Co zrobić, gdy stracisz pracę? Skuteczny plan działania

Udostępnij

Jeśli masz świetną pracę, dobrze zarabiasz i jesteś doceniany/doceniana przez przełożonych, to prawdopodobnie nie myślisz, że coś nagle może pójść nie tak. W takiej sytuacji większość z nas cieszy się życiem “z dnia na dzień”, snuje plany na przyszłość, wpada w wir konsumpcji… Warto jednak na chwilę wyjść ze swojej osobistej strefy komfortu i wizualizować sobie, że za kilka miesięcy może nadejść czarny scenariusz.

W zdecydowanej większości przypadków zwolnienie jest dla pracownika niczym “grom z jasnego nieba”, ponieważ dowiaduje się on o nim najczęściej wraz z chwilą wręczenia mu przez pracodawcę wypowiedzenia. Ten nieprzewidziany moment oficjalnie uchodzi za jedną z trzech najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka – wyprzedza go wyłącznie śmierć bliskiej osoby i rozwód.

Jak więc sobie poradzić z tak dramatyczną sytuacją? Jakie kroki należy podjąć, gdy już ona niestety nastąpi? Dowiemy się poniżej. Pierwsze działanie, jakie powinieneś podjąć, gdy dowiedziałeś/dowiedziałaś się o zwolnieniu to:

Porozmawiaj z szefem

Jeśli już wiemy na pewno, że to koniec, wykorzystajmy to jako okazję do szczerej rozmowy z szefem. Możemy wtedy rozwiać swoje wątpliwości dotyczące naszego zwolnienia. Warto także poprosić przełożonego o szczery feedback na nasz temat. Powinno przynieść nam to korzyści, nawet jeśli usłyszymy coś, co nam się zdecydowanie nie spodoba. Lepiej jest usłyszeć o sobie najgorsze rzeczy, niż nic nie wiedzieć. Jednocześnie należy tutaj mieć świadomość, że szef zawsze może nas okłamać. Z tego powodu lepiej dowiedzieć się jak najwięcej od przełożonego o sobie jako pracowniku, lecz przy tym trzeba mieć do tych informacji pewien dystans.

Bądź aktywny do samego końca i spróbuj zdobyć referencje

Skoro mamy już pewność, że zostaniemy zwolnieni, lecz wciąż pojawiamy się w pracy ze względu na okres wypowiedzenia, warto maksymalnie wykorzystać ten czas. W jaki sposób? W pierwszej kolejności myśląc o własnej przyszłości zawodowej należy więc zorientować się w biurze czy któryś z przełożonych chciałby dać nam referencje lub polecić innemu pracodawcy. Takie działanie może okazać się absolutnie bezcenne – wielu zwalnianych pracowników w ten sposób po prostu praktycznie od razu znajduje nową posadę – często na bardzo podobnym stanowisku i w tej samej branży, lecz w innym przedsiębiorstwie.

Zarejestruj się jako bezrobotny i zadbaj o swój rozwój Smutny bezrobotny mężczyzna

Rejestracja jako bezrobotny to żaden wstyd

W pierwszej kolejności po ostatecznej utracie pracy i powrocie do domu bez żadnej oferty od innego pracodawcy (którą udało się uzyskać przez znajomości w biurze), należy zarejestrować się jako bezrobotny/bezrobotna. Nie ma się tutaj czego wstydzić – każdy z nas po zwolnieniu z pracy ma do tego pełne prawo. Dzięki temu nie tylko dostaniemy zasiłek, ale także zachowamy ubezpieczenie.

Czas na rozwój osobisty

Prawdopodobnie na samym początku etapu bycia bez pracy będą targać nami różne emocje. Często ludzie chwilowo tracą wtedy panowanie, pojawia się także poczucie beznadziei. Aby tego uniknąć, należy jak najszybciej zacząć działać. Paradoksalnie przejście na bezrobocie może okazać się wielką szansą. To idealna okazja na zadbanie o swój rozwój. Na tym etapie bardzo istotne jest pogłębianie swojej wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Obecnie w sieci znajdziemy wiele bezpłatnych, a do tego bardzo użytecznych, kursów online, dotyczących różnych branż. Podobnie wygląda kwestia nauki języków obcych, która zawsze się przydaje.

Ćwicz i zdrowo się odżywiaj

Warto zadbać również o fizyczną formę. Może to wydawać się na pierwszy rzut oka zaskakujące, lecz dobra kondycja fizyczna bezpośrednio przekłada się na poprawę stanu psychicznego. Z tego powodu po utracie pracy należy zdrowo się odżywiać oraz podjąć ćwiczenia fizyczne (lub po prostu ich nie przerywać, jeśli zaczęliśmy je praktykować już wcześniej).

Przeglądaj oferty pracy i przeanalizuj swoje możliwości

Szukanie pracy to też praca Sylwetki mężczyzn przeglądających oferty pracy

Kiedy już złapiemy drugi oddech po utracie pracy i poczujemy się wystarczająco silni, aby wrócić do życia zawodowego, należy po prostu zacząć działać na rynku pracy. Należy więc sumiennie sporządzić swoje nowe, uwzględniające wszystkie kluczowe w kontekście zawodowym informacje CV, zrobić do niego aktualne zdjęcie, nie zapomnieć o wypisaniu w nim dokumentów i certyfikatów świadczących o naszych umiejętnościach. Następnie należy przeglądać oferty i – co bardzo ważne – skupić się wyłącznie na tych, które autentycznie nas interesują i umożliwią nam rozwinięcie zawodowych skrzydeł. Warto w swoim planie wyznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu, które w całości poświęcimy na poszukiwanie pracy.

Rozważ te opcje, gdy nie możesz nic znaleźć

Co, jednak jeśli żadne wartościowe dla nas oferty pracy się nie pojawiają? W tej sytuacji warto odpowiedzieć sobie na pewne kluczowe pytania. Po pierwsze, czy jesteśmy w stanie się przebranżowić? Jeśli poprzednia praca nie dawała nam satysfakcji, to naprawdę warto poważnie rozważyć tę opcję.

Jeżeli jednak lubiliśmy nasze zawodowe zajęcie i nie widzimy się w innej branży to, zamiast zmiany kwalifikacji warto pomyśleć o zmianie miejsca zamieszkania. Tutaj należy zadać sobie pytania: czy jesteśmy na to gotowi oraz czy sytuacja rodzinna nam na to pozwala? Jeśli odpowiedzi brzmią twierdząco, że nic nie stoi na przeszkodzie, to możemy rozpocząć poszukiwanie ofert pracy w innych miastach.

Ogranicz wydatki

Ten punkt wydaje się oczywisty, jednak warto go uwzględnić, aby przypadkiem o nim nie zapomnieć. Nie jest żadną tajemnicą, że utrata pracy wiąże się ze znacznym uszczupleniem naszego portfela. Dlatego, aby nie popaść w kłopoty finansowe, należy przeprowadzić analizę swojego budżetu domowego. Następnie, bez stałego źródła dochodu, trzeba po prostu ograniczyć zbędne wydatki. W konsekwencji warto rzadziej korzystać z samochodu oraz gotować w domu.

Utrata pracy może pod tym względem okazać się naprawdę użyteczna, ponieważ taki stan rzeczy powinien skłonić nas do przejścia w “tryb oszczędnego życia”, dzięki któremu możemy sobie wyrobić bardzo cenne nawyki na przyszłość.

Analizując swoje finanse zwróć uwagę na umowy kredytów i pożyczek, które z zawierałeś w przeszłości. Może to być skuteczny sposób na uzyskanie dodatkowej gotówki, tak potrzebnej w tym trudnym okresie. Jeżeli dokonałeś spłaty przed czasem albo konsolidacji kredytów bądź pożyczek, to należy ci się zwrot prowizji oraz innych pozaodsetkowych kosztów udzielenia finansowania! Konkretnie chodzi o umowy zawarte nie dalej niż 10 lat wstecz, a przeciętny kredytobiorca może odzyskać od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Aby otrzymać zwrot prowizji bankowej będziesz musiał złożyć stosowny wniosek do instytucji, z którą podpisałeś umowę. – Niestety wiele banków oraz firm pożyczkowych nie zwraca należnych pieniędzy, albo dokonują zwrotów w kwocie niższej od rzeczywiście należnej. – wracają uwagę specjaliści z Kancelarii Pomocy Zadłużonym EUROLEGE. Dlatego w takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który wesprze nas w procesie dochodzenia roszczenia.

Wykorzystaj swoje kontakty

Nie jest żadną tajemnicą, że łatwiej jest znaleźć pracę przez znajomości. Faktem jest, że aż 70% ofert pracy pojawia się na ukrytym rynku pracy, do których możemy dotrzeć za pomocą networkingu. Właśnie dlatego często mogą nam w tym pomóc znajomi. Warto więc informować wszystkich wokół, jakiej pracy szukamy i pytać, czy może kojarzą, że ktoś poszukuje pracowników na takie stanowisko. Warto zamieścić post dotyczący tego zagadnienia na Facebooku lub ogłoszenie na portalu LinkedIn – być może natrafi na nie ktoś, o kim absolutnie byśmy nie pomyśleli, i taki zbieg wydarzeń doprowadzi nas do atrakcyjnej i satysfakcjonującej oferty pracy?

Podsumowanie Drogowskaz do "wymarzonej pracy"

Utrata pracy to bardzo przykre i niezwykle stresujące zdarzenie. Najważniejsze jednak, aby nawet w takiej sytuacji absolutnie się nie poddawać i nie załamywać psychicznie, nawet na chwilę. Powyższy plan działania został przygotowany po to, aby ułatwić Ci oswojenie się z tym bolesnym scenariuszem, a następnie umożliwić podniesienie się po tym ciosie. Należy cały czas zdawać sobie sprawę, że z każdej sytuacji tego typu możemy wyjść silniejsi.

Niestety nigdy nie mamy wpływu na wszystkie czynniki, nawet jeśli mowa o własnym życiu. W efekcie najlepsze co możemy zrobić, to jak najszybsze pogodzenie się z ponurym faktem, że zostaliśmy bez pracy, i rozpoczęcie kolejnego kluczowego kroku, czyli poszukiwania nowej posady. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że to zadanie z reguły także nie należy do najłatwiejszych i szczególnie przyjemnych. Nigdy nie wiemy przecież, czy interesująca oferta pracy pojawi się jutro, za tydzień czy za dwa miesiące. Najistotniejszą rzeczą wtedy jest to, aby stale kontrolować poziom swojej motywacji i nie dać się wewnętrznie zniechęcić do podejmowania dalszych działań w przypadku, gdyby poszukiwania jednak się przedłużyły. Prędzej czy później musi się udać. Powodzenia!

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również