Najbogatsi Polacy w XIX i XX wieku

2881

W poprzedniej części przybliżyliśmy wam sylwetki najbogatszych Polaków epoki sarmatyzmu. Dziś pójdziemy w przód i zobaczymy, jak wiodło się naszym najzamożniejszym rodakom w XIX w. i później, w czasach nam współczesnych.

Upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów rozpoczął się w 2 poł. XVII w. i trwał do kulminacji tego procesu, czyli do rozbiorów. Ostatecznie w 1795 r. nasz kraj zniknął z mapy na 123 lata. Nie oznaczało to jednak, że nasi przodkowie przestali się bogacić. XIX w. i początek XX w. to okres zbijania naprawdę wielkich fortun…

Karol Wedel – majątek zarobiony na czekoladzie

wedelKto z was nie objada się czekoladą, niech pierwszy rzuci kamieniem. Dzięki temu tuczącemu nawykowi swoje imperium zbudowali Wedlowie. W połowie XIX w. Karol Wedel otworzył swoją pierwszą fabrykę czekolady. W 1876 roku przekazał ją w prezencie ślubnym synowi Emilowi.

To Emil tak naprawdę rozkręcił interes na dobre. Zresztą spójrzcie na opakowanie czekolady Wedla, jaka leży schowana przez was w szufladzie biurka (ha! liczyliście, że nie zauważymy?!). Jest na nim charakterystyczne logo „E. Wedel”, co oznacza oczywiście „Emil Wedel”.

Dlaczego jednak firma znakowała w ogóle swoje produkty? To proste. Łakocie były tak pyszne i popularne, że na rynku zaczęły pojawiać ich podróbki.

Emil Wedel zmarł ostatecznie parę miesięcy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Ostatnim członkiem rodziny zarządzającym firmą, która rozrosła się do fabryk, pijalni czekolady i sklepów zarządzał syn Emila – Jan Wedel. W 1946 r. przedsiębiorstwo znacjonalizowano i zmieniono jego nazwę na „22 lipca, d. E. Wedel”. Dopiero po 1989 r. sprywatyzowano fabrykę. Dziś należy ona do japońskiego koncernu LOTTE Group.

Jan Albin Goetz Okocimski – Piwna fortuna

Jan Albin Goetz Okocimski był właściciele Browaru Krakowskiego, później przemianowanego na Browar Okocimski. To kolejny przykład człowieka sukcesu, który udzielał się też publicznie jako polityk, działacz samorządowy i społeczny. Jako filantrop zyskał uznanie władz Austro-Węgier. Cesarza Franciszek Józef przyznał mu za to tytuł barona.

Po śmierci Jana Albina w 1931 r. browar i fabryka stały się własnością jego syna Antoniego.

Browar wznowił działalność w 1945 r. Po roku został – podobnie jak firma Wedla – znacjonalizowany i przekształcony w Zakłady Piwowarskie w Okocimiu. Obecnie właścicielem firmy jest koncern Carlsberg.

Marian Dąbrowski – magnat prasowy

Przechodzimy do okresu II RP. Polska wraca na mapy, a na jej terenie Polacy nadal robią świetne interesy. Marian Dąbrowski był „polskim Rupertem Murdochem”. Stworzył swoją potęgę medialną, co zresztą wykorzystał do kariery politycznej, ponieważ pełnił też rolę posła.

Był założycielem „Ilustrowanego Kuryera Codziennego”. W 1932 r. wartość jego firmy była szacowana na ponad milion dolarów (pamiętajmy, że wtedy dolar był warty więcej niż dziś). Zatrudniał 1400 pracowników w 11 terenowych oddziałach na terenie całego kraju. Oprócz „Kuryera” wydawał potem pięć innych tytułów.

Oczywiście wojna położyła kres jego karierze. On sam zmarł po wojnie w USA.

Cegielscy

Rodzina Cegielskich prowadziła własne zakłady maszyn i narzędzi rolniczych. Firmę założył jeszcze w XIX w. Hipolit Cegielski. W dwudziestoleciu międzywojennym przedsiębiorstwo już wspaniale działało.

Także ta firma została po wojnie znacjonalizowana.

Oskar Kon – od pucybuta do milionera

Oskar Kon pochodził z rodziny łódzkich Żydów. Zaczynał jako tkacz w tekstylnych fabrykach rodziny Heinzlów. W pewnym momencie otworzył swój biznes, którym zarządzał tak sprawnie, że zaczął inwestować w nieruchomości, kupując m.in. akcje Grand Hotelu.

Na początku I wojny światowej kupił większościowy pakietu akcji „Widzewskiej Manufaktury”, czyli… zakładów Heinzlów, gdzie przecież zaczynał karierę.

