Gigantyczny popyt na mieszkania utrzymuje się – wszystko przez Kredyt 2%

48
Wynajem mieszkania

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w sierpniu 2023 wzrosła rok do roku o 299,9%. Z kolei liczba osób ubiegających się o finansowanie zwiększyła się o 223,8%.

Ponad 38 tys. osób wnioskowało o kredyt hipoteczny w sierpniu kredyt

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w sierpniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 38 900 potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej ich liczba sięgnęła 12 400. Warto jednak zauważyć, że w porównaniu do lipca liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 10,5%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła zaś 410 400 złotych i była wyższa o 21,9% w relacji do wartości z sierpnia 2022 roku. W porównaniu do lipca 2023 średnia wartość kredytu mieszkaniowego utrzymała się na tym samym poziomie.

Z powyższych danych wynika, że w sierpniu Polacy wnioskowali o kredyty mieszkaniowe o łącznej wartości około 16 miliardów złotych. To prawie cztery razy więcej niż w sierpniu ubiegłego roku, kiedy nasi rodacy wnioskowali o łączną kwotę nieznacznie przekraczającą 4 miliardy PLN.

Odkąd posiadamy dane w Biurze Informacji Kredytowej – czyli od 2008 roku – popyt na kredyty hipoteczne ani razu nie odnotował tak dużego wzrostu rok do roku.

Efekt Bezpiecznego Kredytu 2 procent

Według Biura Informacji Kredytowej głównym czynnikiem wzrostu popytu na hipoteki jest efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent. kredyt gotówkowy

Główny ekonomista BIK prof. Waldemar Rogowski szacuje że około 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w lipcu to potencjalnie osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tysięcy złotych w banku uczestniczącym w programie.

W procesie weryfikacji wnioskodawcy przez bank, w bazie Biura Informacji Kredytowej nie ma jednak możliwości oznaczenia, że zapytanie zostało złożone w związku z programem Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Prof. Waldemar Rogowski ocenia ponadto, że dla uczestników programu Bezpieczny Kredyt 2% zdolność kredytowa wzrosła nawet o około 30% wobec standardowej, rynkowej hipoteki.

Kolejnym powodem rekordowego wyniku BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest efekt niskiej bazy. Okazuje się, że w okresie od maja 2021 roku do sierpnia 2022 odnotowano najniższy odczyt wartości tego indeksu.

Liczba sprzedanych mieszkań w sierpniu mocno w górę

Najnowsze dane Otodom Analytics wskazują, że w sierpniu 2023 roku deweloperzy na siedmiu największych rynkach sprzedali prawie 5800 mieszkań. To aż o 175% więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie, z najnowszych danych wynika, że na siedmiu największych rynkach w Polsce deweloperzy mają do sprzedania niecałe 38 tysięcy mieszkań. Z tego powodu dziś znów mamy do czynienia z rynkiem, na którym to sprzedający dyktują warunki. rekordowe ceny mieszkań

Efekty wzmożonego popytu są również jaskrawo widoczne na rynku wtórnym. Według danych z bazy Unirepo ofert unikalnych w miastach wojewódzkich na rynku wtórnym jeszcze na początku czerwca było prawie 77 tysięcy. Natomiast informacje z początku września sugerują, że w ciągu trzech miesięcy liczba ta stopniała do 61 400.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments