Przez długie dekady szkolnictwo wyższe miało w końcu otwierać drogę do życia na poziomie. Pokolenie naszych rodziców i dziadków przekonywało, że w najgorszym wypadku studia zapewniały pracę mniej wyczerpującą, niż ta czysto fizyczna. W efekcie dziś studia w naszym kraju uchodzą za absolutny standard. Tytuł magistra ma zagwarantować młodym ludziom świetną pozycję już na starcie swojej kariery zawodowej i satysfakcjonujące zarobki.
Jednak, jak większość z nas doskonale wie, rzeczywistość wcale nie wygląda tak różowo, a zderzenie z nią może okazać się bolesne. Okazuje się, że nie każdy kierunek studiów przekłada się na zadowalające wynagrodzenie w pierwszej pracy po jego ukończeniu. Ile więc wynoszą realne zarobki świeżo upieczonych absolwentów? Po jakich kierunkach studiów można liczyć na najlepszy start na rynku pracy? Przekonamy się poniżej:
Zarobki absolwentów kierunków technicznych
Nie powinien zaskakiwać fakt, że najlepiej obecnie zarabiają świeżo upieczeni absolwenci kierunków technicznych. Jak wynika z bazy Ekonomicznych Losów Absolwentów prowadzonej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego osoby, które uzyskały dyplom uczelni tego typu rok temu, dziś średnio zarabiają 3780 złotych brutto miesięcznie.
Zarobki absolwentów kierunków ścisłych
Drugie miejsce zajmują absolwenci kierunków ścisłych. Oni rok po uzyskaniu dyplomu zarabiają średnio 3430 złotych brutto miesięcznie.
Zarobki studentów innych czołowych kierunków
Nauki społeczne
Na najniższym stopniu podium znajdują się absolwenci studiów z obszaru nauk społecznych. Rok po ukończeniu studiów zarabiają oni średnio 3150 złotych brutto miesięcznie.
Medycyna, nauka o zdrowiu i kulturze fizycznej
Dopiero czwarte miejsce zajmują absolwenci studiów z obszaru medycyny, nauk o zdrowiu i kultury fizycznej. Byli studenci tego typu kierunków zarabiają średnio 3120 złotych brutto miesięcznie rok po ich ukończeniu.
Zarobki studentów pozostałych kierunków
Nauki humanistyczne
Absolwenci pozostałych kierunków studiów, pierwszy rok po ich ukończeniu zarabiają średnio już niestety mniej niż 3 tysiące złotych brutto miesięcznie. Piąte miejsce w rankingu – co może stanowić niespodziankę – zajmują absolwenci kierunków humanistycznych. Ich średnie miesięczne wynagrodzenie w ciągu pierwszych dwunastu miesięcy po uzyskaniu dyplomu wynosi 2680 złotych brutto. To mniej niż obecnie wynosi pensja minimalna. Warto także dodać, że dysproporcja pensji pomiędzy tym kierunkiem, a czterema powyższymi rośnie z roku na rok.
Pozostałe kierunki
Ostatnie trzy miejsca w zestawieniu zajmują odpowiednio absolwenci:
- Studiów z obszaru nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych – 2610 PLN brutto miesięcznie
- Studiów z obszaru sztuki – 2330 PLN brutto miesięcznie
- Kierunków przyrodniczych – 2120 PLN brutto miesięcznie
Mało tego, okazuje się, że odsetek absolwentów, którzy mają nową pracę i zarabiają powyżej 3000 złotych brutto wynosi zaledwie 10%. Jeszcze trudniej odnaleźć świeżo upieczonego absolwenta, który zarabia powyżej 5000 złotych brutto miesięcznie. Do tej grupy należy zaledwie 2% nowych absolwentów.
Specjalizacje gwarantujące najwyższe zarobki studentów
Informatyka
Przedstawiając sprawę w sposób bardziej szczegółowy, najwięcej zarabiają obecnie początkujący absolwenci studiów informatycznych. Średnie wynagrodzenie studentów, którzy ukończyli tę specjalizację maksymalnie 3 lata temu wynosi 5700 złotych brutto miesięcznie.
Elektronika i komunikacja
Drugie miejsce zajmują absolwenci elektroniki i komunikacji. Ich średnie wynagrodzenie otrzymywane w ciągu 3 lat od ukończenia studiów wynosi 4900 złotych brutto miesięcznie.
Automatyka i robotyka oraz lotnictwo i kosmonautyka
Na najniższym stopniu podium znajdują się ex aequo absolwenci automatyki i robotyki oraz lotnictwa i kosmonautyki. Po ukończeniu swojej specjalizacji, w ciągu pierwszych 3 lat pracy średnio zarabiają 4700 złotych brutto miesięcznie.
Pozostałe dobrze płatne specjalizacje
Powyżej 4 tysięcy złotych brutto miesięcznie w ciągu pierwszych trzech lat od uzyskania dyplomu zarabiają średnio również absolwenci studiów o takich specjalizacjach, jak:
- Farmacja – 4600 PLN
- Zarządzanie i marketing – 4500 PLN
- Elektrotechnika – 4300 PLN
- Inżynieria biomedyczna – 4200 PLN
- Matematyka – 4100 PLN
Absolwenci konkretnych kierunków i uczelni zarabiający najlepiej
Na koniec czas zaprezentować najbardziej szczegółowe zestawienie. Przedstawione w nim są zarobki absolwentów w ciągu pierwszego roku po uzyskaniu dyplomów z konkretnych kierunków na konkretnych uczelniach. Uwzględnione zostały wyłącznie studia stacjonarne na publicznych uczelniach.
AGH liderem
Co może zaskakiwać, pozycja lidera należy do absolwentów kierunku mikroelektronika w technice i medycynie na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ich średnie wynagrodzenie w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu wyniosło aż 10 780 złotych brutto miesięcznie. Warto dodać, że ten kierunek w poprzednim roku akademickim ukończyło tylko 13 osób.
Drugie miejsce także należy do “AGH”. Zajęły je studia informatyczne. Średnie wynagrodzenie absolwentów informatyki na tej uczelni w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu wyniosło 9450 złotych brutto miesięcznie. Ten kierunek ukończyło wtedy natomiast 170 osób.
Informatyka dominuje
Najniższy stopień podium także zajmuje informatyka, tym razem jednak na Uniwersytecie Warszawskim. Średnie wynagrodzenie absolwentów tego kierunku na UW w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu wyniosło 9330 złotych brutto miesięcznie. Te studia ukończyło w poprzednim roku akademickim 60 osób.
Kolejne miejsca zajmują takie kierunki na takich uczelniach, jak:
- Informatyka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – 8820 PLN brutto miesięcznie
- Informatyka, Politechnika Gdańska – 8670 PLN brutto miesięcznie
- Teleinformatyka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 8560 PLN brutto miesięcznie
- Informatyka, Politechnika Wrocławska – 8440 PLN brutto miesięcznie
- Informatyka, Politechnika Warszawska – 8440 PLN brutto miesięcznie
- Automatyka i robotyka, Politechnika Warszawska – 8390 PLN brutto miesięcznie
Elektronika i telekomunikacja, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 8380 PLN brutto miesięcznie - Informatyka stosowana, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 8180 PLN brutto miesięcznie
- Informatyka i Systemy Informacyjne, Politechnika Warszawska – 8160 PLN brutto miesięcznie
- Filologia koreańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – 8150 PLN brutto miesięcznie
- Automatyka i robotyka, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie – 8040 PLN brutto miesięcznie
Wynagrodzenie absolwentów – podsumowanie
Jak więc już widzimy, średnie zarobki świeżo upieczonych absolwentów uczelni wyższych w Polsce są z całą pewnością znacznie niższe niż większość obecnych i przyszłych studentów sobie wyobraża. Jednak, od każdej prawidłowości są pewne wyjątki. Tak też jest i w tym przypadku – otóż absolwenci studiów informatycznych już nawet na początku swojej drogi zawodowej nie mają powodów do narzekania. Zwłaszcza jeśli zdecydowali się studiować na najbardziej prestiżowych uczelniach technicznych w naszym kraju. Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku absolwentów, którzy uzyskali dyplom na kierunku automatyka i robotyka.
Wciąż zastanawiasz się jakie studia wybrać? O najbardziej przyszłościowych kierunkach znajdujących się w ofercie polskich uczelni możesz przeczytać tutaj.