Lexly – rewolucja na rynku usług prawniczych dzięki mobilnej aplikacji

Mobilna aplikacja prawnicza - Lexly

Pandemia mocno przyspieszyła digitalizację całego świata. Większość produktów i usług jest już dostępna na wyciągnięcie ręki – w naszym smartfonie lub na ekranie komputera. Z całą pewnością możemy już więc mówić o “cyfrowej rewolucji”. Czy taka przyszłość może także czekać usługi prawne?

Odpowiedzią na to jest Lexly – mobilna aplikacja kojarząca klientów z wyspecjalizowanymi prawnikami. Aplikacja połączy szukających pomocy prawnej z adwokatami i radcami prawnymi do 15 minut od chwili zamówienia porady. O tym dlaczego nastał czas na zrewolucjonizowanie rynku usług prawniczych, na kanale Comparic Rynki Marcin Wenus – redaktor naczelny Comparic24.tv porozmawiał z Mateuszem Januś – Prezesem Zarządu Lexly. Oto czego dowiedzieliśmy:

Lexly – rewolucja na rynku usług prawniczych – rozmowa z Mateuszem Januś

Skąd pomysł na aplikację łączącą klientów z wyspecjalizowanymi prawnikami?

Lexly to aplikacja mobilna, której zadaniem jest właśnie kojarzenie klientów z prawnikami, a następnie uzyskanie porady prawnej do 15 minut od chwili jej zamówienia. Każdy z nas każdego dnia mierzy się z zagadnieniem prawnym, które rodzi konsekwencje prawne. Im wcześniej, rozwiążemy ten problem ze specjalistą, tym większe szanse, że unikniemy negatywnych konsekwencji.

Dla przykładu, kupując mieszkanie nie zawsze rozumiemy zapisy proponowane przez dewelopera. Wtedy, zanim uzyskamy poradę od radcy prawnego, musimy z reguły oczekiwać tydzień lub dwa na wolny termin. Dzięki aplikacji Lexly, siedząc wygodnie na kanapie u siebie w domu, połączymy się z adwokatem, prześlemy mu skan umowy robiąc zdjęcie smartfonem za pomocą skanera wbudowanego w aplikację, który odpowiednio przekonwertuje plik, i na spokojnie skonsultujemy się z nim.

W jakich innych sytuacjach niż umowy będziemy mogli korzystać z aplikacji Lexly?

Choćby w przypadku zdarzeń drogowych – po zapoznaniu się ze sprawą, mecenas błyskawicznie nam przedstawi jak ona wygląda pod względem prawnym.

Co w przypadku weekendów i godzin nocnych? Czy o takich porach także uzyskamy dostęp do porady od prawnika maksymalnie w ciągu 15 minut?

Oczywiście, planowane będą odpowiednie dyżury mecenasów, aby można było skorzystać z ich usług o każdej porze, każdego dnia w tygodniu.

Kiedy planowana jest premiera aplikacji Lexly?

Na trzeci kwartał bieżącego roku, niewykluczone że wydarzy się to już we wrześniu. Na stronie lexly.app można już teraz zapisać się do newslettera dotyczącego tej aplikacji.

Jak będzie wyglądało korzystanie z Lexly z perspektywy użytkownika?

Logujemy się za pośrednictwem numeru telefonu komórkowego, następnie dodajemy jedną ważną metodę płatności, czyli kartę płatniczą lub kredytową – tak jak ma to miejsce choćby w przypadku przejazdów za pomocą aplikacji Uber. Następnie możemy już korzystać z Lexly.

Aplikacja będzie bardzo przejrzysta dla użytkowników. W panelu głównym zobaczymy listę kategorii spraw. Następni wybieramy kategorię zdarzenia, które nas dotyczy, klikamy “Połącz”, opłacamy poradę i oczekujemy na połączenie z mecenasem. W trakcie oczekiwania możemy załączyć dokument lub zrobić zdjęcia zdarzenia, którego sprawa dotyczy. W trakcie oczekiwania mecenas także poinformuje nas ile czasu potrzebuje, aby dołączyć do rozmowy. Rozmowa będzie miała formę wideokonferencji.

Czy zaplecze – prawnicy lub kancelarie – Lexly ma już gotowe? Czy nabór prawników cały czas trwa?

Na ten moment, projekt posiada już duże grono adwokatów i radców prawnych, jednak lista nie jest zamknięta, nabór więc trwa.

Czy dużo Polaków korzysta z usług prawnych?

Bardzo niewielka grupa osób fizycznych w Polsce korzysta z usług prawników. Wynika to z faktu, że czują się oni przytłoczeni taką wizytą, wolą więc jej unikać. Znacznie więcej osób szuka informacji w wyspecjalizowanych serwisach internetowych lub na forach. W ubiegłym roku zostało przeprowadzone badanie i okazało się, że tylko 6% osób wie do jakiego adwokata lub radcy prawnego udać się, aby rozwiązać określoną kategorię sprawy. Co więcej, aż 56% Polaków nigdy nie korzystało z usług oferowanych przez prawników. Lexly więc znacznie przybliży dostępność usług prawniczych i poszerzy świadomość Polaków dotyczącą prawa.

Jakie są koszty godzinnej konsultacji z prawnikiem w aplikacji?

150 złotych brutto, opłacone z góry.

Czy jeśli po takiej konsultacji powstaje sprawa sądowa, to taki konkretny “prawnik pierwszego kontaktu” będzie mógł się zaopiekować swoich klientem w dalszym biegu postępowania z poziomu aplikacji?

Oczywiście, każdy klient będzie miał w aplikacji historię swoich spraw i będzie mógł po jej zakończeniu skonsultować się z mecenasem oraz poprosić go o przeprowadzenie całego procesu. Wtedy wystarczy skontaktować się z mecenasem przez aplikację, wysłać mu zapytanie i dana porada zostanie wyceniona już niezależnie, poza aplikacją.

Co z pomocą prawną za granicą? Czy będą prawnicy, którzy będą się specjalizować w tej materii?

Jak najbardziej, aplikacja ma zasięg globalny, będzie więc działać poza granicami Rzeczypospolitej. Dla przykładu, jeśli w Grecji zgubimy dokumenty tożsamości, będzie można skontaktować się z mecenasami i poprosić o udzielenie porady.

Czy Lexly planuje debiut na giełdzie?

Owszem, aczkolwiek na ten moment firma chce skupić się na stworzeniu jak najlepszej aplikacji. Mowa tutaj więc o dalszej przyszłości.

Czy planowana jest jakaś akcja edukacyjna, która pozwoli dotrzeć do Polaków z aplikacją Lexly?

Tak, planowane są webinary, konferencje edukacyjne, a nawet prowadzenie bloga, aby pokazać Polakom jak zachować się podczas konkretnych zdarzeń i wyjaśnić kiedy konsultacja z prawnikiem bywa naprawdę przydatna.

Nagranie z rozmowy dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments