WHO: pandemia się nie skończyła!

0
koronawirus

Pisaliśmy już o tym, że Wielka Brytania planuje traktować koronawirusa jak zwykłą chorobę. Nieco wcześniej podobną decyzję podjął Singapur. Decyzje tych krajów wzbudzają jednak duże kontrowersje. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega teraz władze poszczególnych państw przed podejmowaniem podobnych, zbyt pochopnych decyzji w sprawie luzowania restrykcji przeciwepidemicznych. O sprawie poinformował w środę dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych dr Michael Ryan.

WHO ostrzega, że to nie koniec pandemii

Jak podał brytyjski dziennik „Guardian”, ostrzeżenie jednego z szefów WHO ma związek właśnie z ostatnimi działaniami rządu Borisa Johnsona. Premier zapowiedział, że 19 lipca zniesione zostaną prawie wszystkie obostrzenia w Wielkiej Brytanii. Do tego media podają, że wkrótce osoby, które są w pełni zaszczepione, będą mogły ponownie swobodnie podróżować po świecie (wyłączając kraje z tzw. czerwonej listy).

Dyrektor Ryan jest zdania, że to błąd. Przytoczył tutaj przykład Izraela, gdzie po zniesieniu restrykcji władze musiały przywrócić np. obowiązek noszenia masek.

Ekspert dodał, że nowa polityka tego typu państw, które liberalizują swoją politykę covidową, to „epidemiologiczna głupota”. Zaapelował również do przywódców zamożniejszych państw, by zdecydowali się podzielić szczepionkami z krajami o niższych dochodach.

Ryan dodał też, że w środę minęliśmy „tragiczny kamień milowy” rejestrując 4 mln ofiar śmiertelnych Covid-19.

Koronawirus to już zwykła choroba

Zwolennicy polityki Johnsona wskazują jednak na to, że jeśli nie zniesiemy restrykcji teraz, te zostaną z nami na dłużej. W praktyce może się to okazać tragiczne dla gospodarki.

Brytyjscy lekarze także są zdania, że decyzja premiera jest błędna. Dr Chaand Nagpaul z Brytyjskiego Stowarzyszenia Lekarskiego powiedział, że jest „coraz bardziej niepokojącym”, to że szef rządu „zdecydował się pełną parą łagodzić obostrzenia”. Zaapelował do ministrów z rządu Johnsona do utrzymania obowiązku noszenia maseczek, dopóki „gwałtowne tempo rozprzestrzeniania się infekcji nie zostanie opanowane, a więcej ludzi nie zostanie w pełni zaszczepionych”.

Premier jest też atakowany przez opozycję.

– Znoszenie wszystkich zabezpieczeń w tym samym czasie, gdy wskaźnik zakażeń wciąż rośnie, jest lekkomyślne. Potrzebujemy zrównoważonego podejścia, musimy utrzymać kluczowe zabezpieczenia na miejscu, w tym maseczki, w tym wentylację i co kluczowe odpowiednie wsparcie finansowe dla tych, którzy muszą się izolować – krytykował premiera lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments