Popyt na kredyty hipoteczne wzrósł o 273%! Efekt Bezpiecznego Kredytu 2%

Udostępnij

Jak informuje Biuro Informacji Kredytowej, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w lipcu 2023 wzrosła rok do roku o 273,1%. Z kolei liczba osób ubiegających się o finansowanie zwiększyła się o 208,3%.

Ponad 43 tys. osób wnioskowało o kredyt hipoteczny w lipcu pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w lipcu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 43 470 potencjalnych kredytobiorców. Rok wcześniej ich liczba sięgnęła 14 100. Natomiast, w porównaniu do czerwca 2023 liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła o 97,5%.

Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w lipcu wyniosła 410 420 złotych i była wyższa o 21% w relacji do wartości z lipca 2022 roku. W porównaniu do czerwca 2023. była wyższa o 7,4%.

Odkąd posiadamy dane w Biurze Informacji Kredytowej – czyli od 2008 roku – popyt na kredyty hipoteczne ani razu nie odnotował tak wysokiej wartości. Według Biura Informacji Kredytowej czynnikiem wzrostu popytu na hipoteki jest efekt dużego zainteresowania kredytem w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski szacuje że około 60% wśród osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w lipcu to potencjalnie osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tysięcy złotych w banku uczestniczącym w programie.

W procesie weryfikacji wnioskodawcy przez bank, w bazie BIK nie ma możliwości oznaczenia, że zapytanie zostało złożone w związku z programem Bezpieczny Kredyt 2 procent.

Prof. Waldemar Rogowski ocenia ponadto, że dla uczestników programu Bezpieczny Kredyt 2% zdolność kredytowa wzrosła nawet o około 30% wobec standardowej, rynkowej hipoteki.

Zwiększony popyt na kredyty hipoteczne zostanie z nami na dłużej?

Kolejnym powodem rekordowego wyniku BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe jest efekt niskiej bazy. Okazuje się, że w okresie od maja 2021 roku do sierpnia 2022 odnotowano najniższy odczyt wartości tego indeksu. Doradca kredytowy

Główny Ekonomista Biura Informacji Kredytowej dodaje, iż nadal warto śledzić zachowanie BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Pytanie, czy zwiększony popyt zostanie z nami również na jesieni – czyli jak długo będzie na polskim rynku kredytowym występował “efekt Bezpiecznego Kredytu 2 procent”…

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również