Jak wydrukować milion euro? – czyli crowdfunding w branży druku 3D

1193

W lipcu ubiegłego roku na kanale Comparic Rynki miała miejsce premiera nowej audycji pod tytułem “CrowdTalks”, w której Michał Stanek przybliża zagadnienia związane z crowdfundingiem i crowdinvestingiem oraz całą społecznością tej formy finansowania. Za nami już bardzo ciekawy odcinek dotyczący crowdfundingu na rynku druku 3D w branży stomatologicznej. Jego gościem była Małgorzata Misiewicz – Prezes Zarządu Zortrax Dental. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Crowdfunding w branży druku 3D – rozmowa z Małgorzatą Misiewicz

Czym zajmuje się spółka Zortrax Dental?

W 2018 roku powstała drukarka 3D dedykowana dla dentystów, stomatologów i protetyków. Wtedy spółka Zortrax rozszerzyła swoją ofertę o technologię UV LCD, czyli urządzenie drukujące z płynnych żywic. Szybko okazało się, że na rynku stomatologicznym jest bardzo duże zainteresowanie drukarkami 3D działającymi właśnie w tej technologii. Wynika to z bardzo wysokiej precyzji wydruków, ich szybkości oraz atrakcyjnej ceny. Wtedy spółka stwierdziła, że branża stomatologiczna potrzebuje rozwiązań przeznaczonych stricte dla tej wąskiej specjalizacji. Tak pojawił się pomysł na wydzielenie spółki-córki Zortrax o nazwie Zortrax Dental.

Czy taka drukarka 3D umożliwia drukowanie implantów zębowych oraz sztucznych szczęk w gabinecie stomatologicznym?

Implant zębowy zastępuje korzeń brakującego zęba i wykonany jest z tytanu. Aby mieć możliwość bezpośredniego druku tytanu, Zortrax Dental będzie wspierał się swoją spółką-matką, czyli Zortraxem. Jest to technologia przyszłości, nad którą obecnie pracuje wiele firm na świecie, w tym właśnie Zortrax.

Jeśli chodzi o pośrednie drukowanie implantów, czyli tworzenie szablonów – na dzień dzisiejszy jak najbardziej mogą być one drukowane w gabinecie stomatologicznym. Z kolei, w przypadku sztucznych szczęk, to ich drukowanie za pomocą drukarki 3D od Zortrax Dental także jest jak najbardziej możliwe. Jej głównym zastosowaniem ma jednak być drukowanie modeli diagnostycznych, szablonów chirurgicznych, przezroczystych alignerów, szyn relaksacyjnych i transferowych, indywidualnych łyżek wyciskowych, czy masek dziąsłowych.

Czy taka drukarka 3D od Zortrax Dental poprawia jakość usług, które otrzymuje klient? Czy może ona wpłynąć na zmniejszenie kosztów wizyty lub skrócenie jej czasu?

Z punktu widzenia pacjenta, zyska on przede wszystkim większy komfort wizyty. Skróci się także czas rekonwalescencji pacjenta, choćby po mocowaniu implantu, przy zastosowaniu wydrukowanego szablonu chirurgicznego. Czas wizyty także się skróci.

Jaka z kolei jest wartość dodana dla stomatologa, ortodonty lub protetyka?

On także będzie miał większy komfort, ponieważ będzie mógł już wcześniej przygotować się do danego zabiegu u konkretnego pacjenta i ograniczyć i uprościć swoje nakłady pracy. Co więcej, zmniejszy się koszt ponoszony po jego stronie. Oczywiście, skróci to także jego czas pracy. A ile trwa wydrukowanie jednego szablonu? Kilka godzin.

Już niebawem ruszy kampania crowdfundingowa Zortrax Dental na platformie Crowdway.

Jaki jest potencjał rynku druku 3D w branży stomatologicznej, zarówno w Polsce, jak i na świecie?

Według badań rynek druku 3D w stomatologii urośnie kilkakrotnie w ciągu najbliższych lat. Roczne tempo wzrostu ma wynieść średnio od 20% do 40%. Głównymi czynnikami powodującymi ten wzrost jest stale rosnący popyt na usługi stomatologiczne oraz rosnące wykorzystanie druku 3D w stomatologii. Potencjał jest więc ogromny, ponieważ takie urządzenie już w niedługim czasie powinno być dostępne w każdym gabinecie stomatologicznym, ponieważ w tak dużym stopniu ułatwia ono pracę lekarzom.

Zortrax Dental jest pierwszym producentem drukarek 3D dla stomatologów, ortodontów i protetyków w Polsce, natomiast na świecie są już tacy producenci. Najpopularniejsza obecnie jest technologia utwardzania przy użyciu plamki laserowej, z kolei technologia Zortrax Dental opiera się na polimeryzacji żywic światłem ultrafioletowym, przepuszczanym przez filtr LCD. Jest to technologia równie precyzyjna, lecz znacznie szybsza.

Ile w takim razie kosztuje drukarka 3D od Zortrax Dental?

Jej średnia cena oscyluje w granicach od 40 do 60 tysięcy złotych brutto, dzięki czemu realne jest, aby znalazła się ona w absolutnie każdym nowoczesnym gabinecie stomatologicznym czy ortodontycznym.

Dlaczego Zortrax Dental zdecydowało się crowdfunding jako formę finansowania?

Finansowanie zewnętrzne jest konieczne dla szybkiego zbudowania swojej pozycji w światowej czołówce dostawców tego rozwiązania. Crowdfunding pozwoli zebrać środki na uruchomienie produkcji pierwszej partii drukarek 3D, dalsze badania, rozwój i szeroko zakrojone działania marketingowe.

Jakie są plany spółki Zortrax Dental na najbliższe miesiące?

Na dzień dzisiejszy, spółka zajmuje się testowaniem prototypu oraz dalszymi pracami badawczo-rozwojowymi. Rozstrzygną się również kwestie strategiczne dla spółki, takie jak umiejscowienie produkcji urządzenia.

Warto dodać, że przewaga szybkości drukarki 3D od Zortrax Dental nad konkurencją, rośnie wraz ze skalą, czyli im więcej wydruków na jednej platformie, tym większa oszczędność czasu druku.

Spółka Zortrax Dental zapowiedziała już plany debiutu na rynku NewConnect. Ma odbyć się on już w połowie 2022 roku. W jakiej formie?

W tym przypadku nie jest na ten moment rozważanie odwrotne przejęcie, lecz decyzji z konkretną formą debiutu na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma.

Zapraszam do samodzielnego obejrzenia całej rozmowy poniżej:

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments