tysięcy złotych.

Lokata długoterminowa czy lokata krótkoterminowa

Wybierając lokatę bankową, do wyboru mamy kilka wariantów – lokata miesięczna, lokata 6 miesięczna, lokata na rok. Jakie są najkorzystniejsze lokaty bankowe? Lokaty długoterminowe, czy lokaty krótkoterminowe. Odpowiedź może wydawać się banalna – to zależy.

Podstawową kwestią przy ocenie tego, na jak długi okres wybrać lokatę, dotyczy kwestii prognoz kształtowania się stóp procentowych w naszym kraju. W przypadku planowanych wkrótce podwyżek stóp procentowych, warto wybrać lokatę o krótkim terminie zapadalności. Z kolei w przypadku prognoz obniżenia stóp procentowych najkorzystniejsza lokata bankowa, to ta o dłuższym terminie zapadalności.

Lokata bankowa online i w placówce – czy są różnice?

XXI wiek umożliwia zakładanie lokat bankowych zarówno w oddziale banku, jak również za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Czy jest coś co wyróżnia założone „lokaty w bankach”, a lokaty internetowe? Przede wszystkim należy pamiętać, że oprocentowanie „lokaty online” bardzo często jest wyższe, niż lokat oferowanych w placówce bankowej. Powodem tego są ograniczone koszty dla banku w przypadku lokat zakładanych przez Internet.

Chcąc założyć lokatę w oddziale, musimy się do niego bezpośrednio udać. Z kolei zakładanie lokaty online jest proste i szybkie. Formularz do wypełnienia oraz przelanie środków zajmie klientowi kilka, bądź kilkanaście minut. Potwierdzenie założenia lokaty bankowej przesyłane jest drogą elektroniczną, co umożliwia przejście przez cały proces, bez konieczności wstawania od komputera.

Lokaty bez konta – zalety i wady

Banki oferując lokaty bankowe, jako grupę odbiorców traktują najczęściej swoich klientów. Istnieją jednak lokaty oszczędnościowe, które umożliwiają skorzystanie z nich bez konieczności zakładania konta. Lokaty bankowe bez konta mają swoje niewątpliwe plusy, jednakże istnieje także druga strona medalu.

Jeśli regularnie otwieramy lokaty, w celu pomnażania naszych oszczędności, to brak konieczności otwierania konta w danym banku stanowi ogromny plus. Otwarcie kilkunastu rachunków bankowych mogłoby być dla nas uciążliwe. Chociażby ze względu na konieczność monitorowania opłat związanych z prowadzeniem konta. To co z jednej strony stanowi plus, może z drugiej okazać się minusem. Lokaty bankowe bez konta mogą posiadać niższe oprocentowanie, niż gdybyśmy byli klientami banku.

Lokaty bankowe – podsumowanie

Na ogół lokaty bankowe stanowią bardzo dobry sposób na oszczędzanie pieniędzy. Jednakże należy pamiętać, że lokata bankowa z racji niskiego oprocentowania najczęściej będzie chronić jedynie przed inflacją. Lokaty bankowe są instrumentami, które mają za cel utrzymać wartość nabywczą pieniądza, nie zaś pomnażać majątek.

Nie zmienia to faktu, że warto poświęcić czas na wybranie najlepszej lokaty, która pozwoli nam jak najlepiej zagospodarować naszymi „zaskórniakami”. Dobra lokata nie uczyni z nas milionerów, ale pozwoli nam osiągnąć odpowiedni poziom gospodarności, który stanowi podwalinę odpowiedzialnego zarządzania swoimi finansami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments