Od 2009 roku rośnie liczba polskich milionerów, czyli tych osób, które uzyskały przychód/dochód na poziomie miliona złotych i powyżej. Co to oznacza dla naszej gospodarki?

Stan naszej gospodarki

To, że Polacy się bogacą, jest bardzo dobrym sygnałem.

Ilość milionerów i generalnie wysokość naszych wynagrodzeń jest zazwyczaj odzwierciedleniem stanu w jakim znajduje się gospodarka – mówi na allebiznes.pl Filip Kiżuk z Centrum Gospodarczego Kiżuk & Michalska.

Wiemy już, że w rozliczeniu za rok 2019 aż 34,8 osób wykazało przychód/dochód na poziomie powyżej miliona złotych. Oznacza to wzrost w porównaniu z rokiem 2018.

Najwięcej milionerów jest zameldowanych na Mazowszu, ale to województwo goni Śląsk i Wielkopolska.

To jest dowód na to, że przedsiębiorcy są coraz bardziej kreatywni, gromadzą środki, inwestują, tworzą miejsca pracy. Ilość milionerów i generalnie wysokość naszych wynagrodzeń jest zazwyczaj odzwierciedleniem stanu w jakim znajduje się gospodarka. Diagnoza roku 2019 może być jednoznacznie pozytywna. Podkreślam: roku 2019, bo dobrze wiemy, co się dzieje w roku 2020 – dodaje. Filip Kiżuk.

Na czym zarobić pierwszy milion?

Pierwszego miliona nie trzeba też ukraść. Zdaniem specjalistów najprościej zarobić go w branżach takich jak: budownictwo, przemysł, transport, usługi i wymiana międzynarodowa.

Tyle że w najbliższych latach będzie gorzej.

Mogą padać wielkie imperia hotelarskie czy gastronomiczne. Nie będzie też łatwo firmom, których kooperanci stracili na pandemii. Wiemy od naszych klientów jak mocno kryzys przechodzi transport, logistyka, branża usługowa, hotelarstwo czy rynek automotive. Potencjalnie w każdym z tych sektorów liderzy rynkowi są milionerami. Ja oczywiście nie uważam, że producenci samochodów zbiednieją tak bardzo, że będą wypadać z rankingów milionerów, ale na pewno kryzys ich dotknie – mówi ekspertka Katarzyna Michalska.

Z kolei Kiżuk przypomina, że majątki milionerów uszczuplany już w wyniku kryzysu z 2008 roku. W 2008 r. w Polsce mieliśmy 13 tysięcy milionerów, ale rok później już jedynie 11 tysięcy.

– Rok 2019 to czas rozwoju gospodarczego, a rok 2020 to czas wielkiej niepewności i gospodarczej ostrożności. Niecierpliwie czekamy na kolejne informacje gospodarcze – tłumaczy ekspert.

O najbogatszych Polakach w historii przeczytacie też tutaj i tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments