Zarobki i inwestowanie kobiet – okiem analityka

377

W programie “Pakt z biznesem” emitowanym na kanale Comparic Biznes, Izabela Kozakiewicz przybliża najistotniejsze sprawy dla polskich przedsiębiorców. Od finansów po kwestie prawne i technologiczne – rozmowy o wszystkim co ma wpływ na rozwój i organizację biznesu w Polsce. Podczas ostatniego odcinka poruszany był temat zarobków kobiet. Jak zachowują się one wraz z rozwojem zawodowym i wiekiem? Jak nominalnie wyglądają różnice w zarobkach podczas całego życia u kobiet i u mężczyzn? Jak mądrze planować rozwój zawodowy mając na uwadze stronę kapitałową – przychody vs wydatki i oszczędności? O tym Izabela Kozakiewicz porozmawiała z Dorotą Sierakowską – Analityk surowcową DM BOŚ oraz założycielką Girls Money Club.

Zarobki i inwestowanie kobiet – rozmowa z Dorotą Sierakowską

Jak z punktu widzenia Doroty Sierakowskiej zachowują się zarobki kobiet w stosunku do mężczyzn patrząc przez pryzmat całego życia?

Ten temat coraz częściej pojawia się w mediach. Warto patrzeć na twarde liczby. Na całym świecie występuje jednak luka płacowa między zarobkami kobiet i mężczyzn. W Stanach Zjednoczonych wynosi ona około 18% na niekorzyść kobiet, w Unii Europejskiej wynosi ona 14,1%, w Polsce natomiast wynosi ona tylko 8,5%. Najmniejsza luka ma miejsce w Luksemburgu, gdzie wynosi 1,5%. Nie zmienia to faktu, że ta luka istnieje.

Mniejsze zarobki przekładają się na to, ile kobiety są w stanie zainwestować i ile z tych inwestycji wygenerować zysku lub zaoszczędzić na emeryturę, które w przypadku kobiet są wyraźnie niższe – sięgają nawet 30%. Biorąc pod uwagę, że kobiety żyją z reguły dłużej, znacznie więcej z nich jest zagrożonych biedą podczas swojej jesieni życia.

Jaki długoterminowy wpływ ma urlop macierzyński?

Takich danych w Europie nie było jeszcze prowadzonych. Natomiast w Stanach Zjednoczonych ma to duży wpływ, a zarobki wygenerowane przez całe życie przez kobiety są o 20% niższe niż w przypadku mężczyzn (4 miliony dolarów do 3,2 miliona dolarów). Urlop macierzyński uderza w kobiety nie tylko przez to, że nie chodzą do pracy i tracą możliwości zarobkowe, lecz także nie dokształcają się zawodowo w tym czasie i nie mają możliwości awansów. Z tego powodu kobiety w wieku rozrodczym mają pod górkę na rynku pracy – na to samo stanowisko pracodawcy bardzo często wolą wybrać mężczyznę ze względu na mniejsze ryzyko “zniknięcia z firmy” na czas urodzenia dziecka.

Jak mądrze planować swój rozwój zawodowy będąc kobietą?

Patrząc czysto analitycznie, pocieszające są dane, że kobiety pracujące w branżach charakteryzujących się wyższymi zarobkami nie doświadczają wysokiej luki płacowej. Warto więc się edukować, zadbać o rozwój na wczesnym etapie swojej kariery i odnajdywać się w perspektywicznych branżach. W przypadku branży IT, menedżerskiej czy finansowej, różnice w płacach są absolutnie minimalne – wynoszą maksymalnie 2%.

Na przełomie lutego i marca Dorota Sierakowska założyła na Facebooku grupę tylko dla kobiet o nazwie Girls Money Club dotyczącą inwestowania.

Ile kobiet w Polsce zajmuje się inwestowaniem?

Takich statystyk jest mało, jednak wynika z nich, że niecałe 8% inwestorów w Polsce to kobiety. To mniej niż choćby w Stanach Zjednoczonych, gdzie ta liczba przekracza 20%. W dużej mierze może to wynikać ze stopnia dojrzałości rynku. Dorota Sierakowska jednak widzi, że kobiet, które pragną inwestować jest coraz więcej, tylko niekoniecznie są one głośne w mediach społecznościowych, wolą się dzielić swoimi przemyśleniami w mniejszym gronie.

Czy nieśmiałość w dzieleniu się swoimi decyzjami inwestycyjnymi jest kluczowym powodem, dla którego tak niewiele kobiet inwestuje?

Takich powodów jest wiele. Po pierwsze, skoro kobiety mniej zarabiają, to mają mniej kapitału na inwestycje. Po drugie, nie wierzą one, że niewielkim kapitałem mogą wiele zdziałać. Trzecim aspektem jest właśnie brak pewności siebie w kontekście inwestowania. Wynika to z faktu, że dużo rzadziej w kontekście edukacji dziewczynek stawia się nacisk na to, aby umiały one radzić sobie finansowo w swoim życiu. Aktualnie powoli się to zmienia.

Co otwiera kobiety do aktywnej dyskusji o inwestowaniu?

Kluczowe jest przekazywanie informacji, że inwestowanie to coś, na co może pozwolić sobie większość osób, a nawet powinna myśleć w swoim życiu. Osoby wyedukowane finansowo, po prostu radzą sobie w nim lepiej.

Jak kobiety inwestują?

Dane ze Stanów Zjednoczonych pokazują, że kobiety inaczej zarządzają pieniędzmi niż mężczyźni. Ogółem, są one bardziej zachowawcze. Dużo większą część swojego kapitału niestety trzymają w gotówce. To się przekłada na to, że dużo rzadziej inwestują w ryzykowne instrumenty finansowe czy akcje. Znacznie rzadziej także zawierają transakcje. Jednak, inwestowanie pasywne w długoterminowym ujęciu może okazać się dobrą taktyką – patrząc na wieloletnie stopy zwrotu, statystycznie kobiety radzą sobie nieco lepiej.

Jak kobiety otwarte są na czynnik edukacji finansowej i inwestowania?

Różnice między kobietami, a mężczyznami nie są pod tym względem widoczne. Bardzo dużo zależy tutaj od indywidualnych charakterów. W grupie Girls Money Club każda kobieta ma praktycznie inne podejście. Ile więc osób, tyle rozwiązań. Bardzo pozytywnym aspektem jest jednak nastawienie na współpracę, wsparcie i wzajemne edukowanie się.

Jakie powinny być podjęte inicjatywy w Polsce, aby więcej kobiet zaczęło inwestować?

Po pierwsze edukacja finansowa. To temat, który potrafi zmienić życie. Bardzo ważne, aby były pokazywane przykłady, że są kobiety, które inwestują i na tym zarabiają.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments