Włosy nieżyjącego lidera Nirvany trafią na aukcję

0

Nie wiadomo, czy to efekt inflacji i tego, że inwestorzy nie wiedzą już, co kupować, by zachować wartość swoich oszczędności, ale na aukcję w USA trafi bardzo nietypowy przedmiot. Chodzi bowiem o włosy lidera Nirvany.

Włosy lidera Nirvany

W ramach Iconic Auctions można wylicytować włosy Kurta Cobaina, nieżyjącego od 1994 r. lidera Nirvany. Mowa o zaledwie sześciu włosach muzyka, które zostały mu obcięte przez Tessę Osbourne 29 października 1989 roku, kiedy Nirvana koncertowała w Europie w ramach trasy promującej album „Bleach”.

Po śmierci Cobaina w 1994 roku Tessa przekazała włosy artystce Nicole DePolo. Ta ostatnia później przekazała je Johnowi Reznikoffowi, który z kolei trafił do księgi rekordów Guinnessa jako osoba posiadająca największą kolekcję włosów na świecie. To właśnie Reznikoff udostępnił włosy Iconic Auctions.

Cena wywoławcza sześciu włosów Kurta Cobaina wynosi 2500 dolarów i na chwilę obecną jeszcze nikt nie podjął się licytacji.

Gitara Cobaina

To jednak nie pierwszy raz, gdy przedmioty kojarzone z liderem Nirvany trafiają na aukcję. Wcześniej, w czerwcu 2020 r., gitara Kurta Cobaina z kultowego koncertu „MTV Unplugged” została sprzedana za rekordową kwotę 6 010 000 dolarów.

Warto przypomnieć, że o instrument przez ostatnich kilka lat kłóciły się Courtney Love, była partnerka Cobaina, i  jego córka, Frances Bean Cobain, z byłym mężem Frances, który twierdzi, że otrzymał ją jako prezent ślubny.

Z kolei w 2019 r. dom aukcyjny Julien’s wystawił na aukcję słynny wytarty oliwkowy sweter, który muzyk miał ubrany także podczas wspomnianego koncertu MTV Unplugged.

Nirvana to amerykański zespół, który uchodzi za protoplastę nurtu grunge, który był niezwykle popularny w 1. poł. lat 90. Grupa została założona przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen w 1987. Zespół nagrał m.in. przełomową dla siebie płytę „Nevermind” z hitem „Smells Like Teen Spirit”. Pewnym kultem otoczony jest też wspomniany występ na imprezie MTV Unplugged, na której grupa zagrała koncert „bez prądu”.

W 1994 r. Kurt Cobain popełnił samobójstwo.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments