Udana premiera “Widma wolności” – akcje CD Projektu jednak tracą

Cyberpunk 2077

26 września miała miejsce oficjalna premiera “Cyberpunk 2077: Widmo wolności”, płatnego dodatku do wydanej dwa lata temu przez CD Projekt gry. Zarówno gracze, jak i krytycy bardzo pozytywnie przyjęli nową produkcję – jej wynik a portalu Metacritic to obecnie 89 punktów na podstawie 49 recenzji branżowych.

Samo CD Projekt także potwierdza, że jest zadowolone z premiery. Z kolei na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mamy do czynienia z odmiennymi nastrojami. Podczas wczorajszej sesji akcje najsłynniejszego polskiego studia gamingowego potaniały o 5,6% i to przy najwyższych obrotach na rynku.

Dziś papiery wartościowe CD Projektu tracą kolejne 4,1%, a ich kurs jest obecnie najniższy od 12 czerwca. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że inwestorzy i spekulanci wykorzystali premierę “Widma wolności” do masowej realizacji zysków.

“Cyberpunk 2077: Widmo wolności” świetnie przyjęte przez branżę Cyberpunk 2077

“Cyberpunk 2077: Widmo wolności” zadebiutował wczoraj zarówno na komputerach PC, jak i konsolach obecnej generacji. Media branżowe wydały już swoją opinię na temat gry kilka dni temu, gdzie na portalu Metacritic dodatek zebrał aż 89 punktów.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Jednak analitycy oraz niektórzy dziennikarze branżowi przypominali, że w przypadku “Cyberpunka 2077” media również oceniały pozytywnie grę, a gdy pojawiły się oceny od graczy, sytuacja znacznie się pogorszyła.

Tym razem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się, że “Widmo wolności” uzyskało na Steamie już ponad 2600 opinii i aż 89% z nich jest pozytywnych. Mało tego, warto zauważyć, że niemal trzy lata po premierze „Cyberpunk 2077” powrócił na szczyt listy bestsellerów platformy Steam, natomiast na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się właśnie “Widmo wolności”.

Co więcej, „Cyberpunk 2077” jest obecnie w ścisłej światowej czołówce, jeżeli chodzi o liczbę użytkowników grających jednocześnie w dany tytuł. Wczoraj ich szczytowa liczba w jednym momencie wyniosła 246 705 graczy, co było najwyższym wynikiem od premiery gry w grudniu 2020 roku.

Jak wskazują analitycy, premiera “Widma wolności” jest udana, a CD Projekt powinien sprzedać między 3 a 4,5 miliona kopii dodatku do końca roku. Kluczowe będą oficjalne dane sprzedażowe, które być może niebawem zostaną zaprezentowane.

Inwestorzy masowo realizują zyski

Pomimo tak pozytywnych danych, akcje CD Projektu straciły wczoraj aż 5,6%, co było największym spadkiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Przecena ta miała miejsce przy ponad 100 milionach złotych obrotów, co było wczoraj najwyższym wynikiem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ponadto, dziś akcje CD Projektu tanieją o kolejne 4,1%, a ich kurs jest obecnie najniższy od 12 czerwca.

Wykres akcji CD Projekt

Dlaczego papiery wartościowe studia są masowo sprzedawane? Według ekspertów, inwestorzy i spekulanci zrealizowali po prostu scenariusz typowy dla spółek gamingowych w momencie premiery, czyli tak zwaną “sprzedaż faktów”.

Uczestnicy rynku akcji zakładali bowiem, że CD Projekt wyciągnie wnioski z poprzedniej premiery i “Widmo wolności” zostanie pozytywnie przyjęte, co w konsekwencji przełoży się na wzrost popularności “Cyberpunka 2077”. W efekcie, inwestorzy i spekulanci, którzy w ostatnich miesiącach inwestowali w spółkę pod udaną premierę, teraz masowo sprzedali swoje akcje.

Drugim wskazywanym przez ekspertów powodem przeceny akcji jest perspektywa braku nowych dużych premier w najbliższym czasie. Wiadomo już bowiem, że teraz deweloperzy CD Projektu skupią się na produkcji nowej gry z serii “Wiedźmin”, czyli projekcie Polaris.

Na tę premierę trzeba będzie jednak poczekać – nawet 3-4 lata. W najbliższym okresie nie ma więc na horyzoncie impulsów, które mogłyby napędzać kurs akcji.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments