Ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak miało to miejsce przed rokiem, podczas tegorocznych wakacji turyści najczęściej decydowali się na spędzenie urlopu w kraju. Do najchętniej wybieranych kierunków, należały województwa nadmorskie – łącznie swój wolny czas spędziło tu nieco ponad 60% turystów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również Małopolska i Dolny Śląsk.
Jesienne trendy związane z podróżowaniem Polaków są natomiast nieco inne. Tu w czołówce znajdują się regiony górskie i popularne polskie miasta. Dopiero w dalszej kolejności wybierane są miejscowości nadmorskie. Na zainteresowanie jesiennymi podróżami składa się kilka ważnych czynników. Większość osób pragnie uniknąć tłumów i mieć większy wybór przy rezerwacji noclegu. Ponadto, noclegi tuż po zakończeniu wakacji są nieco tańsze niż podczas sezonu letniego. Podobnie wygląda sytuacja z restauracjami czy korzystaniem z atrakcji znajdującymi się w miejscowościach.
Jakie są zatem najpopularniejsze kierunki Polaków na jesienny weekend? Zestawienie sześciu najpopularniejszych miejscowości zostanie zaprezentowane poniżej. Tuż za czołową piątką tego rankingu znalazła się:
Miejsce 6 – Szklarska Poręba
Szklarska Poręba to absolutnie zjawiskowe miejsce o każdej porze roku, dlatego Polacy uznali ją za doskonałą destynację w kontekście weekendowego jesiennego wypadu w góry. W przeciwieństwie do nastawionego na masowych turystów Karpacza, w Szklarskiej Porębie jest znacznie spokojniej, to miejsce z idealnym klimatem do wypoczynku. Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od multimedialnego Muzeum Karkonoskiego. W tym mieście znajduje się także absolutnie wyjątkowy pieszy szlak. Trudno się na nim zgubić, ponieważ drogowskazami są wielkie głazy, na których wyryto aktualnie mijane atrakcje turystyczne.
Po drodze na grzbiet główny Karkonoszy trzeba zobaczyć Wodospad Kamieńczyka, który jest największy w Sudetach. Co więcej, w tym miejscu nagrywano scenę do filmu Opowieści z Narnii. Prowadzi do niego czerwony szlak turystyczny, który rozpoczyna się w centrum miasta, a kończy na Szrenicy.
Ponadto, w Szklarskiej Porębie znajduje się także zjawiskowy Wodospad Szklarki, wraz z platformą widokową. To idealne miejsce do pamiątkowego zdjęcia. Oczywiście nie należy ukrywać, że podstawową atrakcją tego regionu są górskie szlaki i słusznie, warto więc zarezerwować sobie jeden dzień na wyprawę nimi po Karkonoszach, widoki są obłędne. Znajdziemy w nim choćby niezwykłą skałę o nazwie Chybotka.
Miejsce 5 – Kołobrzeg
Dla osób lubiących łączyć bierny wypoczynek ze zwiedzaniem Kołobrzeg jest idealnym miejscem. Jeśli pogoda dopisze możemy spędzać leniwie czas na kołobrzeskich plażach, a gdy nam się to znudzi warto wyruszyć na zwiedzanie miasta. Zacznijmy od Katedry w Kołobrzegu. Pochodzi ona z XIV wieku, lecz niestety w czasie II wojny światowej została mocno zrujnowana. Następnie, mimo niechęci władz komunistycznych powstał Komitet Odbudowy Katedry. Po wielu staraniach, prośbach i interwencjach, władza zgodziła się w końcu na odbudowę kościoła.
Z II wojny światowej ocalał również piękny neogotycki ratusz. Z budynkiem tym wiąże się krwawa historia. W XVI wieku niejaki Jakub Adebar wzniecił bunt przeciwko rajcom miejskim, który zakończył się częściowym przejęciem władzy. Jednak szybko okazało się, że Adebar nie był lepszy niż dotychczasowi włodarze miasta. Został aresztowany, osadzony w ratuszu i szybko ścięty. Wyrok śmierci wykonano przed ratuszem. Niewyraźną podobiznę krnąbrnego Adebara można dostrzec na pręgierzu miejskim przed ratuszem.
Innym ciekawym obiektem odbudowanym po II wojnie światowej jest latarnia morska. Wcześniejsza latarnia została wysadzona w powietrze przez Niemców, którzy stacjonowali w Festung Kolberg – Twierdzy Kołobrzeg. Wysoki, oświetlony budynek był doskonałym punktem orientacyjnym dla atakujących Kołobrzeg wojsk polskich i rosyjskich. Po wojnie zdecydowano się na odbudowę latarni, ale zmieniono nieco jej położenie oraz wygląd. Wykorzystano natomiast fundamenty pozostałe po zdobytej twierdzy. Latarnia ma 26 metrów wysokości, a zasięg jej światła to 16 mil morskich. Dostępna jest dla turystów, rozciąga się z niej ciekawy widok na morze i panoramę miasta.
Miejsce 4 – Szczawnica
Szczawnica to miejscowość uzdrowiskowa. Położona jest na pograniczu Pienin i Beskidów Zachodnich. Miasteczko jest oczywiście ściśle związane z leczniczymi wodami, co więcej klimat tych okolic sprzyja poprawie funkcjonowania górnych dróg oddechowych. W samym centrum uzdrowiska znajduje się urokliwy Plac Dietla, warto też wybrać się do Pijalni Wód Mineralnych znajdującej się tuż przy nim.
Mimo wszystko, jak na górską miejscowość przystało, najistotniejsze są jednak naturalne atrakcje przyrodnicze. Wizytówką Szczawnicy jest szczyt górski Sokolica. To wprost idealne miejsce na pieszą wycieczkę. Rozpościerają się stamtąd zapierające dech, romantyczne widoki. Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić jest rezerwat Biała Woda i znajdujący się w nim malowniczy Wąwóz Homole. Kolejną atrakcją jest Wodospad Zaskalnik, do którego dotrzemy niebieskim szlakiem turystycznym.
Następną bardzo popularną atrakcją Szczawnicy jest spływ na przełomie Dunajca. Można wybrać szalony rafting, spokojne wyprawy łodziami z flisakami czy kajaki. Godny uwagi jest także szczyt górski Palenica, na którym znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna. Jeśli nie mamy ochoty na wspinaczkę, możemy na niego wjechać wyciągiem krzesełkowym. Sam Park Górny im. Adama hrabiego Stadnickiego zlokalizowany w północnej części uzdrowiska również świetnie nadaje się na spacer. Został utworzony w 1824 roku, znajdziemy w nim prawie 10 tysięcy różnych gatunków drzew i krzewów oraz wiele rzeźb czy pomników.
Miejsce 3 – Gdańsk
Centrum Gdańska
Gdańsk uchodzi za najbogatsze w zabytki miasto położone nad Bałtykiem. Zwiedzanie jego historycznego centrum najlepiej rozpocząć od Bramy Wyżynnej otwierającej Drogę Królewską prowadzącą ulicami Długą i Długim Targiem do Bramy Zielonej. Tuż za nim znajduje się Zespół Wieży Więziennej i Katowni zwany Barbakanem Gdańskim, w którym zlokalizowane jest Muzeum Bursztynu.
Idąc dalej natrafimy na Złotą Bramę oraz Dwór Bractwa św. Jerzego. Mamy stamtąd również wspaniały widok na Drogę Królewską. Trakt zdobią urokliwe, odrestaurowane kamieniczki, których pierwowzory wywodzą się głównie z XVI i XVII wieku. Jedną z najpiękniejszych jest niewątpliwie Dom Uphagena, gdzie mieści się jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk. Nad zabudową ulicy góruje gotycki Ratusz – najokazalsza i najcenniejsza budowla świecka dawnego Gdańska, niegdyś siedziba jego władz. Szczyt wieży wieńczy złocony posąg Zygmunta Augusta.
Co ciekawe, sercem Gdańska, w przeciwieństwie do większości miast, nie jest rynek, lecz Długi Targ, który w XIII wieku pełnił rolę Traktu Kupieckiego. To właśnie tu znajduje się najbardziej znany symbol miasta, czyli Fontanna Neptuna z 1633 roku. Za nią wznosi się Dwór Artusa. W bliskim sąsiedztwie mieści się również Złota Kamienica oraz Nowy Dom Ławy, gdzie ze szczytu codziennie o 13:03 wygląda na przechodniów “Panienka z okienka”, czyli ucharakteryzowana na XVII-wieczną panienkę młoda Gdańszczanka. Spacerując dalej, dotrzemy na Długie Pobrzeże. Uwagę przyciąga tam charakterystyczny Żuraw – najstarszy zachowany dźwig portowy w Europie i kolejny symbol Gdańska. Przylega do niego nowoczesna kamienica, w której mieści się Ośrodek Kultury Morskiej.
Muzeum morskie i Muzeum II wojny światowej
Muzeum Morskie znajduje się z kolei po przeciwległej stronie Motławy. Natrafimy tam również na pierwszy pełnomorski statek zbudowany w Stoczni Gdańskiej po II Wojnie Światowej – Sołdek. Nieco dalej usytuowana jest gdańska marina oraz Filharmonia Bałtycka, przy której stoi koło widokowe, z którego można podziwiać panoramę miasta. Nieopodal wzrok przyciąga bardzo ciekawy, niepowtarzalny gmach Muzeum II wojny światowej, którego główna wystawa umieszczona jest 14 metrów pod ziemią i zgromadzono w niej prawie dwa tysiące eksponatów.
Inne ciekawe atrakcje w okolicy centrum
Spacerując dalej natrafimy na gotycką Bramę Mariacką prowadzącą na jedną z najbardziej malowniczych uliczek w Europie. Jest ona przykładem dawnej zabudowy gdańskiej, z przedprożami, które zdobią gargulce oraz wąsko i bogato dekorowanymi fasadami kamienic należącymi niegdyś do kupców i złotników. Tuż za nią znajduje się Muzeum Archeologiczne – największa tego typu placówka na północy Polski. Jej zbiory liczą ponad 27 tysięcy eksponatów. Posiada ono także wieżę widokową, z której rozciąga się przepiękny widok na panoramę miasta. Dalej natrafimy na wielką, monumentalną świątynię. Bazylika Mariacka, zwana koroną Gdańska, to jeden z największych ceglanych kościołów na świecie.
Następnie, warto przespacerować się ulicą Piwną i dotrzeć do Kaplicy Królewskiej. Naprzeciwko niej stoi Fontanna Czterech Kwartałów, z czterema lwami symbolizującymi miasto. Tuż obok znajduje się Targ Węglowy, gdzie zlokalizowany jest Teatr Wybrzeże – jedna z trzech narodowych scen dramatycznych. Stąd warto wybrać się na ulicę Korzenną, by zobaczyć Ratusz Staromiejski z pięknie zdobioną Salą Mieszczańską i dawnym Gabinetem Burmistrza. Zobaczymy tam także Most Chlebowy, zwany Mostem Miłości. Wzorem innych europejskich miast, wiszą na nim setki kłódek zakochanych.
Stocznia Gdańska, Muzeum Narodowe i Westerplatte
Zwiedzając Gdańsk, nie można oczywiście pominąć słynnej Stoczni Gdańskiej. Na Placu Solidarności stoi Pomnik Poległych Stoczniowców. Tuż obok znajdziemy Europejskie Centrum Solidarności, w którym prezentowane są eksponaty związane z opozycją antykomunistyczną. Będąc w okolicy, warto także wstąpić do Muzeum Narodowego, gdzie znajduje się słynny obraz Hansa Memlinga “Sąd Ostateczny”. Dalej koniecznie trzeba zobaczyć Twierdzę Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsca rozpoczęcia II Wojny Światowej.
Miejsce 2 – Karpacz
Karkonosze
W Karpaczu – szalenie popularnym wśród turystów urokliwym dolnośląskim miasteczku położonym w sercu Karkonoszy, wszystko kręci się wokół gór. Karpacz leży u podnóża Śnieżki (1603 metrów nad poziomem morza) w dolinie rzeki Łomnicy i jej dopływów, na wysokości od 480 metrów. Miłośnicy turystyki pieszej znajdą w okolicy kilkanaście szlaków o różnym stopniu trudności. Na Śnieżkę najszybciej można dostać się kolejką linową na Kopę, a po drodze warto wstąpić do Domu Śląskiego.
W centrum Karpacza znajduje się z kolei wiele domów, pensjonatów i hoteli pamiętających jeszcze przełom XIX i XX wieku. Przy konstrukcji wielu z nich zastosowano pruski mur, który był tyleż elementem konstrukcyjnym, co dekoracyjnym. Sama zabudowa Karpacza robi wrażenie na odwiedzających miasto turystach, a wieczorne spacery urokliwymi uliczkami są jedną z atrakcji tego miejsca. Na terenie Karpacza w sumie jest około 20 obiektów wpisanych na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Kościół Wang
Bezsprzecznie za najciekawszy zabytek Karpacza uznaje się ewangelicki Kościół Wang. Budowlę wzniesiono w całości z drewna, bez użycia gwoździ, na przełomie XII i XIII stulecia w… norweskim miasteczku Wang. Stąd nazwa kościoła. W połowie XIX wieku, kiedy świątynia okazała się za mała, miejscowa ludność postanowiła wybudować nową, większą. Wiązało się to jednak ze sporymi wydatkami, stary kościół postanowiono więc sprzedać. Pomógł w tym norweski malarz Jan Kristian Dahl, przebywający w Dreźnie. Skłonił on pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV do zakupu kościoła Wang dla berlińskiego muzeum. I tak w 1841 roku rozebraną świątynię przewieziono najpierw do Szczecina, a potem do Berlina. Tam jednak zaprzyjaźniona z królem hrabina Fryderyka von Reden z Bukowca przekonała władcę, żeby kościół zrekonstruować w Karpaczu.
Po przewiezieniu okazało się, że świątynia była dość mocno uszkodzona i wiele jej elementów trzeba było odtworzyć. Podczas rekonstrukcji, Kościół Wang nieco przebudowano, dodając do niego krużganki oraz okna. Dobudowano też kamienną dzwonnicę, która dodatkowo chroni kościół przed zstępującymi ze Śnieżki silnymi wiatrami.
Oprócz szczytu Karkonoszy i Kościoła Wang warto zajrzeć do klimatycznych górskich schronisk i spróbować tutejszych specjałów, w tym choćby pierogów z karkonoskimi jagodami.
Najpopularniejszy kierunek na jesienny weekend – Zakopane
Nie ma tutaj żadnej niespodzianki – najpopularniejszym kierunkiem na jesienny weekend jest zdecydowanie Zakopane. Na pobyt w tej miejscowości o tej porze roku decyduje się aż około 12,5% wszystkich polskich turystów. Ta zachwycająca na każdym kroku miejscowość znajduje się u samych stóp Tatr, co oczywiście gwarantuje turystom niezapomniane i spektakularne widoki na najwyższe polskie szczyty. Przyciągają tu jednak nie tylko liczne szlaki górskie, ale także zabytki i atrakcje.
Krupówki
Najsłynniejszym miejscem Zakopanego są oczywiście Krupówki. To deptak stale tętniący życiem i nieustannie oblegany przez turystów. Właśnie tutaj, przy ulicy ciągnącej się w centrum miasta, ciągną się liczne lokale, klimatyczne knajpki góralskie, sklepy i dyskoteki. Nie brakuje też starych wozów z oscypkami, kierpcami i koronkami. Na końcu Krupówek znajduje zabytkowy, neoromański kościół Świętej Rodziny wzniesiony pod koniec XIX wieku.
Kasprowy Wierch
W Zakopanem znajduje się także najczęściej odwiedzany szczyt w Polsce – Kasprowy Wierch (1987 metrów nad poziomem morza). Aby się na niego dostać, można zdecydować się na wjazd kolejką kabinową lub wybrać szlaki piesze podzielone w zależności od stopnia trudności na szlak zielony, niebieski i żółty. Wędrówka na szczyt najłatwiejszą i najkrótszą trasą zajmuje ok. 3,5 godziny. Usytuowanie Kasprowego Wierchu niemal w środku pasma tatrzańskiego sprawia, że tutejsza panorama warta jest tego poświęcenia.
Muzeum Tatrzańskie
Warto pamiętać także o Muzeum Tatrzańskim. To najstarsze i największe muzeum w Zakopanem, które zajmuje się zasadniczo całymi Tatrami i całym Podtatrzem a w szczególności częścią polską, Podhalem oraz częścią polską Orawy i Spisza. Ekspozycja w budynku głównym przedstawia historię oraz etnografię Podhala, pasterstwo, przyrodę i geologię Tatr. Zapoznanie się z interesującymi zbiorami etnograficznymi i przyrodniczymi jest świetnym początkiem poznania Zakopanego, Tatr i regionu.
Wielka Krokiew
Będąc w Zakopanem, nie można nie zobaczyć Wielkiej Krokwi – największej w Polsce skoczni narciarskiej. To właśnie tutaj wielokrotnie wielkie sukcesy święcili znakomici polscy skoczkowie, tacy jak: Stanisław Marusarz, Stanisław Bobak, Adam Małysz i Kamil Stoch. Skocznia została zbudowana w 1925 roku i od tej pory była wielokrotnie przebudowywana. Obiekt ten można oglądać, nie tylko patrząc na niego z dołu, ale też podziwiać go z perspektywy skoczków wjeżdżając wyciągiem krzesełkowym (kolejką).