Niezależna firma wydawnicza Primary Wave Music kupiła właśnie prawa do utworów Alice in Chains od spadkobierców dwóch byłych muzyków – Layne’a Staleya i Mike’a Starra.

Sprzedaż praw do katalogu

Wiadomo, że w wyniku tej transakcji firma kupiła udziały w katalogu wydawniczym Staleya i Starra, a więc też główne źródło dochodów z tytułu tantiem. Dodajmy, że w skład katalogu wchodzi wiele z największych hitów Alice in Chains.

David Weitzman z Primary Wave napisał:

Primary Wave ma przyjemność współpracować ze spadkobiercami Layne’a Staleya i Mike’a Starra, aby uhonorować ich muzyczne dziedzictwo jako części składu Alice in Chains z klasycznej ery, którzy stworzyli niesamowite piosenki i nagrania składające się na albumy „Dirt” oraz „Facelift” oraz akustyczne EP-ki „Jar of Flies” i „Sap”. Projekty te reprezentują największe dzieła jednego z najlepszych artystów kultowej ery grunge’u rodem z Seattle lat 90.

Przypomnijmy, że wokalista Layne Staley zmarł w 2002 r.. Z kolei basista Mike Starr 9 lat później. Zespół Alice in Chains nadal jednak gra, regularnie koncertując i nagrywają nowe płyty.

Nowy trend zarabiania na muzyce

Powyższe wpisuje się w ostatni trend na rynku muzycznym.

Muzycy Red Hot Chili Pappers też sprzedali niedawno prawa do swojego katalogu utworów. Kto je kupił? Firma Hipgnosis Songs. Artyści dostali podobno w zamian za prawa do swojej twórczości aż 140 milionów dolarów.

Firma Hipgnosis Songs założona została w 2018 roku. Specjalizuje się w kupowaniu praw do utworów wielu znanych artystów. Wiadomo, że nabyła między innymi prawa do utworów Neila Younga, Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac, Shakiry czy kilku piosenek Kida Rocka.

Niedługo potem grupa Aerosmith stała się kolejnym zespołem, który zdecydował się na taki krok. Prawa do swoich piosenek przehandlował też Bob Dylan.

Co ciekawe, zespół Aerosmith sprzedał nie tylko prawa do własnego katalogu, ale też osobiste archiwa muzyków, które zawierają różne pamiątki z poszczególnych etapów kariery zespołu. Nie podano jednak kwoty, za jaką dokonano transakcji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments