Prezydent popiera wprowadzenie stanu wyjątkowego

0
Andrzej Duda

– Dosłownie przed chwilą prezydent podjął decyzję o wydaniu rozporządzenia i wprowadzenia stanu wyjątkowego na terenie wskazanym przez Radę Ministrów – przekazał mediom rzecznik prezydenta Błażej Spychalski na konferencji prasowej.

Stan wyjątkowy w Polsce

– To rozporządzenie jest przesyłane w celu publikacji w Dzienniku Ustaw. Jest również przesyłane do marszałek Sejmu, bo zgodnie z konstytucją to rozporządzenie musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie -dodał Spychalski. – Te decyzje, które prezydent podjął z jednej strony dają naszym służbom, a przede wszystkim straży granicznej i wojsku, nieco więcej kompetencji niż to ma miejsce obecnie, ale z drugiej strony, jeśli chodzi o swobody obywatelskie, to tutaj prezydentowi zależało ogromnie na tym, żeby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli – powiedział.

Powodem jest to, że „sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna”.

– My jako Polska, która jest odpowiedzialna za swoje granice, ale też za wschodnią granice UE, musimy podejmować takie decyzje i zapewnić bezpieczeństwo Polsce i UE – mówił dalej Błażej Spychalski.

Komunikat na stronie

Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawił się już komunikat w sprawie wydanego rozporządzenie o wprowadzeniu 30-dniowego stanu wyjątkowego. W nim dokładnie wymieniono ograniczenia, które wprowadza nowa decyzja:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
    zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.

Zgodnie z art. 231 konstytucji Sejm rozpatruje niezwłocznie rozporządzenie prezydenta RP o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Prezydent przedstawia je Sejmowi w ciągu 48 godz. od podpisania. PiS zakłada, że tak się stanie. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zapowiedział, że parlament zbierze się najpewniej w piątek lub poniedziałek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments