Rozwój sektora gier w Polsce

0

Gamedev, czyli szerokie spektrum działań związanych z produkcją gier komputerowych to w ostatnim czasie temat numer jeden. Dlaczego? Głównie z tego względu, że od niedawna zostały one słusznie zakwalifikowane do środków przekazu i nie postrzega się ich już tylko i wyłącznie czegoś dla dzieci.

Video Game Development jest dość młodym, ale zarazem najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem przemysłu kreatywnego. Jak wygląda ten biznes w Polsce? Dowiedz się właśnie w tym artykule!

Polska scena gier wideo

Branża znana na świecie, jest obecna także w Polsce i co ciekawe właśnie nasz sektor gier w Polsce jest znany szerzej również w Europie oraz poza jej granicami. Jak wynika z raportu The Game Industry of Poland dochody ze sprzedaży gier pochodzących z Polski przekroczyły 2,1 mld złotych w 2019 roku. Dużą część stanowią również gry rozrywkowe, hazardowe i losowe, gdzie można znaleźć opisy i recenzje na temat legalnych możliwości takiej zabawy. Dostępnych jest sporo bonusów, ale również i bardzo przydatnych porad.

Jak wygląda sektor gier w Polsce?

W naszym kraju gamedevem zajmuje się obecnie ponad 440 firm. Stanowią one źródło zatrudnienia dla prawie 10 tys. osób. Dodatkowo spod skrzydeł naszych rodzimych marek w ręce graczy trafia około 50 produkcji rocznie, a prawie 96% z nich trafia do sprzedaży na eksport. Dotyczy to rzecz jasna dystrybucji cyfrowej jednak wiele tytułów nadal trafia na Zachód również w wariancie pudełkowym, w szczególności jeśli chodzi np. o edycje limitowane, czy też tzw. Big Boxy będące nawiązaniem do sposobu sprzedaży gier Retro jeszcze kilkanaście lat temu.

Raport The Game Industry of Poland na temat rynku gier w naszym państwie przygotowała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Organizacja była również aktywnie wspierana przez Ministerstwo Rozwoju, Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodatkowo badaniom przyjrzały się także marki takie jak Game Industry Conference czy polskigamedev wraz z fundacją Indie Games Polska.

W jaki sposób kształtowała się polska scena gier komputerowych?

Warto wspomnieć, że rodzimy gamedev stał się rozpoznawalny dopiero na przestrzeni kilku ostatnich lat. Wynika to w głównej mierze z sukcesów tytułów sprzedawanych na niewyobrażalną skalę przez CD Projekt Red. Ludzie coraz częściej poszukują rozrywki w tym segmencie i sprawia to, że rocznie branża gier w Polsce notuje wzrosty o prawie 30%. Natomiast w 2019 r. dochody ze sprzedaży w gamedevie przekroczyły 2 mld złotych. To bardzo dużo, gdyż jeszcze dwa lata wcześniej były to kwoty o połowę mniejsze.

Co z branżą gier od drugiej strony w Polsce?

Dość niedawno, bo w maju, pisaliśmy na Portfel Polaka o tym jak powstają gry, jednak wielu chce w nie grać. Szacuje się, że w naszym kraju jest ponad 16 mln aktywnych graczy. To bardzo dużo zważywszy, że eksport gier to 96% przychodów branży gamedev. Warto w tym aspekcie przeliczyć, że w 2022 r. sektor ma być warty nawet 160 mld dolarów, a w tym 77,2 mld to przychody z gier mobilnych, 37 mld z gier na PC i 45 mld z tytułów konsolowych. W 2023 roku wartość rynku ma wynieść około 200 mld dolarów, a połowa dochodów z gier w 2021 roku będzie pochodzić przede wszystkim z Chin i Stanów Zjednoczonych. Twórcy raportu już dzisiaj wskazują, że na ten moment Polska jest szóstym lub siódmym największym rynkiem gier komputerowych na świecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments