Zespół Red Hot Chili Peppers sprzedał prawa do swojego katalogu

0

Zespół rockowy Red Hot Chili Peppers zdecydował się na sprzedaż praw do wszystkich swoich utworów. Media nieoficjalnie podają kwotę, jaką uzyskał za swoje piosenki.

Red Hot Chili Peppers sprzedał prawa do swoich utworów

Jak donosi portal „Variety”, zespół Red Hot Chili Peppers sprzedał właśnie prawa do katalogu swoich utworów. Kto je kupił? Firma Hipgnosis Songs. Muzycy dostali ponoć w zamian za prawa do swojej twórczości aż 140 milionów dolarów. Warto jednak dodać, że jak razie doniesienia serwisu nie zostały oficjalnie potwierdzone przez sam zespół.

Firma Hipgnosis Songs założona została w 2018 roku. Specjalizuje się w kupowaniu praw do utworów wielu znanych artystów. Wiadomo, że nabyła między innymi prawa do utworów Neila Younga, Lindsey Buckingham z Fleetwood Mac, Shakiry czy kilku piosenek Kida Rocka.

Warto dodać, że handel katalogami utworów zespołów i znanych muzyków jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Przykładowo Bob Dylan sprzedał swoje utwory filmie Universal Music za 300 milionów dolarów.

Legenda rocka

Red Hot Chili Peppers to amerykański zespół, który działa od 1983 roku. Kwartet nagrał jak na razie jedenaście albumów, z których do najbardziej znanych należą: „Blood Sugar Sex Magik”, „Californication” i „By the Way”.

Zespół jest siedmiokrotnym laureatem Nagrody Grammy. Sprzedał ponad 80 milionów albumów na całym świecie, osiem singli uplasowało się w pierwszej czterdziestce zestawienia Billboard Hot 100 (włączając w to trzy single w Top 10), pięć singli dostało się na listę przebojów Mainstream Rock Tracks, a aż 11 singli zespołu osiągnęło 1. miejsce listy Modern Rock Tracks. 23 września 2009 r. grupa została nominowania do wprowadzenia do Rock and Roll Hall of Fame w ramach grupy nominowanych na rok 2010 roku. Red Hot Chilli Peppers został sklasyfikowany na 30. miejscu zestawienia „Greatest Artists of Hard Rock” przygotowanego przez telewizję VH1.

Dziś grupa ponownie gra w swoim najsłynniejszym składzie: Anthony Kiedis – wokal, Flea – gitara basowa, John Frusciante – gitara i Chad Smith – perkusja.

Obecnie zespół pracuje też nad swoimi nowymi piosenkami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments