Ruszyła rekrutacja na studia. Dla tysięcy młodych ludzi – głównie tegorocznych maturzystów – wybór odpowiedniego kierunku jest jedną z najważniejszych dotychczasowych życiowych decyzji. Z jednej strony, na tym etapie edukacji warto zadać sobie pytanie jakie przedmioty szkolne lubiliśmy najbardziej, co jest naszą pasją oraz przede wszystkim co chcielibyśmy robić w życiu.
Z drugiej strony, w ostatnich latach możemy zaobserwować bardzo duże zmiany na rynku pracy. Obecne trendy to głównie automatyzacja, digitalizacja oraz robotyzacja całych branż. Jednym z priorytetów powinien więc być wybór kierunku, który w jak największym stopniu przybliży nas do pewnego, dobrze płatnego zawodu w przyszłości. Jakie kierunki studiów uchodzą więc za najlepsze i przyszłościowe, a ich absolwenci są bardzo poszukiwani na rynku pracy? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od najbardziej oczywistego kierunku, czyli:
Informatyka
Podstawowe informacje
Za absolutnie najbardziej przyszłościowy i jeden z najpopularniejszych kierunków studiów obecnie uchodzi informatyka. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ technologie informacyjne są już wykorzystywane na co dzień praktycznie w każdym dobrze prosperującym biznesie. Nie da się zaprzeczyć, że świat już od lat przenosi się do przestrzeni wirtualnej, głównie Internetu, a pandemia koronawirusa tylko przyspieszyła te zmiany.
Studia informatyczne w Polsce to studia licencjackie, inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3 lat do 3,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata, inżyniera lub magistra).
Studia na kierunkach informatycznych będą idealne osób, które są zainteresowane projektowaniem stron internetowych i aplikacji, cyberbezpieczeństwem, programowaniem, gamingiem czy wykorzystywaniem baz danych w systemach informacyjnych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia informatyczne najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:
- Informatyka
- Fizyka
- Matematyka
- Język obcy
- Język polski
Wymagania mogą się jednak różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.
Potencjalne zarobki
Według niezależnych raportów nawet początkujący informatyk może liczyć na zarobek rzędu 5700 złotych brutto miesięcznie. Najlepiej opłacani są programiści – co piąty zarabia powyżej 10 tysięcy złotych miesięcznie na rękę, choć nierzadko zdarzają się także kwoty przekraczające 17 tysięcy PLN.
Elektronika i telekomunikacja
Podstawowe informacje
Kolejnym przyszłościowym i coraz bardziej popularnym kierunkiem studiów jest także elektronika i komunikacja. To studia, dzięki którym można zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie z pogranicza nauk ścisłych takich jak matematyka, informatyka czy nawet fizyka. Studenci otrzymują między innymi rozległą wiedzę z zakresu testowania i niezawodności, kompatybilności elektromagnetycznej, bezpieczeństwa funkcjonalnego oraz norm budowy urządzeń elektronicznych. Poznają tajniki architektury komputerów czy systemów łączności.
Studia na kierunku elektronika i telekomunikacja to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Elektronika i telekomunikacja oferują również szansę na rozwój unikalnych kompetencji zawodowych. Ich studenci uczą się między innymi, jak projektować systemy transmisyjne (układy antenowe, sieci światłowodowe), dobierać protokoły komunikacyjne oraz tworzyć wysokosprawne układy zasilające. Po zakończeniu nauki absolwenci z całą pewnością znajdą zatrudnienie, choćby we wszelkich przedsiębiorstwach zajmujących się urządzeniami elektronicznymi.
Wymagania
Aby dostać się na elektronikę i telekomunikację, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty:
- Matematyka
- Fizyka
- Język obcy
Potencjalne wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie dla absolwenta kierunku elektronika i telekomunikacja wynosi 4900 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście można zarobić o wiele więcej – kluczowe będzie tu doświadczenie i dodatkowe umiejętności.
Automatyka i robotyka
Podstawowe informacje
Za bardzo przyszłościowy kierunek studiów, który z każdym rokiem zyskuje na popularności, uważa się także automatykę i robotykę. To studia inżynierskie lub magisterskie z obszaru nauk inżynieryjno-technicznych, których program kształcenia koncentruje się w zagadnieniach z dziedziny automatyki, elektroniki i elektrotechniki. Studia zazwyczaj trwają od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończą się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra lub magistra inżyniera).
Studenci w trakcie studiów otrzymują rozległą i interdyscyplinarną wiedzę z zakresu między innymi: matematyki, fizyki oraz informatyki, którą potrafią wykorzystać do projektowania i uruchamiania systemów automatyki i robotyki. Absolwenci są przygotowani do pracy w przemyśle maszynowym, spożywczym, chemicznym, przetwórczym na stanowisku: konstruktora, projektanta, programisty, automatyka czy technologa.
Wymagania
Najczęściej wymagane przedmioty maturalne w procesie rekrutacyjnym na studia na kierunku automatyka i robotyka:
- Matematyka
- Język obcy
- Fizyka
- Chemia
- Informatyka
Najczęściej w największym stopniu pod uwagę brane są pierwsze dwa przedmioty z tej listy. Wymagania mogą się jednak różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Potencjalne wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie dla absolwenta kierunku elektronika i telekomunikacja w ciągu pierwszych trzech lat po ukończeniu studiów wynosi 4700 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście, zależnie od stanowiska można zarobić o wiele więcej – kluczowe będzie tu doświadczenie i dodatkowe umiejętności.
Inżynieria biomedyczna
Podstawowe informacje
Za kolejny wyjątkowo przyszłościowy kierunek studiów uchodzi inżynieria biomedyczna. Tego typu studia mają wysoce specjalistyczny charakter. Studenci, którzy wybierają tę ścieżkę dydaktyczną, muszą mieć świadomość, że jej charakter ma wyjątkowo interdyscyplinarną ścieżkę. Kształcenie przebiegać będzie bowiem na kilku podstawowych płaszczyznach. Wiedza, którą otrzymają przyszli inżynierzy, oscylować będzie wokół:
- Różnorodnych systemów diagnostyki i terapii
- Użytkowania elektronicznej aparatury medycznej
- Optycznych metod badania materiałów
Najważniejsze będą jednak umiejętności, jakie otrzymają przyszli inżynierowie. To dzięki ich kompetencjom medycyna jako nauka wciąż będzie mogła się rozwijać, a co za tym idzie – skomplikowana aparatura medyczna, dzięki której mogą być prowadzone chociażby dokładne badania diagnostyczne.
Studia na kierunku inżynieria biomedyczna to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia) lub 1,5 roku (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra inżyniera).
Studenci inżynierii biomedycznej będą się uczyć, jak wykorzystywać wszystkie zdobycze nauk technicznych, podczas wspierania diagnoz medycznych, przy użyciu specjalistycznej aparatury. Obecnie rynek aparatur medycznych nieustannie i prężnie się rozwija, a zastosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że specjaliści w tej dziedzinie są bardzo pilnie poszukiwani.
Wymagania
Aby dostać się na inżynierię biomedyczną, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:
- Matematyka
- Język obcy
- Fizyka
- Chemia
- Informatyka
Potencjalne wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie dla absolwenta kierunku inżynieria biomedyczna wynosi 4200 złotych brutto miesięcznie. Co drugi inżynier po tym kierunku zarabia jednak od 4900 do 5800 PLN.
Finanse i rachunkowość
Podstawowe informacje
Niezmiennie za jeden z najlepszych i najbardziej popularnych kierunków studiów uchodzą także finanse i rachunkowość. Nie należą one do najłatwiejszych studiów, jednak rekompensatą po ich zakończeniu jest szansa na wyjątkowo atrakcyjne zatrudnienie.
Studia na kierunku finanse i rachunkowość to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).
Studia na tym kierunku to czas wyjątkowo intensywnej nauki przedmiotów ścisłych. Studenci uczą się między innymi analizować przepisy prawne obowiązujące w przedsiębiorstwie, oceniać ryzyko inwestycyjne, prowadzić księgi rachunkowe czy samodzielnie rozliczać zobowiązania podatkowe. Zdobywają wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, funkcjonowania instytucji finansowych i banków oraz umiejętność analizy podstawowych zjawisk gospodarczych i sytuacji ekonomiczno-finansowych jednostek gospodarczych.
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia na kierunku finanse i rachunkowość najczęściej wymagane przedmioty maturalne to:
- Matematyka
- Geografia
- Język obcy
- Historia
- Język polski
- Wiedza o społeczeństwie
- Fizyka
- Informatyka
Wymagania mogą się jednak różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Potencjalne wynagrodzenie
Średnie wynagrodzenie dla absolwenta kierunku finanse i rachunkowość w ciągu pierwszych trzech lat po ukończeniu studiów wynosi 4150 złotych brutto miesięcznie. Rozpiętość zarobków po tym kierunku jest jednak bardzo duża. Absolwenci z ukończoną specjalizacją audytu czy analizy finansowej, bez problemu znajdą oferty pracy w korporacjach, których pensja wyraźnie przekracza 6 tysięcy złotych brutto miesięcznie.