Dziś w jego pałacu siedzibę ma łódzka Szkoła Filmowa.

Sam Oskar uciekł z Polski po wybuchu II wojny światowej. Zmarł w Argentynie.

Bankierzy – Leopold Kronenberg i Leopold Julian Kronenberg

Leopold Kronenberg i jego syn Leopold Julian Kronenberg zbudowali finansowe imperium na ziemiach polskich.  Ten drugi zarządzał m.in. Bankiem Handlowym w Warszawie (obecnie jest to najdłużej działający polski bank komercyjny), Koleją Warszawsko-Terespolską oraz Koleją Nadwiślańską. On sam zmarł w 1937 r. Jego potomkowie wyjechali za granicę.

Po 1989 r.

Powrót do zasad wolnorynkowych w Polsce pomógł wielu przedsiębiorczym osobom zarabiać spore pieniądze i zbijać fortuny.

Michał Sołowow – pierwszy przemysłowiec III RP

elektrownia atomowa jądrowaMichał Sołowow to dziś najbogatszy Polak. W ciągu ostatniego roku powiększył swój majątek o 2 mld zł. Zarządza spółką Synthos. Jest producentem polistyrenu do spieniania, który stosuje się w płytach termoizolacyjnych do ocieplania budynków. Obecnie pracuje nad budową własnej elektrowni atomowej.

Warto wspomnieć, że jest też trzecim największym na świecie producentem kauczuków syntetycznych, z których Michelin, Continental czy Goodyear wykonują swoje opony. Może też pochwalić się posiadaniem pakietu większościowego producenta podłóg Barlinek, sieci sklepów z dywanami Komfort czy producenta ceramiki sanitarnej i wyposażenia łazienek, firmy Cersanit z siedzibą w Kielcach.

Jesteśmy przekonani, że jeszcze nas zaskoczy…

Zygmunt Solorz – magnat medialny III RP

Zygmunt Solorz to kolejny magnat medialny w naszej historii. Od 27 lat pojawia się na Liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”. Jest twórcą potęgi Polsatu. Jego Cyfrowy Polsat może pochwalić się zasięgiem aż 5,7 mln klientów. Tym samym jest największym dostawcą płatnej telewizji satelitarnej. Sam Polsat to zaś topowa stacja TV, która w latach 90. wykreowała np. muzykę disco-polo w Polsce czy format sitcomów (rekordy popularności biły wtedy np. takie produkcje jak „13 posterunek”, „Świat wg. Kiepskich” czy ” Miodowe lata”).

Oprócz tego od kilku lat do Solorza należy sieć Plus z prawie 10 mln klientów oraz Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin.

Solorz to także właściciel Netii, która z kolei dociera z internetem do 70 proc. polskich biurowców i centrów handlowych. Jakby tego było mało, posiada on też m.in. stacje Eska TV, Polo TV czy VOX Music.

Dominika Kulczyk i Sebastian Kulczyk – najbogatsze rodzeństwo

Dominika Kulczyk
Dominika Kulczyk

Potęgę rodu Kulczyków zbudował Jan Kulczyk, dziś już nieżyjący. Po nim spadek odziedziczyła córka Dominika i syn Sebastian.

Sebastian pełni funkcję prezesa grupy Kulczyk Investments. Przejął większość firmy, zaś siostrze zostawił większą część gotówki oraz akcje Polenergii, spółki z rynku OZE. Stworzył fundusz venture capital Manta Ray, inwestuje też w nowe technologie (ponoć jest zainteresowany m.in. blockchainem).

Z kolei Dominika Kulczyk kieruje organizacją pomocową Kulczyk Foundation. Bardziej koncentruje się na działaniach charytatywnych. Zrealizowała też program „Efekt Domina” w telewizji TVN. Dała się dzięki niemu poznać także jako dziennikarka-reporterka.

Najbogatsi Polacy

Pełne zestawienie obecnych najbogatszych Polaków możecie prześledzić na stronie tygodnika „Wprost”.

Najbogatsi i ich kariery budzą dziś wielkie emocję i kontrowersje. Zwłaszcza biografia Jana Kulczyka wiąże się z wieloma teoriami spiskowymi (wręcz skrajnymi, bowiem po jego śmierci pojawiły się plotki, że tą sfingowano, a sam miliarder ukrywa się za granicą). Należy jednak pamiętać, że osoby te nierzadko (mowa tu zwłaszcza o starszym pokoleniu bogaczy) startowały w trudnych warunkach biznesowych. A jednak im się udało, za co należy im się wielki szacunek.

Warto dokładniej zapoznać się z biografiami tych ludzi, by zrozumieć, jak udało im się osiągnąć sukces. Może ich życiorysy posłużą wam jako inspirację do waszych działań biznesowych?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments