Wczoraj pisaliśmy o tym, że w Polsce na szczepienia na COVID-19 zapisują się już 40-latkowie. W praktyce okazało się, że tego typu osoby nie mogły zapisać się na szczepienia. A przynajmniej nie wszystkie. Zawiódł system.

Problem z systemem

Uruchomiliśmy dzisiaj w nocy e-skierowania, które zostały wystawione dla tych osób, które się wcześniej zgłosiły w styczniu, w lutym czy w marcu, w wieku od 40 do 59 lat – poinformował wczoraj minister Michał Dworczyk. – Łącznie takich osób zgłosiło się ok. 680 tys. Natomiast w tej grupie czterdziestolatkowie stanowią ok. 350 tys. – dodał.

Szybko okazało się, że 40-latkowie nie mogą skorzystać ze szczepionkowej oferty. A przynajmniej nie wszyscy.

Jak tłumaczył Dworczyk, „założenie było takie, że te osoby zaczną być obdzwaniane dzisiaj od rana przez automat z propozycjami terminów szczepień, przy czym grupa czterdziestolatków miała otrzymywać propozycję na połowę i drugą połowę maja”.

– Niestety, w skutek błędu systemu, zaczęły być zapisywane te osoby również w kwietniu – mówił. – O tym jak jest dużo wolnych miejsc w niektórych miastach świadczy fakt, że są osoby, które dzisiaj rano rejestrując się otrzymały termin jeszcze na dziś bądź na jutro  dodał. W efekcie tylko „około 60 tys. czterdziestolatków otrzymało terminy na kwiecień”.

– 40-latkowie, którzy zostali zapisani na kwiecień przez błąd systemu, dostaną propozycję terminów majowych, otrzymają taką informację w dniu jutrzejszym. W ciągu jednego dnia ten błąd naprawimy i za niego bardzo przepraszamy – powiedział.

50-latkowie

Co osobami starszymi?

– Osoby powyżej 50. roku życia, które zostały zapisane w czwartek na szczepienia, nie będą miały zmienianych terminów szczepień, bo już za kilkanaście dni rozpoczniemy ich rejestrację i ich szczepienia w ramach planu, który prezentowaliśmy – powiedział Dworczyk.

Tłumaczył też, skąd wziął się błąd.

– Drugie potknięcie związane jest z komunikacją, która zdecydowanie wczoraj powinna być bardziej efektywna, bo bez niej właśnie mieliśmy do czynienia z pewnym chaosem czy zdezorientowaniem części osób w wieku 40 i 50 lat i za te dwa potknięcia przepraszamy – dodał.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments