Kredyt 2% – kalkulator! Zobacz, ile będzie wynosiła rata

Udostępnij

Zakup pierwszego mieszkania to wyzwanie dla wielu osób, w tym młodych, przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, to często marzenie trudne do zrealizowania.

Dlatego rząd przygotował program dopłat do kredytu mieszkaniowego. W najnowszym odcinku Kawy z ekspertem kredytowym, Piotr Ochnio, CEO Profesjonalne Finanse opowiada o programie rządowym Bezpieczny Kredyt 2%.

Założenia programu Bezpieczny Kredyt 2%

Projekt przyjętej ustawy zakłada, że kredyt o oprocentowaniu 2%, z dopłatą z budżetu państwa, będzie mogła uzyskać osoba w wieku maksymalnie do 45 lat. Kredyt może być udzielony wyłącznie na pierwsze mieszkanie.

Kwota kredytu nie będzie mogła przekroczyć 500 tysięcy złotych w przypadku singla i 600 tysięcy PLN w przypadku małżonków i rodziców. Wkład własny nie może natomiast przekraczać 200 tysięcy złotych.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule rat malejących. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2% powiększone o marżę banku.

Kiedy można stracić prawo do dopłat?

Jeśli w czasie korzystania z rządowego wsparcia kredytobiorca sprzeda lub wynajmie mieszkanie, albo kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie środki będzie musiał zwrócić. Program Bezpieczny Kredyt 2% ma ruszyć 1 lipca.

Kalkulator kredytowy – Bezpieczny kredyt 2%

W przypadku kredytu na 350 tysięcy złotych na 30 lat, pierwsza rata przy korzystaniu z programu Bezpieczny Kredyt 2% wyniesie 1669 złotych. Rata standardowego kredytu bez dopłat przy takich parametrach wyniosłaby dziś natomiast 3306 złotych.

W efekcie, decydując się na wybór Bezpiecznego Kredytu 2% zaoszczędzimy 163 898 złotych. Co więcej, po upływie 10 lat możemy dalej decydować się na spłacanie kredytu w wariancie rat malejących – wtedy możemy zaoszczędzić dodatkowe 47 tysięcy złotych.

Bezpieczny Kredyt 2%. Wady i zalety rządowej propozycji

Przede wszystkim, program Bezpieczny Kredyt 2% ma mieć ograniczony budżet. W 2023 roku ma on wynieść 8 milionów złotych, co przełoży się na około 20 tysięcy wniosków w skali całej Polski, dlatego może się zdarzyć, że nie każdemu chętnemu kredytobiorcy uda się z tego programu skorzystać.

Z tego powodu warto zarezerwować wybrane przez nas mieszkanie przed 1 lipca, przygotować dokumenty finansowe, obliczyć zdolność kredytową i ogólnie przygotować się do procesu zakupu nieruchomości na kredyt.

Warto także zawrzeć umowę ze sprzedającym, która zakłada, że jeśli nie otrzymamy Bezpiecznego Kredytu 2%, poniesiemy mniejsze konsekwencje finansowe niż utrata całości zadatku.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również