PO: wdowcom i wdowom powinno przysługiwać 25 proc. emerytury zmarłego małżonka lub małżonki

795

PO stara się prezentować swój program. – Wdowie lub wdowcowi powinno przysługiwać dodatkowo 25 proc. emerytury zmarłego współmałżonka; to jedna z propozycji PO dotyczących zmian w systemie emerytalnym – powiedziała w Kielcach posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

Pomóc wdowom i wdowcom

W ramach akcji „Letnia Akademia Kobiet”, posłanki PO: Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych rozmawiały z mieszkańcami Kielc o obecnym systemie emerytalnym.

Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała, że jedną z propozycji PO jest wypłacanie dodatku do emerytur dla wdów i wdowców. Chodzi o 25 proc. emerytury ich zmarłego małżonka.

– Najczęściej to kobieta zostaje sama, dlatego uważamy, że w sytuacji śmierci współmałżonka, druga osobna powinna móc pobierać dodatek w wysokości 25 proc. jej lub jego emerytury – powiedziała.

Uspokoiła też, że jej partia, która kiedyś już podniosła wiek emerytalny, nie ma obecnie takich planów. Jak dodała, ugrupowanie zrozumiało swój błąd.

– Polacy odpowiedzieli, że na takie rozwiązania się nie zgadzają, a my słuchamy Polaków – podkreśliła.

Dodała, że władza musi jednak stworzyć mechanizmy, które będą wspierały jak najdłuższą aktywność zawodową obywateli. PO myśli np. o zwolnieniu z opłacania składek osób, które mimo uzyskania wieku emerytalnego nadal decydują się pracować. Z tego obowiązku zwolniony byłby także pracodawca.

Posłanka Leszczyna dodała, że konieczne jest także wyrównanie wysokości wynagrodzeń i emerytur kobiet i mężczyzn. Jej zdaniem obecny system jest bardzo niesprawiedliwy. Kobiety stają bowiem przed „dramatycznym wyborem: czy mam robić karierę zawodową, czy zająć się rodziną i mieć dzieci”.

Joanna Frydrych dodała, że PO będzie starała się ujednolicić system emerytalny. Jej zdaniem powinien być prostszy, przejrzysty i uniezależniony od zmian władzy w kraju.

PO przechodzi do kontrofensywy?

Jak widać, PO stara się ponownie przejść do kontrofensywy. Zwłaszcza teraz – po tym,  jak do polskiej polityki wrócił Donald Tusk. Czy partii to zadanie się powiedzie? Już parę miesięcy temu starała się prezentować swoje pomysły programowe, inicjatywa wygasła jednak po paru tygodniach.

Możliwe, że politykom PO wiatru w żagle dodają nowe sondaże, w których PO ściga PiS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments