Jedynie 0,4 procent osób w pełni zaszczepionych, które wracają do Wielkiej Brytanii z zagranicy, jest zarażonych koronawirusem. Przynajmniej takie wnioski wynikają z badania, jakie przeprowadzono na angielskich lotniskach.

Turyści nie przywożą ze sobą wirusa

Firma Cingpost dziennie wykonuje aż 11 tysięcy testów na covid-19 osobom przylatującym do Wielkiej Brytanii. Wnioski? W grupie turystów w pełni zaszczepionych tylko cztery osoby na tysiąc jest zarażonych koronawirusem.

Badanie przeprowadzono na bazie informacji zebranych na koniec lipca. Te zostały już przedstawione ministrowi zdrowia Sajidowi Javidowi. Rząd analizuje bowiem co jakiś czas, jakie kraje oznaczyć jako zielone (bezpieczne), pomarańczowe (mniej bezpieczne) i czerwone (niebezpieczne). Tego typy system reguluje to, czy do danego państwa można podróżować w pełni swobodnie, czy po powrocie do Wielkiej Brytanii trzeba odbyć kwarantannę.

Wspomniane badanie ujawniło do tego, że odsetek zakażeń wśród zaszczepionych jedną dawką wyniósł 0,8 procent, a wśród niezaszczepionych między 1 a 1,2 procent. Warto dodać, że to i tak bardzo niskie wyniki.

Jak jednak tłumaczył mediom Nick Markham, założyciel Cingpost, w okresie, gdy w rodzinie COVID-19 dominował wariant delta np. wśród przylatujących z Indii zakażonych koronawirusem było 10 procent osób. W wypadku Hiszpanii odsetek ten wyniósł 0,7 procent, Portugalii 0,19 procent, Chorwacji 0,16 procent, Francji 0,12 procent, a Włoch 0,06 procent.

Markham dodał też, że testy przepływu bocznego, które stosuje Cingpost, dają częściej wynik fałszywie pozytywny.

Koniec pandemii?

Trudno dziś wyrokować, czy pandemia COVID-19 potrwa jeszcze przez długi okres. Widać jednak, że kolejna fala nie będzie już tak groźna jak poprzednie.

Minister Adam Niedzielski przyznał jednak niedawno na antenie Polsat News, że rząd wprowadzi jesienią nowe obostrzenia. Dopytano go zaś o to, czy zaszczepieni będą nimi objęci.

– Nie, nie będą nimi objęte. To jest bezpieczeństwo tych ludzi, w ramach wyboru. Nie mogą oni ponosić kosztu nieodpowiedzialności innych ludzi – mówił na antenie Polsat News Niedzielski.

Zapytany, czy jesienią idąc np. do restauracji lub do kina, trzeba będzie być zaszczepionym, odparł, że „trzeba się szczepić”. Zaszczepienie będą ponoć mogli sprawdzać np. organizatorzy wydarzeń lub właściciele restauracji. – Będą oni mieli prawo sprawdzać paszporty czy certyfikaty covidowe – mówił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments