Ogromny popyt na kredyty hipoteczne wciąż się utrzymuje

Udostępnij

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe we wrześniu 2023 wzrosła rok do roku o 248,8%. Z kolei liczba osób ubiegających się o finansowanie o 169,5%.

Ponad 36 tys. osób wnioskowało o kredyt hipoteczny we wrześniu kredyt hipoteczny

Biuro Informacji Kredytowej podało, że we wrześniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 36 590 potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej ich liczba sięgnęła 13 580. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do sierpnia liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 5,9%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu wyniosła zaś 417 360 złotych i była wyższa o 23,6% w relacji do wartości z września 2022 roku. W porównaniu do sierpnia 2023 wartość ta wzrosła o 1,7%.

Ponadto, okazuje się, że we wrześniu mieliśmy trzeci najwyższy w ujęciu rocznym wzrost popytu na kredyty hipoteczne odkąd posiadamy dane w Biurze Informacji Kredytowej – czyli od 2008 roku. Lepsze wyniki odnotowano wyłącznie… w lipcu oraz w sierpniu bieżącego roku.

Przyczyny rekordowego wzrostu popytu na kredyty hipoteczne

Bezpieczny Kredyt 2 procent

Według Biura Informacji Kredytowej podstawowym czynnikiem wzrostu popytu na hipoteki jest efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Główny ekonomista BIK prof. Waldemar Rogowski szacuje że około 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy we wrześniu to potencjalnie osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tysięcy złotych w banku uczestniczącym w programie.

W procesie weryfikacji wnioskodawcy przez bank, w bazie Biura Informacji Kredytowej nie ma jednak możliwości oznaczenia, że zapytanie zostało złożone w związku z programem Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Wzrost zdolności kredytowej

Ponadto, Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynika także z poprawy sentymentu do kredytów mieszkaniowych wśród potencjalnych kredytobiorców, którzy z przyczyn formalnych nie mogą być beneficjentami programu, ale wzrosła ich zdolność kredytowa.

Zdolność zwiększa się bowiem obecnie w wyniku realnego wzrostu wynagrodzeń oraz spadku WIBOR-u – zarówno w reakcji na dwie ostatnie obniżki stóp procentowych, jak i w oczekiwaniu na dalsze ich spadki. W konsekwencji, nastąpił wzrost dostępności kredytu mieszkaniowego, co bezpośrednio przyczyniło się do wzrostu popytu.

Efekt niskiej bazy

Kolejnym powodem wyjątkowo wysokiego wyniku BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest efekt niskiej bazy. Okazuje się, że w okresie od maja 2021 roku do września 2022 odnotowano historycznie najniższe odczyty wartości tego indeksu.

Wraz ze wzrostem cen mieszkań, rosną kwoty kredytów nieruchomości

Istotnym czynnikiem jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości aż 417 360 złotych. Kwota ta jest o 23,6% wyższa od średniej kwoty kredytu zanotowanej we wrześniu 2022 roku.

Biuro Informacji Kredytowej wyjaśnia, że tak wysoka średnia wartość kredytu wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2% składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie.

Ograniczenie to wynosi 500 tysięcy złotych dla singli i 600 tysięcy PLN dla małżeństw oraz rodziców wychowujących dziecko.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również