Gowin zapowiada ulgi podatkowe dla klasy średniej

695

Dobre wieści dla klasy średniej. – Jeśli chodzi o ulgę dla klasy średniej, są nowe propozycje na stole, Porozumienie co do kierunku ocenia je pozytywnie. Czy one idą dostatecznie daleko, będziemy nad tym debatować – powiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin chce pomóc klasie średniej

Polityk był gościem radia TOK FM. Był pytany o Polski Ład.

– Pojawiły się nowe propozycje, one są interesujące dla Porozumienia, bo idą w stronę, którą wskazywaliśmy – osłabienia wzrostu podatków dla części przedsiębiorców oraz osłabienia czy zmniejszenia strat finansowych dla samorządów, wynikających z popieranego przez nas rozwiązania, jakim jest podniesienie kwoty wolnej od podatku – powiedział wicepremier.

Zapowiedział też, że będzie robił wszyscy, by dbać o przedsiębiorców.

– Dla mnie jest oczywiste, że w czasach pandemii musimy bardzo dbać o polskie firmy, przede wszystkim małe i średnie. Po drugie, dużych firm nowe rozwiązania podatkowe praktycznie nie dotyczą, mogą być wyzwaniem dla małych i średnich, i to w ich interesie Porozumienie zajmie ostateczne stanowisko – dodał.

Polski Ład jest też ponoć modyfikowany.

Początkowo była mowa o kwocie 13 tys. brutto (do której nie rosłyby obciążenia podatkami i daninami publicznymi – PP), teraz propozycja Ministerstwa Finansów jest nieco zmodyfikowana – to by dotyczyło osób zarabiających do 11 tys. zł – powiedział lider Porozumienia.

Kwestia samozatrudnionych

Jak dodał, osobną kwestią pozostają tzw. osoby samozatrudnione. Powiedział, że „warto odróżnić tych, co realnie prowadzą działalność gospodarczą od tych, co dobrowolnie przeszli na samozatrudnienie, żeby płacić niższe składki”.

Poinformował też, że „jeśli chodzi o ulgę dla klasy średniej, są nowe propozycje na stole, Porozumienie co do kierunku ocenia je pozytywnie. Czy one idą dostatecznie daleko, będziemy nad tym debatować”.

– Od samego początku powtarzam, że Porozumienie jest ambasadorem klasy średniej, dlatego że klasa średnia – nie tylko przedsiębiorcy, ale też naukowcy, przedstawiciele wolnych zawodów, inżynierowie – to ta najbardziej kreatywna część społeczeństwa, a rozwój Polski najbardziej zależy od tej grupy – mówił w dalszej części rozmowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments