Jak podała „Rzeczpospolita”, w ramach Polskiego Ładu składka zdrowotna ma zostać obniżona z 9 do 3 proc. Nadal nie można by jej jednak odliczyć od podatku. Ponoć to skutek niezadowolenia Polaków z proponowanych przez rząd zmian.

Polski Ład ze zmianami

Rząd chyba wystraszył się tego, jak Polski Ład odbierają Polacy. Z badań wynika, że aż 75 proc. obywateli źle ocenia nowe propozycje podatkowe władz.

Z powodu powyższego gabinet premiera Mateusza Morawieckiego chce zmienić swoje dotychczasowe pomysły.

Rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej. Pojawiła się propozycja 3 zamiast 9 proc. Taka składka byłaby nieodliczalna od podatku – przekazał informator „Rz”.

Do tego doszła propozycja obniżenia o 3 pkt proc. tej części składki, którą dziś można odliczać od podatku. Zamiast obecnego 7,75 proc. miałoby to być 4,75 proc.

Tyle że przedsiębiorcy nadal tracą na takim rozwiązaniu. Tomasz Piekielnik, doradca podatkowy i właściciel firmy doradczej PBC, w rozmowie z dziennikiem tłumaczył, że skutki propozycji rządu mogą być opłakane.

Załóżmy, że przedsiębiorca płacący liniowy 19-proc. PIT sprzeda w przyszłym roku lokal użytkowy za 1 mln zł. Wcześniej już rozliczył go w kosztach, od transakcji zapłaci więc 190 tys. zł podatku. Oprócz tego będzie musiał odprowadzić 90 tys. zł składki zdrowotnej. Zamiast 19 proc. ma więc do oddania 28 proc. Niewielu jest przygotowanych na taką podwyżkę – mówił Piekielnik.

Możliwe, że Polski Ład – przynajmniej w obecnej formie – mocno uderzy więc w przedsiębiorców, dla których nowe propozycje będą zabójcze i wymuszą na nich zamykanie biznesów.

Polski Ład – miał być hit, wyszedł kit?

Polski Ład (pierwotnie Nowy Ład) miał być hitem PiS-u. Niektórzy spekulowali nawet, że jego realizacja to wstęp do nowej kampanii wyborczej i przedterminowych wyborów. Te mógłby wygrać PiS, która to partia wydłużyłaby sobie okres rządów o kolejne lata.

Tyle że propozycje partii rządzącej zostały źle odebrane przez społeczeństwo. Poparcie dla PiS chyba na trwale spadło do poziomów poniżej 40 proc. Do tego Polski Ład otwarcie krytykował Jarosław Gowin, za co został usunięty z rządu Morawieckiego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments