WIG20 najniżej od kwietnia

GPW

Początek wtorkowej sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie należał do udanych. Mieliśmy bowiem do czynienia z kontynuacją poniedziałkowej przeceny. W okolicach godziny 9:30 kurs indeksu WIG20 spadł do okolic 1855 punktów, co jest najniższa wartością od 17 kwietnia.

W kolejnych godzinach doszło do niewielkiego odbicia, przez co w tej chwili WIG20 znajduje się 0,3% na minusie.

Wykres indeksu WIG20

Jakie są przyczyny słabości na GPW? Które spółki najmocniej dziś się wyróżniają? Przekonamy się poniżej:

Wzrost rentowności amerykańskich obligacji negatywnie wpływa na rynek akcji

Zdaniem analityków, za negatywnym sentymentem na rynkach akcji stoi wzrost rentowności długoterminowych obligacji skarbowych, który powoduje odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Okazuje się bowiem, że rentowności dziesięcioletnich amerykańskich obligacji skarbowych, po uchwaleniu w trakcie weekendu prowizorium budżetowego w USA oddalającego widmo zawieszenia finansowania rządu i agend federalnych, wczoraj z powrotem rozpoczęły marsz w górę, osiągając przy tym najwyższą wartość od 2007 roku. Wyniosła ona 4,71%.

Odbicie na akcjach CD Projekt

Wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 najmocniej bez wątpienia wyróżnia się dziś CD Projekt. Akcje najsłynniejszej polskiej spółki gamingowej zyskują od rana bowiem 5,1%.

Warto jednak przy tym zaznaczyć, że w ubiegłym tygodniu papiery wartościowe tego producenta gier wideo potaniały aż o 15,8%, a wczoraj straciły kolejne 3,5%. Z tak dotkliwą wyprzedażą mieliśmy do czynienia z kilku powodów.

Po pierwsze, inwestorzy i spekulanci zrealizowali zyski w momencie premiery gry “Cyberpunk 2077: Widmo wolności”. Uczestnicy rynku, którzy w ostatnich miesiącach inwestowali w spółkę pod udaną premierę, teraz masowo sprzedali swoje akcje.

Drugim powodem przeceny akcji jest perspektywa braku nowych dużych premier w najbliższym czasie. Wiadomo już bowiem, że teraz deweloperzy CD Projektu skupią się na produkcji nowej gry z serii “Wiedźmin”, czyli projekcie Polaris. Na tę premierę trzeba będzie jednak poczekać – nawet 3-4 lata.

Po trzecie, wydaje się, że uczestnicy rynku nie kryli w ostatnich dniach swojego rozczarowania faktem, że CD Projekt po premierze “Widma wolności” wciąż nie ujawnił żadnych danych sprzedażowych dotyczących tej produkcji. W czwartek spółka poinformowała, że 5 października podsumuje premierę tego tytułu.

Nie zmienia to faktu, że inwestorzy najprawdopodobniej doszli dziś do wniosku, iż aktualna cena akcji CD Projektu jest już wystarczająco okazyjna i postanowili oni zwiększyć swoje zaangażowanie w spółkę przed czwartkową publikacją danych sprzedażowych dotyczących gry “Cyberpunk 2077: Widmo wolności”.

Wykres akcji CD Projekt

Akcje Pepco Group kontynuują przecenę

Słabość nadal pokazują natomiast akcje Pepco Group, które we wrześniu potaniały aż o 37,5%. Najsilniejszy impuls spadkowy w przypadku tej spółki miał miejsce w czwartek, kiedy to grupa przedstawiła dalszą korektę w dół prognozy na cały rok 2023.

Obecnie Pepco Group spodziewa się, że bazowy zysk EBITDA za rok obrotowy 2022/2023 (MSSF 16) wyniesie około 750 milionów euro. Grupa wyjaśniła przy tym, że w ostatnich tygodniach odczuwa trudniejsze warunki handlu na głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, przy słabszym popycie konsumenckim na kluczowe kategorie czyli odzież i inne domowe akcesoria.

Podczas dzisiejszej sesji akcje Pepco Group tracą kolejne 3%, co dziś rano jest najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Ich kurs ustanawia obecnie nowe historyczne minima.

Wykres akcji Pepco

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments