Pepco zmienia dyrektora zarządzającego i obniża prognozę EBITDA – akcje nurkują

Udostępnij

Pepco Group zakomunikowała dziś rano, że obniża prognozę swojego bazowego zysku EBITDA za rok obrotowy 2022/2023 (MSSF 16) do 750 milionów euro, tłumacząc to spowolnieniem sprzedaży i brakiem wzrostu marży.

Co więcej, Pepco Group dokona także zmian w zarządzie. Ze stanowiska zrezygnował Anand Patel, dyrektor zarządzający marką Pepco, a zastąpi go Barry Williams, dyrektor zarządzający sieci Poundland. Firma zapowiada również, że nowy Komitet Wykonawczy Grupy przeprowadzi przegląd jej strategii.

Informacje te wywołały prawdziwą panikę wśród inwestorów. W efekcie, akcje tej sieci detalicznej tracą dziś aż 18,8%, osiągając najniższą wartość w swojej historii.

Pepco Group znów obniża prognozę zysku EBITDA Napis "zysk i strata"

W oficjalnym komunikacie Pepco Group przyznała, że w ostatnich tygodniach odczuwa trudniejsze warunki handlu na głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, przy słabszym popycie konsumenckim na kluczowe kategorie czyli odzież i inne domowe akcesoria.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


W efekcie sieć detaliczna miała niższe od oczekiwanych przychody w sierpniu, które pogorszyły się we wrześniu, przy ujemnej dynamice porównywalnej sprzedaży i słabszych niż oczekiwano wynikach nowych sklepów. Uderza to w marże, ponieważ w ofercie wciąż są produkty pochodzące z zapasów z początku roku zakupione po wyższych cenach.

Ponadto, termin pojawienia się jesienno-zimowej kolekcji w sklepach zbiegł się z utrzymującą się rekordowo ciepłą pogodą na naszych głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, co osłabiło popyt ze strony klientów w tym okresie. Wszystko to spowodowało dalszą korektę w dół prognozy na cały rok 2023.

Firma spodziewamy się, że bazowy zysk EBITDA za rok obrotowy 2022/2023 (MSSF 16) wyniesie około 750 milionów euro. Ponadto, w kontekście słabszego otoczenia handlowego, Pepco Group dokonała przeglądu poziomu rezerw magazynowych.

Zmiana na stanowisku dyrektora zarządzającego i powołanie nowego Komitetu Wykonawczego

Dodatkowo Anand Patel, dyrektor zarządzający marką Pepco, ustąpi ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Zastąpi go Barry Williams, dyrektor zarządzający sieci Poundland. Austin Cooke, który jest obecnie dyrektorem operacyjnym Poundland, przejmie rolę dyrektora zarządzającego tej sieci.

Pepco Group podała również, że powołano nowy Komitet Wykonawczy Grupy, który przeprowadzi przegląd strategii w ramach całej grupy, zwracając szczególną uwagę na koszty i inicjatywy, które mogą przynieść odpowiednie korzyści w najbliższym czasie, przyspieszyć transformację w bardziej ujednoliconą organizację i ponownie skoncentrować się na głównych rynkach.

Prezes Pepco Group, Andy Bond stwierdził, że “firma musi ponownie skupić się na sednie swojej działalności, jednocześnie zapewniając bardziej zrównoważony wzrost”. Andy Bond dodał, że Pepco Group “musi poprawić rentowność i generowanie gotówki w ramach naszej podstawowej działalności, jednocześnie realizując precyzyjniej plan wzrostu na rynkach, na których jest obecna”.

Załamanie na akcjach Pepco Group

Informacje o obniżeniu oczekiwań co do wyniku EBITDA (MSSF 16) na koniec roku obrotowego 2022/2023 z powodu gorszych przychodów w sierpniu i we wrześniu, wywołały u akcjonariuszy Pepco Group istne przerażenie.

W konsekwencji akcje spółki tanieją dziś aż o 18,8%, co jest zdecydowanie najgorszym wynikiem, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20. Warto dodać, że kurs akcji Pepco jest obecnie najniższy w historii.

Wykres akcji Pepco

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również