10 ciekawych pomysłów na biznes dla emerytów

Kobieta rozkręca swój biznes na emeryturze

Niektórzy otwierają firmę w młodym wieku, inni po wypaleniu się w korporacji. Istnieje także grono ludzi, którzy swoją pierwszą działalność otwierają na emeryturze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć i rozkręcić biznes podczas Jesieni Życia.

Mało tego, to świetne rozwiązanie nie tylko ze względu na zabezpieczenie finansowe i dochód pasywny emeryta, ale także z uwagi na preferencyjne możliwości podatkowe. Okazuje się, że jedyną składką obowiązkową w tym przypadku jest składka zdrowotna. Przy jej opłacaniu emeryt może dorabiać do emerytury i osiągać przychody nieograniczonej wysokości. W praktyce, własną działalność gospodarczą prowadzi 29,2% emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu. Poniżej przedstawimy 10 ciekawych pomysłów na biznes na emeryturze. Pierwszy z nich to:

Działalność gastronomiczna Starsza kobieta przygotowuje danie

Nie bez powodu uważa się, że babcie są najlepszymi kucharkami. Emerytura to czas, w którym seniorzy mogą oddać się w pełni swojemu zamiłowaniu do gotowania. Udoskonalić popisowe dania i poznać nowe przepisy. Wcześniej praca zawodowa uniemożliwiała im rozwój w tym kierunku. Być może emerytura jest idealnym czasem, aby podzielić się swoim talentem z innymi?

Jeśli senior jest pewny swoich umiejętności, może nawet pokusić się o założenie lokalu gastronomicznego lub przygotować swoją ofertę cateringową i promować ją w najbliższej okolicy. Prawda jest taka, że umiejętności kulinarne tutaj same się obronią – smaczne potrawy w konkurencyjnych cenach przygotowywane przez emerytów z pewnością znajdą lokalnych miłośników.

Opieka nad dziećmi Starsza kobieta opiekuje się dziećmi

Opieka nad dziećmi to idealne zajęcie dla seniorów, którzy uwielbiają maluchy i mają dość siły, by sprostać energii kilkulatków. Od kiedy w żłobkach i przedszkolach nie sposób znaleźć miejsca dla własnej pociechy, rodzice coraz częściej decydują się na wynajęcie niani. Seniorzy są w tej kwestii najbardziej pożądaną grupą pracowników, bowiem w większości przypadków mają bogate doświadczenie w wychowywaniu dzieci oraz posiadają bardzo dużo wolnego czasu. Co więcej, ta praca jest ciekawa i ciągle rozwija, ponieważ każde dziecko stanowi nowe wyzwanie.

Udzielanie korepetycji Starszy mężczyzna udziela korepetycji

Nauczyciele, którzy ukończyli pracę w szkole i przeszli na emeryturę, nierzadko decydują się na udzielanie korepetycji. Oczywiście by prowadzić tego typu działalność nie trzeba być nauczycielem – wystarczy, że korepetytor posiada wiedzę w danym obszarze, wyróżnia go umiejętność jej przekazywania, a także po prostu lubi pracować z młodzieżą. Elastyczne godziny pracy i relatywnie wysokie stawki – nawet do kilkudziesięciu złotych za godzinną lekcję – to ogromne plusy dorabiania jako korepetytor.

Tego rodzaju praca wymaga jednak – w przypadku emerytowanych nauczycieli – podtrzymywania ciągłej aktywności oraz pełnego zaangażowania w dalsze wykonywanie zawodu. Jeśli jednak emerytom nauczanie sprawia przyjemność, nie czują się wypaleni i nie potrzebują odpoczynku od tego zajęcia – może to być świetny pomysł na biznes. Co więcej, indywidualne lekcje stwarzają nowe perspektywy. W końcu, emerytowanych nauczycieli udzielających korepetycji nie obowiązuje już sztywny program nauczania. Mogą oni przekazywać wiedzę w sposób, który uważają za najlepszy.

Pielęgnowanie ogrodów Starsza kobieta pielęgnuje rośliny

Wielu emerytów przejawia ogromne zamiłowanie do ogrodnictwa. Potrafią oni przesiedzieć cały dzień w szklarni, tylko po to, żeby doskonalić i podziwiać swoje rośliny. Sprawia im to czystą przyjemność. A jak wiadomo, nie ma nic wspanialszego, niż czerpanie zysków ze swojej pasji.

Żyjemy w bardzo dynamicznym świecie, w którym praca pochłania większość naszego czasu. Jest wiele osób, które mają swój ogród, ale nie mają czasu i chęci, żeby się nim zająć. Emeryci posiadają dużo czasu, dlatego mogą zaproponować swoje usługi takim osobom.

Złota rączka Starszy majsterkowicz

Seniorzy, którzy lubią majsterkować, potrafią naprawić cieknący kran i inne sprzęty domowe, mogą zaoferować swoje usługi nie tylko sąsiadom czy rodzinie, lecz także obcym osobom, które znalazły się w potrzebie szybkiej naprawy. Co więcej, tacy pracownicy są często poszukiwani nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale również przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Tak więc emeryci, którzy czują się dobrze pełniąc rolę “złotej rączki”, zamieszczają oferty swoich usług na portalach z ogłoszeniami o pracę. Możliwości tutaj są zatem ogromne, a jedyne ograniczenia ewentualnie stanowią umiejętności i kondycja zdrowotna.

Usługi krawieckie Starsza krawcowa w pracy

Usługi krawieckie to kolejny przykład na to, jak zarabiać na swojej pasji. Wielu starszym osobom wykonywanie prac krawieckich sprawia po prostu przyjemność. Wbrew pozorom na rynku nadal istnieje zapotrzebowanie na tego typu usługi. Osoby pragnące z nich skorzystać z pewnością udadzą się do sprawdzonej i doświadczonej osoby. Tu pojawia się szansa na zarobek dla emeryta. Zarobki zależą tylko i wyłącznie od ilości zrealizowanych zleceń. Jeżeli senior wyrobi sobie dobrą markę w swojej okolicy, nie będzie narzekać na brak pracy.

Doradztwo i mentoring

Nie jest żadną tajemnicą, że emeryt musiał zgromadzić bogate doświadczenie, a także umiejętności podczas swojego życia zawodowego. Porady dla młodszego pokolenia nie wymagają od seniorów dodatkowego wysiłku, mogą to zrobić nawet z domu. Spieniężanie swojej wiedzy i bezcennego doświadczenia jest zatem świetnym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności doradczej. Takie unikalne doświadczenia i umiejętności mogą stanowić istną żyłę złota w niektórych branżach, popyt na nie po prostu musi się pojawić, i w praktyce okażą się świetnym pomysłem na biznes.

Rękodzieło

Obecni emeryci z pewnością świetnie pamiętają czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a ten, kto chciał mieć ciepłą czapkę na zimę czy miękki koc dla dziecka, musiał radzić sobie sam. Wtedy właśnie całe mnóstwo kobiet – choć zdarzali się również mężczyźni – rozpoczęło swoją przygodę z szydełkowaniem, robieniem na drutach, szyciem i cerowaniem.

Dziś domowe wyroby handmade wracają do łask. By zdobyć powodzenie w branży, potrzeba jedynie umiejętności pracy z ludźmi i ducha marketingu. Następnie swoje wyroby można sprzedawać w Internecie – choćby na specjalnych grupach w mediach społecznościowych czy – w bardziej zaawansowanej formie – specjalnych platformach e-commerce, dedykowanych do wyrobów handmade. Więcej informacji na temat takiego biznesu znajdziesz tutaj.

Nauka gry na instrumencie Starszy mężczyzna uczy dziecko gry na gitarze

Jeśli emeryt potrafi świetnie grać na instrumencie i jednocześnie zarażanie swoją pasją innych sprawia mu przyjemność, a także potrafi przekazywać swoją wiedzę oraz umiejętności – nauka gry na instrumencie jest genialnym pomysłem na zarobek. Lekcji seniorzy mogą udzielać u siebie w domu lub u klientów. Jeśli emeryt jest naprawdę dobry w tym fachu, uczniowie będą zgłaszali się do niego sami, wystarczy zamieścić ogłoszenie w najbliższej okolicy oraz Internecie. To kolejny przykład na to, że warto mieć pasję, ponieważ w dłuższej perspektywie – nawet na emeryturze – można zacząć na niej zarabiać i czerpać z tego przyjemność.

Sklep wędkarski Starszy mężczyzna w swoim sklepie wędkarskim

Czas na kolejny biznes oparty na pasji. Wielu seniorów wprost uwielbia wędkować, regularnie spędza w ten sposób czas wolny (którego podczas Jesieni Życia nie brakuje) oraz posiada ogromną wiedzę w tym zakresie. A skoro emeryt wie jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się w danym regionie łowieckim, to może warto założyć sklep, w którym będzie sprzedawał tego typu produkty? Co więcej, sklep wędkarski nie jest typowym lokalem handlowym. Z reguły przychodzą do niego wędkarze nawet nie po to, by coś kupić, lecz by porozmawiać o swoim hobby i dowiedzieć się czegoś wartościowego. Gdy polubią to miejsce i właściciela, staną się stałymi, regularnymi klientami.

Z tego powodu sklep wędkarski to znakomity pomysł na biznes dla seniora, który interesuje się łowieniem ryb. Jeśli tylko podchodzi on do swojej pasji profesjonalnie, będzie w stanie wytworzyć w sklepie przyjazną atmosferę i chętnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat wędkowania – sukces niemal gwarantowany.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments