Te sprzęty zużywają najwięcej energii w domu – sprawdź, jak na nich zaoszczędzić

531

Oszczędzanie prądu to nie tylko ukłon w stronę zasobności portfela, ale i ochrony środowiska. Sytuacja naszego ekosystemu stale się pogarsza, a już za 30 lat może być nawet dramatyczna. Początek 2021 roku jest zatem doskonałym momentem na to, by wprowadzić dobre nawyki i zacząć żyć oszczędniej i bardziej ekologicznie, zwłaszcza po wprowadzeniu nowych kosztów za prąd, takich jak opłata mocowa, a co za tym idzie znaczną podwyżką rachunków za zużycie energii elektrycznej. Jak więc można na nich zaoszczędzić? Które urządzenia charakteryzują się najwyższym zużyciem prądu? Dowiemy się poniżej:

Co zużywa najwięcej prądu?

Niechlubnym zwycięzcą rankingu jeśli chodzi o zużycie prądu w domu jest lodówka z zamrażarką. Najpopularniejsze w Polsce są obecnie lodówki klasy energooszczędnej A++. Typowa chłodziarko-zamrażarka (210 litrów/110 litrów) pobiera w trakcie pracy 6,24 kWh dziennie, czyli 2277,6 kWh rocznie.

Najbardziej energooszczędne są lodówki A+++, których zapotrzebowanie na energię jest o 15% mniejsze niż lodówek A++. Z kolei klasa A zużywa o około 10-15% więcej energii niż A+, ale już o 25% więcej niż A++.

Natomiast starsze lodówki, klasy B i C zużywają już ponad 2,5 krotnie więcej prądu niż urządzenia klasy A+++. Jak można zmniejszyć zużycie prądu przez lodówkę? Oto kilka porad:

  • Regularnie rozmrażaj lodówkę, by warstwa lodu nie przekraczała 1 centymetr – jej wzrost powoduje wzrost energii
  • Ustaw urządzenie z dala od źródeł ciepła
  • Nie wkładaj ciepłych i gorących potraw do lodówki
  • Ustaw optymalną temperaturę w zależności od wypełnienia lodówki
  • Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, a w lodówce nie zostawiasz jedzenia – odłącz kabel urządzenia od prądu
  • Zamarznięte produkty rozmrażaj w lodówce, bowiem wchłaniają one ciepło z wnętrza

Jaki jeszcze sprzęt cechuje wysokie zużycie prądu?

Bojler elektryczny. W nowoczesnych modelach bojlerów wystarczą 3 godziny na dobę podgrzewania, aby ciepłej wody nie zabrakło dla małżeństwa z dwójką dzieci. Przy takich założeniach i korzystaniu z bojlera o pojemności 200 litrów i mocy 2000 W, roczne zużycie prądu wyniosłoby 2190 kWh. Można je zredukować poprzez ogrzewanie wody w bojlerze za pomocą kotła na paliwa stałe, kolektora słonecznego, pompy ciepła czy kominka z płaszczem wodnym.

Jakie jest zużycie prądu płyty indukcyjnej?

To nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązanie, niestety podczas pracy pobiera ogromne ilości prądu. Oczywiście maksymalne zużycie osiągamy dopiero wtedy, kiedy wszystkie pola grzewcze będą włączone, a temperatura nastawimy na najwyższą. Zdarza się to bardzo rzadko, tym samym nie wykorzystujemy pełnej mocy urządzenia.

Indukcja jest też bardziej wydajna od kuchenki gazowej, przygotowanie na niej potraw zajmuje dużo mniej czasu (ponad 30% mniej), a urządzenie włączone jest krócej. Jeżeli chcemy zminimalizować koszty z użytkowania sprzętu, możemy skorzystać z energooszczędnych funkcji, które posiada prawie każdy model.

Ceny użytkowania kuchenki różnią się w zależności od tego, z ilu pól grzewczych korzystamy i jaką mają one moc. Zakładając, że codziennie przez pół godziny włączone są 3 pola, dwa o mocy 2300 W i jedno o mocy 1800 W, roczne zużycie prądu wyniesie około 1160 kWh. Natomiast w przypadku elektrycznej płyty ceramicznej, która gotuje wolniej roczne zużycie prądu przy tych samych założeniach wyniesie około 1460 kWh.

Czas na kolejny sprzęt AGD.

Jakie jest zużycie prądu piekarnika?

To zależy od ustawionej temperatury i trybu. Urządzenie pracuje wtedy, kiedy musi nagrzać swoje wnętrze – w tym czasie pobór mocy jest największy. Temperatura w środku spada w trakcie pieczenia i wtedy, kiedy otwieramy drzwiczki, skutkuje to ponownym włączeniem się grzałek. Prąd zużywa także włączone w środku oświetlenie. Piekarnik o mocy maksymalnej 2500 W, przy nagrzewaniu do 200 stopni zużyje około 2000 W. Przy używaniu go codziennie przez godzinę, grzałki będą włączone około 30 minut roczne zużycie prądu wyniesie około 360 kWh.

Czas na kolejne popularne kuchenne urządzenie.

Jakie jest zużycie prądu zmywarki?

Zmywanie naczyń za pomocą tego sprzętu pozwala zaoszczędzić wodę, prąd i czas. Kupując urządzenie o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++ minimalizujemy zużycie prądu w domu. Zakup zmywarki jest niestety sporym wydatkiem. Koszty mogą zwrócić się po czasie, jeżeli będziemy włączać tylko zapełnione urządzenie i wybierać oszczędne programy. Dla przykładu najpopularniejsza w polskich domach klasa A++ wstawiana 6 razy w tygodniu rocznie zużywa około 310 kWh.

Jakie jest zużycie prądu czajnika elektrycznego?

To małe niepozorne urządzenie pobiera ogromne ilości energii, jednak tylko wtedy, gdy z niego korzystamy. Chcąc zaoszczędzić można podgrzewać tylko tyle wody ile potrzebujemy, czajnik będzie działał krócej, a na rachunku za prąd zobaczymy mniejsze liczby. Przeciętny czajnik ma moc 2000 W. Przez rodzinę czteroosobową może być używany 8 razy dziennie po około 3 minuty. Daje to roczne zużycie energii w wysokości 292 kWh.

Kontynuując temat urządzeń AGD…

Jakie jest zużycie prądu odkurzacza?

Jest on używany praktycznie w każdym domu kilka razy w tygodniu. Wbrew wielu opiniom, aby używanie go było szybkie i przyjemne, wcale nie musi on mieć dużej mocy. Pobór mocy świadczy jedynie o tym ile zużywamy energii podczas korzystania z urządzenia, może się on wahać między 1500, a 2000 W. Tak więc przeciętny odkurzacz o mocy 1600 W używany 2 godziny tygodniowo zużywa 180 kWh rocznie.

Czas na następny typowy sprzęt w każdym domu.

Jakie jest zużycie prądu pralki?

Na to jak dużo energii pobierze ma wpływ długość wybranego cyklu prania, jego temperatura, klasa energetyczna urządzenia (najpopularniejsze to A++) i to czy urządzenie jest całkowicie wypełnione. Bardzo dużo mocy zużywa suszenie prania, które jest możliwe jeżeli posiadamy pralko-suszarkę. Średnia pralka klasy A++ uruchamiana 5 razy tygodniowo zużywa 140 kWh rocznie.

Jakie z kolei jest zużycie prądu telewizora?

W przypadku tego sprzętu zużycie prądu najbardziej uzależnione jest od wielkości ekranu i tego jak długo jest włączony. Jeżeli zdecydowaliśmy się na duży sprzęt, musimy liczyć się z dużo większymi kosztami. Niektóre modele posiadają tryb eco, który sprawia, że pobór mocy jest mniejszy. Obecnie jednak średnie roczne zużycie prądu przeciętnego telewizora nie przekracza w większości domów 130 kWh.

Jakie z kolei jest zużycie prądu komputera i laptopa?

Tutaj sytuacja zależy do czego ich używamy. Proste działania takie jak: korzystanie z edytorów tekstu, komunikatorów itp. nie zmuszą urządzenia do wykorzystania pełnej mocy, w odróżnieniu od grania w gry czy ściągania programów, aktualizacji. Sprzęty dostosowane dla graczy mają lepsze parametry i tym samym pobierają więcej energii. Wielkość monitora też ma znaczenie, im mniejszy, tym więcej oszczędzamy. Przy kupowaniu warto zastanowić się do czego będziemy używać komputera i wybrać taki, który będzie dla nas odpowiedni. W taki sposób unikniemy niepotrzebnych opłat za prąd.

W przypadku laptopa ważne jest też żeby naładowany w pełni nie był podłączony do gniazdka, bo wtedy, czy na nim pracujemy czy nie, prąd płynie. Dla przykładu laptop, na którym wykonujemy proste działania, włączony 6 godzin dziennie zużyje około 90 kWh rocznie, a przeciętny komputer stacjonarny przy tych samych założeniach 200 kWh rocznie.

Jakie natomiast jest zużycie prądu żelazka?

Ich moc jest bardzo różna, jednak dla większości modeli zawiera się w przedziale 2200-2600 W. Należy jednak dodać, że żelazko pobiera cały czas takiej samej ilości energii po włączeniu do gniazdka. Właściwie bardzo rzadko wykorzystuje maksymalną ilość mocy podawaną przez producenta. Wynika to z dwóch kwestii: zazwyczaj nie ustawiamy maksymalnej temperatury, a żelazko, kiedy już się nagrzeje to się wyłącza, aż do wychłodzenia – wtedy włącza się ponownie.

Przeciętne żelazko o mocy 2300 W, przy nagrzewaniu zużywa około 2100 W. W ciągu godzinnego prasowania łączny czas nagrzewania (pracy) to około 25 minut. Przy używaniu go przez godzinę tygodniowo zużywa więc ono około 40 kWh rocznie.

Jakie jest zużycie prądu mikrofalówki?

W zależności od modelu pochłania ona od 700 do 1100 W, z grillem 1300-1600 W. Kuchenki mikrofalowe różnie radzą sobie z podgrzewaniem jedzenia. Większość modeli w czasie do 3 minut podgrzeje obiad do temperatury 65-70 stopni Celsjusza. Jeżeli urządzenie pracuje z mocą 800 W, to podgrzewając obiad dla każdego członka rodziny 3 razy w tygodniu zużyje rocznie około 25 kWh. Niski koszt wynika ze stosunkowo krótkiego czasu pracy.

Ile wynosi zużycie prądu ekspresu do kawy?

Podczas parzenia kawy ekspres będzie wykorzystywać około 300 do 600 W dla 2 filiżanek kawy i 1000 do 1500 W na 8-10 filiżanek kawy. Szacujemy, że przeciętny ekspres do kawy będzie korzystać 800 W aby produkować 4 filiżanek kawy w ciągu 10 minut. To z kolei przekłada się na około 200 kWh rocznego zużycia energii dla typowej rodziny.

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Coraz więcej osób decyduje się także na posiadanie nowoczesnego klimatyzatora w mieszkaniu lub domu. Czas więc przybliżyć zagadnienie klimatyzacja a zużycie prądu. Wydatki na energię zależą od mocy klimatyzatora. Standardowy klimatyzator pobiera 2,5 kWh (taki typ urządzeń stosujemy w pomieszczeniach o powierzchni 25 metrów kwadratowych). Tego typu urządzenie jest wykorzystywane z reguły 6 godzin dziennie przez 3 miesiące w roku, czyli roczne zużycie prądu przez klimatyzator wynosi 135 kWh.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden obowiązkowy wydatek generujący duże zużycie prądu. Mowa oczywiście o kosztach oświetlenia.

Oświetlenie a zużycie prądu

Kiedy zaczynamy oszczędzać energię elektryczną, to przede wszystkim staramy się redukować ilość zapalonych żarówek. Jeszcze kilka lat temu oświetlenie stanowiło około 18 proc. pochłanianego przez gospodarstwo domowe prądu. Obecnie w polskich mieszkaniach stosuje się w większości żarówki energooszczędne, które zużywają 80% mniej energii niż zwykłe żarówki. Do oświetlenia przykładowego mieszkania 85 metrów kwadratowych potrzeba sześć tradycyjnych żarówek 100 W i dwie 60 W. W skali roku można przyjąć, że średnio dziennie żarówki pracują 4 godziny. Tradycyjne żarówki wygenerują wtedy roczne zużycie energii na poziomie 1051 kWh, natomiast żarówki energooszczędne – 210 kWh.

Jak więc oszczędzać energię?

Kiedy chcemy zredukować koszty energii elektrycznej, to w pierwszej kolejności należy pozbyć się starych, nieekonomicznych, pochłaniających ogromne ilości energii elektrycznej urządzeń AGD, na nowoczesne energooszczędne klasy A++ lub najlepiej A+++. Co więcej, zamiast żarówek tradycyjnych starego typu, najlepiej jest używać nowoczesnych, energooszczędnych ledowych. Dodatkowo, nowoczesne sprzęty RTV i AGD często posiadają specjalny tryb eco umożliwiający oszczędzanie energii. Warto z nich korzystać, z całą pewnością ich sposoby działania zawarte są w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments