Planowanie emerytury, czyli jak aktywnie spędzić czas?

282

Przejście na emeryturę to jedna z najbardziej znaczących zmian w naszym życiu. Wraz z zakończeniem regularnego życia zawodowego, modyfikacjom ulegają nasze codzienne aktywności, relacje z innymi ludźmi oraz miesięczne dochody. Oczywiście każdemu z nas po kilkudziesięciu latach pracy należy się odpoczynek. Często bywa jednak tak, że przejście na emeryturę stanowi niespodziewanie trudne doświadczenie. Trzeba ustalić nowe priorytety, skupić się na innych obszarach działalności, znaleźć coś, w czym można się będzie realizować przez kolejne lata.

Nierzadko, gdy zbliżamy się do wieku emerytalnego, zaczyna się u wielu osób pojawiać lęk przed nudą, rutyną, czy stagnacją. Niektórzy zaczynają się czuć niepotrzebni, znudzeni życiem, nie mają ochoty codziennie wstawać z łóżka i funkcjonować w sposób produktywny oraz towarzyski.

Taka sytuacja absolutnie nie musi jednak mieć miejsca. Osiągnięcie wieku emerytalnego nie musi wcale oznaczać zupełnego końca aktywności człowieka. Wręcz przeciwnie, w zasadzie powinno się ono stać początkiem wspaniałej przygody. W końcu przestajemy mieć problem z tym, co skutecznie ograniczało nasze możliwości przez całe życie – czasem wolnym.

Jak zatem aktywnie i wartościowo spędzić Jesień Życia, abyśmy nie mieli miejsca na nudę i nie zostali wykluczeni społecznie przez bierne spędzanie czasu w domowym zaciszu, przed telewizorem? Nasze propozycje dotyczące planowania emerytury zostaną zaprezentowane poniżej. W pierwszej kolejności warto po prostu:

Zastanów się jak dziś spędzałbyś wolny czas, gdybyś miał go mnóstwo Starsza kobieta piekąca ciasto podczas pracy jako opiekunka

Emeryci w Polsce vs emeryci na Zachodzie

Jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywał stereotyp emerytów-dziadków, których głównym zadaniem po przejściu na emeryturę była pomoc w opiece nad wnukami. Babcia i dziadek byli zawsze do dyspozycji, ponieważ właściwie nie “posiadali” życia prywatnego, ani żadnych planów. Często związane było to z faktem, iż całe swoje życie poświęcili pracy, wychowaniu dzieci, opiece nad bliskimi, nie znajdując czasu na rozwijanie własnych pasji lub zainteresowań.

Rozpoczynając emeryturę, z wiru pracy wpadali więc w wir pomocy swoim – już dorosłym i pracującym – dzieciom, które już same zdecydowały się posiadać potomstwo i ciągle skarżyły się na notoryczny brak czasu. Dziadkowie postrzegani byli również do tej pory, jako osoby doświadczające różnych dolegliwości, które cierpliwie jednak znoszą, powtarzając jak mantrę powiedzenie “starość nie radość”. Wydawać by się mogło, iż ich jedynym marzeniem było zdrowie dla siebie i swoich bliskich – sami zresztą często właśnie taki wizerunek propagowali.

Natomiast życie osoby będącej na emeryturze w Europie Zachodniej już od dawna wygląda, w większości przypadków, zupełnie inaczej. Różnice w stylu życia seniorów polskich i zagranicznych wynikają głównie z uwarunkowań kulturowych oraz ekonomicznych. Całe szczęście w ostatnich latach coraz bardziej się one zacierają. Horyzont życia polskich seniorów poszerza się, widzą oni jak żyją ich rówieśnicy z Zachodu, podpatrują ich zwyczaje i przenoszą na polski grunt.

Poszerzaj swoje zainteresowania i odkryj co jeszcze lubisz robić

Emerytura to właśnie moment, w którym nareszcie można postawić na siebie – zacząć korzystać z życia i robić to, na co nie można było sobie pozwolić do tej pory, ze względu na wypełniony po brzegi obowiązkami dzień. Co jednak, jeśli czas wolny jest dla nas utrapieniem? Co zrobić nagle z tak ogromną ilością godzin do wykorzystania? Nawet, jeśli pasjonuje nas wędkarstwo, grzybobranie czy sport, to nie można codziennie jeździć na ryby, bądź jeździć do lasu w celu zbieraniu grzybów, a mecze naszego lokalnego klubu sportowego, któremu kibicujemy, rozgrywane są zazwyczaj raz w tygodniu.

Warto więc zadbać o to, by nieco poszerzyć swoje zainteresowania i wyrobić sobie nowe nawyki. O tym można pomyśleć w każdym wieku, nawet jeśli do emerytury brakuje nam jeszcze kilkunastu lat. Należy po prostu odkryć jakie sposoby spędzania wolnego czasu sprawdzają nam największą przyjemność i zaspokajają naszą potrzebę samorealizacji.

A może praca na emeryturze? Senior prowadzi własną działalność gospodarczą

Co jednak, jeśli zdecydowanie najbardziej lubimy pracować i w ten sposób absolutnie najlepiej się realizujemy? Żaden problem. Absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć dorabiać na emeryturze. Nasze propozycje zajęć dla seniorów zapewniających dodatkowy zarobek znajdziemy tutaj.

A może zawsze czuliśmy w sobie żyłkę biznesmena, ale nigdy nie mieliśmy czasu lub odwagi, aby sprawdzić swoich sił w prowadzeniu działalności? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby teraz spróbować rozkręcić jednoosobowe lub większe przedsiębiorstwo. Tutaj znajdują się nasze pomysły na biznes na emeryturze.

Znajdź swoje miejsce na Ziemi

Przestronne mieszkanie czy duży dom, zlokalizowany blisko centrum miasta lub ze świetnym dojazdem do pracy, którą właśnie zakończyliśmy – to udogodnienia, które pewnie nie są nam już potrzebne. Wiele osób całe życie marzyło, żeby zamieszkać w spokojnej okolicy, blisko lasu czy jeziora, albo nad morzem lub w górach – ale nigdy nie miało na to okazji. W końcu to praca i rodzina były sprawami priorytetowymi…

Przeprowadzka w zupełnie nowe miejsce na emeryturze może być naprawdę dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza jeśli i tak nie mieszkamy w bliskiej odległości od krewnych i widujemy się z nimi stosunkowo rzadko. Z całą pewnością warto to rozważyć. Rozpoczęcie Jesieni Życia w nowym miejscu jest bardzo modne chociażby w Stanach Zjednoczonych. Tam większość seniorów marzy i planuje, by po przejściu na emeryturę przenieść się na słoneczną Florydę, która ma stanowić dla nich prawdziwy raj na Ziemi, idealne miejsce na zasłużony wypoczynek, bardzo często przybierający aktywną formę.

Zadbaj o aktywność fizyczną

Stosunek do aktywności fizycznej jest czymś, co niestety mocno odróżnia polskich emerytów od ich rówieśników z Europy Zachodniej. Aktywny senior z zagranicy uprawia często regularnie takie sporty i aktywności jak: nordic walking, pływanie, wodny aerobik, jogging, fitness, jazdę na rowerze, jogę, a jeśli jest bardziej zaawansowany, to nawet taniec czy sztuki walki.

W Polsce natomiast wśród emerytów dominują spacery. Ewentualnie podejmują oni jeszcze jakieś aktywności w ramach przydzielonych ćwiczeń rehabilitacyjnych, zwłaszcza podczas pobytów w sanatoriach. Do podjęcia regularnej aktywności fizycznej polskim seniorom nadal potrzebna jest odpowiednia motywacja. Dlaczego warto wypełnić Jesień Życia aktywnymi ćwiczeniami fizycznymi oraz uprawianiem sportu?

Dlaczego warto aktywnie spędzać emeryturę? Oszczędzanie Emerytra

Po pierwsze, ćwiczenia utrzymują organizm w wysokiej sprawności. Po drugie, być może nawet ważniejsze, aktywność fizyczna wyzwala endorfiny – czyli hormony szczęścia. Ponadto, kondycja naszego ciała ma wpływ na naszą psychikę. Nie bez powodu promuje się powiedzenie “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Warto więc zadbać o aktywność fizyczną na emeryturze. Z całą pewnością będzie to miało pozytywny wpływ na nasze samopoczucie podczas Jesieni Życia.

Warto dodać, że jak już zostało wcześniej wspomniane, najlepiej spędzać wolny czas w taki sposób, jaki sprawia nam największą przyjemność. Nie inaczej jest w przypadku aktywności fizycznych. Świetnym pomysłem będzie dokładne sprawdzenie już teraz – w takim stopniu, na jaki możemy sobie pozwolić pod względem czasu wolnego – jakie sporty, zajęcia ruchowe czy ćwiczenia dają nam najwięcej radości. Będziemy doskonale wiedzieli, jakim fizycznym aktywnościom z wielką chęcią poświęcimy najwięcej czasu po przejściu na emeryturę.

Zadbaj o finanse

Nie ma co się oszukiwać – pieniądze to dla seniora zazwyczaj towar wysoce deficytowy, zwłaszcza jeśli pragnie on się realizować przez podróżowanie, uprawianie interesujących sportów, uczestniczenie w wydarzeniach kulturalnych lub też ma inne, dość kosztowne hobby. Seniorka otrzymała wysoką emeryturę

Warto więc już wcześniej zadbać o to, aby mieć spokojną i satysfakcjonującą emeryturę pod kątem finansowym, zamiast liczyć na ZUS. Co prawda, świadczenia dla seniorów rosną co roku, a także pojawiają się “trzynastki” i “czternastki” – o czym można przeczytać tutaj – ale i tak zawsze lepiej dmuchać na zimne i mieć zabezpieczoną odpowiednią kwotę. Wtedy nasz standard życia nie obniży się choćby o milimetr, a przy odpowiednim planowaniu może wyraźnie wzrosnąć.

Jak zatem zaplanować swoją emeryturę pod kątem finansowym? Najlepszym sposobem jest wieloletnie długofalowe oszczędzanie. W tym artykule możemy znaleźć cenne wskazówki dotyczące odkładania pieniędzy na Jesień Życia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments