Tokio 2020 – igrzyska olimpijskie w dobie pandemii bez kibiców

921

Niestety, 15 dni przed rozpoczęciem Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio potwierdziły się najgorsze informacje, o których spekulowano w ostatnim czasie. W związku z wprowadzeniem obowiązującego do 22 sierpnia stanu wyjątkowego w stolicy Japonii powodu rosnącej liczby przypadków zakażenia koronawirusem organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio zdecydowali, że impreza odbywać się będzie bez udziału kibiców.

Sytuacja pandemiczna w Japonii

Sytuacja pandemiczna w Kraju Kwitnącej Wiśni już od pewnego czasu jest trudna. W związku z tym już wcześniej podjęto decyzję o ograniczeniu liczby kibiców. Według pierwotnie obowiązujących reguł trybuny mogłyby zostać wypełnione maksymalnie w 50% i tylko wówczas, gdy liczba osób nie przekroczyłaby 10 tysięcy. Co więcej, mowa była wyłącznie o japońskich fanach. Wiadomo już więc było, że zagraniczni kibice nie będą mogli wziąć udziału w igrzyskach.

Czwarta fala w Tokio

W ostatnich dniach sytuacja jednak jeszcze się pogorszyła. 5 lipca zgłoszono 1040 nowych przypadków zakażeń COVID-19 – najwięcej od maja. Dodatkowo, skomplikowanym okolicznościom towarzyszy ciągła niechęć obywateli kraju do organizacji igrzysk olimpijskich powodowana strachem, że impreza wpłynie na rozprzestrzenianie się choroby oraz awersja odnośnie szczepień. Według słynnej agencji prasowej „Reuters” tylko 25% japońskiej populacji otrzymało minimum jedną dawkę szczepionki. Z tego powodu we wtorek, 6 lipca japońska agencja prasowa “Kyodo” poinformowała, że limit może zostać obniżony do 5 tysięcy osób.

Igrzyska w Tokio bez kibiców

Ostatecznie, w czwartek, 8 lipca w godzinach porannych (czasu polskiego) pojawiła się informacja, że japoński rząd wprowadził czwarty poziom stanu wyjątkowego w Tokio, który będzie obowiązywał od poniedziałku 12 lipca do 22 sierpnia, czyli przez cały czas trwania igrzysk olimpijskich, które rozpoczną się 23 lipca, a zakończą 8 sierpnia. Około godziny 15:00 podano, że na obiektach w stolicy Japonii zabraknie kibiców. Decyzja zapadła po dyskusjach pomiędzy organizatorami a Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

Do tej pory w Japonii odnotowano 810 tysięcy przypadków zakażeń koronawirusem i niemal 15 tysięcy zgonów z tego powodu.

Bunt sponsorów

Decyzja o wykluczeniu kibiców oraz niepewność jak ostatecznie będzie zorganizowana ta impreza spowodowały bunt sponsorów Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio. To dramatyczna decyzja, ponieważ zapłacili już oni 3 miliardy dolarów za możliwość reklamowania swoich marek, oraz 200 milionów USD za to, że rok temu potwierdzili swoją obecność, kiedy igrzyska zostały przełożone na 2021 rok.

Jak pisze agencja “Reuters” decyzje o całkowitym wycofaniu się bądź znacznym ograniczeniu obecności zdecydowały już tacy sponsorzy, jak: Canon, Tokio Marine & Nichido Fire Insurance, Asics i Ajinomoto. Igrzyska w Tokio miały początkowo 60 japońskich sponsorów. Bez zmian pozostaje obecność sponsorów międzynarodowych związanych wieloletnimi kontraktami z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim.

Co z Olimpijską Promenadą?

Canon i Tokio Marine & Nichido Fire Insurance zrezygnowały z zorganizowania specjalnych stoisk na Olimpijskiej Promenadzie w Tokio. Canon planował tam rozstawienie specjalnych paneli, na tle których można byłoby robić sobie pamiątkowe zdjęcia. Promenada miała być miejscem, gdzie zostaną rozstawione wielkie ekrany, a kibice, którzy nie weszli na stadiony mieli tam również dobrze zjeść śledząc zawody. Tyle, że władze Tokio już teraz poleciły kibicom, żeby nie gromadzili się w takich miejscach.

Swoje plany zmienił już producent odzieży i obuwia sportowego – Asics, który sponsoruje między innymi najlepszą polską tenisistkę Igę Świątek. Asics planował postawienie na promenadzie czterometrowego pomnika japońskiej tenisistki stołowej Kasumi Ishikawa, nazywanej “Big Kasumi”. Pomnik ostatecznie pozostanie w magazynach Asics do czasu aż firma zdecyduje o nowej lokalizacji.

Jak na razie tylko marka Omega z Grupy Swatch poinformowała, że nie zmienia planów i będzie miała swoje stoisko na Promenadzie. Organizatorzy jednak ostrzegają, że Promenada w ogóle może być zamknięta, jeśli liczba zachorowań na COVID-19 nie ulegnie zmniejszeniu.

Zmiana planów Panasonica i Ajinomoto

Wiadomo także, że odwołane zostały wszystkie przyjęcia i inne imprezy towarzyszące, jakie planowali sponsorzy. Takie firmy, jak Ajinomoto czy Panasonic zamierzały także rozdawać Igrzyska w Tokio fanart bilety na zawody.

Polska kadra na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio

Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio wystartuje 112 polskich sportowców i 103 sportsmenki w 28 różnych dyscyplinach. Łącznie, cała kadra z trenerami, lekarzami, fizjoterapeutami i działaczami liczy 428 osób. To najmniejsza polska kadra na igrzyska olimpijskie od 17 lat.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments