Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dot. podatku cukrowego, który w takim wariancie wejdzie w życie już od 2021 r.

Podatek cukrowy od 2021 r.

Rząd walczy z kryzysem, jak może. Niestety oznacza to wprowadzanie nowych podatków. I tak od początku 2021 roku wejdzie w życie tzw. podatek cukrowy. Oficjalnie jest określany formą „promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów”. Politycy Zjednoczonej Prawicy uparcie twierdzą, że nie chodzi o pieniądze, które trafią do budżetu, ale zmianę złych nawyków żywieniowych Polaków. Przede wszystkim opłatę będą musieli uiścić producenci stosujący cukier w swoich produktach. Zapewne przerzucą ją na konsumentów, więc to ci zapłacą więcej za produkt.

Nowa danina

Podatek cukrowy to bowiem dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach. Sam pomysł jej wprowadzenia od samego początku budzi spore kontrowersje. Zarówno w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej, ale też w gronie konsumentów.

Co składa się na nowy podatek? Dwie opłaty: stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej. Wzrosną więc ceny słodkich napojów, ale nie na tyle, by powstrzymać dzieci przed ich kupowaniem. Trudno nie uznać, że to tylko kolejna próba „doładowania” budżetu.

Podatek cukrowy nie należy jednak do najdziwniejszych danin. Wejdźcie na ten link, by zobaczyć do czego zdolne są jeszcze rządy, by zdobyć wasze oszczędności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments