20 wspaniałych pomysłów na jesień dla całej rodziny

820
Szczęśliwa rodzina na jesiennym spacerze po lesie

Jak doskonale wiemy, to właśnie latem spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Jesienią natomiast najczęściej pada, temperatura powietrza przestaje być sympatyczna, dzień staje się coraz krótszy szybko zapada zmierzch, zdarza się, iż w efekcie nawet pies odmawia spaceru. Dodatkowo, wielu rodziców obawia się przeziębienia, czy poważniejszej choroby.

Nie oznacza to jednak, że jesień nie może być ciekawa i kreatywna. Rzeczywistość wygląda wprost przeciwnie, trzeba tylko twórczo wykorzystać czas, i w efekcie absolutnie każdy dzień może być bardzo inspirujący dla całej rodziny. Dotyczy to zarówno zabaw na świeżym powietrzu, jak i spędzania czasu w domu – gdy pogoda ewidentnie zniechęca do wyjścia. Poniżej prezentujemy 20 ciekawych, wybranych przez nas kreatywnych i angażujących pomysłów na jesień dla całej rodziny, które powinny zapewnić, że wolny czas o tej porze roku będzie nam wyjątkowo miło upływał. Na początek:

Stworzenie “Atlasu Drzew”

Spadające z drzew i mieniące się kolorami liście aż się proszą, by je podnieść i wykorzystać do zabawy. Już samo ich zbieranie może zamienić się w przyjemną, a co najważniejsze bardzo ciekawą lekcję przyrody. Wystarczy, że będziemy pokazywać dzieciom różne drzewa i tłumaczyć, jak je rozpoznawać. Po powrocie do domu weźmy duży blok lub zeszyt, klej, kredki lub flamastry i rozpocznijcie pracę nad wydaniem rodzinnego atlasu drzew. Wystarczy przykleić liście do kartki, a następnie zrobić krótkie opisy. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym – nie dość, że będziemy się świetnie bawić, to dzieci pozyskają cenną wiedzę.

Budowa szałasu

W sobotnie lub niedzielne popołudnie, gdy pogoda dopisuje, warto wybrać się całą rodziną do lasu. Spakujmy do plecaka kilka smakołyków, herbatę w termosie i… kilka metrów sznurka. Budowa szałasu wszystkim sprawi mnóstwo frajdy, a przy okazji nauczy dzieci pociechy ze współpracy. Do budowy leśnego domku, oprócz sznurka będą potrzebne suche gałęzie i liście. Najpierw narysujmy patykiem projekt, a następnie zgromadźmy wszystkie potrzebne materiały. Po skończonej pracy usiądźmy w zbudowanym szałasie i zróbmy sobie mały piknik.

Rękodzieło z kasztanów i żołędzi

Jesień bardzo często kojarzy się dzieciom ze zbieraniem kasztanów i żołędzi. Nie ma nic przyjemniejszego niż wybieranie z trawy lub zrzucanie z gałęzi kolczastych kulek i wydobywanie z łupinek lśniących skarbów, które potem posłużą nam jako materiał do kreatywnej zabawy. Po przyjściu do domu wspólnie zacznijmy robić jesienne ludziki. Potrzebne będą wykałaczki i plastelina – jeśli dzieci będą chciały je dodatkowo ozdobić. Dobrym pomysłem jest także wymyślanie historii powstałych ludzików przy kubku gorącej czekolady lub kakao.

Skakanie po kałużach

Znowu padało? Nic nie szkodzi! Załóżmy kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i całą rodziną śmiało wyjdźmy poskakać po kałużach. Można także urządzić turniej w ich przeskakiwaniu. Frajda gwarantowana!

Pieczenie ciasta dyniowego

Już samo wspólne wybieranie wielkiej dyni w sklepie to już świetna zabawa, a gdy do tego dodasz gotowanie z dziećmi – mamy gwarancję idealnie spędzonych kilku godzin. Z dyni możemy razem przygotować zupę/krem, ale na pewno więcej entuzjazmu sprawi pieczenie ciasta dyniowego. Poczucie satysfakcji, że pracowaliśmy razem – gwarantowane! Po rozkrojeniu dyni maluch może oczyścić wnętrze z pestek – to wspaniała zabawa rozwijająca zdolności sensoryczne. Po wyciągnięciu wszystkich, pestki można ususzyć, a później zjeść, korzystając z bogactwa kwasów tłuszczowych i witamin z grupy B. Poza tym, wnętrze dyni ma świetną konsystencję, trochę mokrą, ciągnącą się, co z wielkim entuzjazmem przyjmują najmłodsi podczas wspólnego przebywania w kuchni.

Tworzenie korali z jarzębiny

Wspomnieliśmy już o liściach, kasztanach i żołędziach. To jednak nie koniec atrakcji tego typu. Kolejną z tradycyjnych zabaw jesiennych, uwielbianą przez kilkulatków, jest zbieranie jarzębiny, a następnie tworzenie z niej korali. Nie dość, że sprawia to dużą przyjemność i relaksuje, to na dodatek mamy tu do czynienia z bardzo użyteczną formą jesiennej rozrywki, ponieważ rozwija ona motorykę małą dzieci.

Puszczanie latawca Ojciec z dziećmi puszcza latawiec jesienią

Jesienią warto skorzystać z tej na ogół zniechęcającej wietrznej pogody i zabrać dzieci na zewnątrz, aby puścić razem latawiec. To idealna pora roku na taką aktywność. Najlepsze miejsce do puszczania latawca to płaski i duży teren otwarty, na przykład plaża lub park. Trzymajmy się też z dala od linii wysokiego napięcia i wybierz miejsca pozbawione zabudowań i domów. Takie przeszkody mogą powodować zawirowania powietrza, które mogą utrudniać startowanie lub utrzymanie w górze latawca.

Siła wiatru musi być wystarczająca, by poderwać zabawkę do lotu, ale trzeba mieć też na uwadze to, że zbyt duży podmuch może doprowadzić do jej uszkodzenia. Kiedy dziecko będzie trzymać latawiec za linkę, naszym zadaniem będzie trzymanie i puszczenie go w odpowiednim momencie. Kiedy zabawka wzbije się w powietrze, ustawmy się tyłem do wiatru, co ułatwi nam jej sterowanie.

Halloween w domu

Halloween możemy celebrować w domu, w gronie całej rodziny, przygotowując na tę okazję wyjątkowe stroje i przekąski. Dzieci to uwielbiają!

Oglądanie deszczu meteorów

Choć największe deszcze meteorów w tym roku już za nami – miały miejsce 12 sierpnia, to jesienią mają miejsce kolejne trzy roje meteorów. Pojawiają się one, gdy na niebie będzie widać półksiężyc. Mowa więc o Drakonidach, Orionidach i Leonidach. Wystąpią one odpowiednio nocą 8 października, 21 października i 17 listopada.

Zorganizowanie własnego jesiennego festynu kulinarnego

Niech każdy członek naszej rodziny wybierze minimum jedną potrawę, która u nas w domu nie występuje, a chciałby jej spróbować. Za inspirację mogą posłużyć programy kulinarne. Następnie znajdźmy odpowiednie przepisy i poświęćmy jeden dzień na ugotowanie tych potraw. Cała rodzina na pewno z wielką chęcią skonsumuje te dania i oceni, które wypadło najlepiej.

Budowa karmnika dla ptaków

Ta niepozorna skrzynka pełniąca funkcję karmnika z całą pewnością ogromnie przyda się przez całą zimę, gdzie z radością będziemy mogli dosypywać świeżych ziaren i innego pokarmu dla ptaków. Wybierzmy więc drzewo na podwórku i zamontujmy karmnik na odpowiedniej wysokości. Dzieciom taka rozrywka sprawi dużą przyjemność.

Dekorowanie szyszek

Czas na kolejną jesienną twórczą zabawę. Na spacerze poszukajmy szyszek o różnych kształtach i kolorach. Po powrocie do domu zabierzmy się do twórczej pracy. Przygotujmy wcześniej kolorowe farby, brokat, plastelinę i pędzle. Podczas ozdabiania szyszek panuje jedna zasada – pełna dowolność twórcza!

Wyjścia na wystawy, do muzeów i teatrów

Jesień i zima to chyba najlepszy czas, żeby nadrobić zaległości kulturalne. Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, wybierzmy się na wycieczkę do muzeum, na wystawę do galerii lub do teatru. Większe miasta oferują szeroką ofertę kulturalną, w tym specjalne obiekty dedykowane dzieciom lub wybrany repertuar odpowiedni dla najmłodszych. W mniejszych miejscowościach często gościnnie pojawiają się spektakle teatralne oraz czasowe wystawy. Wspólne wypady do teatru, muzeum czy galerii uwrażliwiają dziecko na sztukę, uczą, a także zbliżają młodsze i starsze pokolenie.

Wizyta na basenie

Nie wolno zapominać także o dbaniu o naszą kondycję fizyczną. Warto wybrać się wtedy całą rodziną na basen, gdzie możemy spożytkować naszą energię i spędzić aktywnie czas. Wspólne pływanie i zabawy w wodzie ożywiają ciało i integrują rodzinę, zapewniając jednocześnie wspaniałą zabawę. Jeśli mamy w pobliżu kryty aquapark, warto zdecydować się od czasu do czasu na kilkugodzinny pobyt w takim obiekcie – zabawy na zjeżdżalniach, w brodzikach i na basenach zapewnią nam namiastkę lat, gdy za oknem pogoda nie będzie sprzyjać.

Wizyta w parku trampolin

Aby rozruszać się w pochmurne dni – niekoniecznie na zewnątrz, gdzie wieje wiatr i pada deszcz – możemy wybrać się także do parku trampolin. Te obiekty obecnie biją w Polsce rekordy popularności. Już nawet po godzinnym seansie dziecko będzie z pewnością “wybawione” i odpowiednio zmęczone aktywnością fizyczną, a i my zaznamy odpowiedniej dawki ruchu, a także podniesiemy poziom endorfin w organizmie.

Przyrządzenie jabłkowych chipsów

Jesienią w Polsce na jabłka natrafimy na każdym kroku. Owoców tych jest wtedy pod dostatkiem, zarówno na targach, jak i w marketach czy dyskontach. Dlatego kiedy tylko zapragniemy zapewnić swoim dzieciom zdrową przekąskę, możemy wspólnie całą rodziną przyrządzić smaczne i aromatyczne chipsy jabłkowe. Aby wykonać pieczone smakołyki, wystarczą wam dwa czerwone jabłka, cynamon i cukier. Najpierw trzeba rozgrzać piekarnik do 250°C, a w międzyczasie możemy pokroić owoce w cienkie plastry. Tak przygotowane jabłka należy ułożyć w blachach do pieczenia oraz posypać je cynamonem i cukrem – w tych czynnościach dzieci z całą pewnością chętnie nam pomogą. Całość piecze się godzinę, a kiedy przysmaki będą już gotowe, poczekajmy aż ostygną i możemy zabrać się do jedzenia.

Liściowe lampiony

Konieczne przedmioty

Jesienne lampiony z liści są łatwe do wykonania i będą wyglądać fantastycznie w każdym domu. Do ich wykonania będą potrzebne:

  • Kolorowe liście
  • Słoiki
  • Papier woskowany
  • Taśma klejąca
  • Żelazko
  • Lampki LED.

Wykonanie

Kiedy podczas spaceru z dziećmi wybierzemy już liście, wysuszmy je na przykład kładąc je na ręczniku papierowym. Następnie wytnijmy wystarczająco długie arkusze papieru woskowanego tak, aby później można było nim dokładnie owinąć słoiki. Tak przygotowane kawałki materiału należy położyć na desce do prasowania, a na nich układamy liście i znów przykrywamy je papierem woskowanym. Całość prasujemy po to, by nasze jesienne znaleziska mocno przykleiły się do obydwu arkuszy. Na koniec owijamy słoiki papierami woskowanymi z wprasowanymi w nie liśćmi i przyczepiamy je taśmą klejącą, a do środka szkła wrzucamy lampki LED. Efekt jest zjawiskowy, stanowi śliczną ozdobę wnętrza i przypadnie do gustu nie tylko dzieciom.

Wybranie się na piknik Jesienny piknik całą rodziną

W cieplejsze jesienne dni warto skorzystać z ostatnich promieni słońca. Świetnym pomysłem jest więc zorganizowanie dzieciom pikniku, na przykład w pobliżu jeziora lub w parku. Jesień to fantastyczna pora roku na spożywanie posiłków na świeżym powietrzu, należy tylko pamiętać o zabraniu ze sobą dużego koca oraz swetrów i płaszczy, które przydadzą się podczas ochłodzenia.

Zorganizowanie wycieczki rowerowej

Jesień to idealny czas na odkrywanie nowego szlaku rowerowego lub wybranie się na jednodniową wycieczkę. Jazda na rowerze nie tylko poprawia sprawność fizyczną, ale pozytywnie wpływa również na nasze zdrowie psychiczne. Wybór właściwej lokalizacji jest niezwykle ważny dla zapewnienia dzieciom bezpiecznej i przyjemnej wycieczki rowerowej. Jeśli to możliwe, spróbujmy znaleźć spokojną trasę rowerową z dala od ruchu samochodowego i dużego tłoku – na przykład w lokalnych parkach lub na leśnym szlaku.

Turniej w gry planszowe

Jeśli wyjątkowo nie mamy ochoty na aktywną rozrywkę, możemy urządzić sobie rodzinny dzień lub cały weekend z grami planszowymi. Planszówki to ulubiona rozrywka nie tylko dzieci ale i wielu dorosłych, a przy okazji wspaniała okazja do wzmacniania i pielęgnowania więzi rodzinnych. Z grania w nie dziecko wynosi wiele korzyści: uczy się rywalizacji, a także zaczyna rozumieć, że nie zawsze i we wszystkim można wygrywać. Gry planszowe to także doskonała okazja do doskonalenia logicznego i analitycznego myślenia, tworzenia kreatywnych rozwiązań, szybkiego liczenia, a nawet nauki czytania. Jest to więc wysiłek intelektualny, niosący za sobą same korzyści.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments