Sejmowa KFP przyjęła projekt zmian podatkowych z poprawką PIT-0 dla rodzin 4+

604

Jedna z poprawek do projektu zmian podatkowych Polskiego Ładu, przyjętych wczoraj przez sejmową Komisję Finansów Publicznych (KFP) zakłada wprowadzenie tzw. ulgi PIT-0 dla rodzin z czwórką i więcej dzieci. Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami poparło 22 posłów Komisji, 12 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Ulga PIT-0 miałaby dotyczyć wszystkich rodziców: pracowników, przedsiębiorców, także samotnie wychowujących dzieci. Zakłada, że w przypadku rodzin z co najmniej czwórką dzieci każdemu z rodziców przysługiwałoby zwolnienie z PIT dla dochodu do 85 528 zł. W przypadku wspólnego rozliczenia małżonków – 171 056 zł.

Rodzice rozliczający się według skali podatkowej mogliby także korzystać z kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł na zasadach ogólnych. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, na PIT-O rocznie skorzysta ok. 110 tys. rodzin. W ich portfelach – jak podał resort – zostanie ok. 335 mln zł.

Inna z poprawek zakłada preferencje podatkowe dla osób samotnie wychowujących dzieci, które mogłyby odliczać od podatku rocznie po 1,5 tys. zł. Ulga ta zostałaby wprowadzona zamiast istniejącego obecnie wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Przed przystąpieniem do rozpatrywania projektu, posłowie odrzucili wniosek o wysłuchanie publiczne, a także wniosek o przełożenie posiedzenia.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw zakłada m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, wprowadzenie drugiego progu podatkowego na poziomie 120 tys. zł i zmianę dotyczącą składek zdrowotnych.

Planowane jest zniesienie limitu przychodów (100 mln zł) i dopuszczenie do estońskiego CIT także spółdzielni, spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Zniesione ma zostać opodatkowanie na wejściu i na wyjściu.

W projekcie znalazła się też regulacja dot. podatku od spółek kapitałowych, których udział dochodów w przychodach wynosić będzie mniej niż 1%. Jednocześnie zgodnie z rządową autopoprawką z tego podatku zostałyby zwolnione podmioty o specyficznym profilu działalności, których niski poziom dochodowości wynika z uwarunkowań, np. w dziedzinie transportu, energii czy kopalin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments