Praca na emeryturze – gdzie dorabiają seniorzy?

863

Codzienna rutyna, obowiązki i zobowiązania zawodowe, choć przez lata mogą wydawać się męczące, motywują i dają poczucie stabilności. Bywa, że przejście na emeryturę to trudne doświadczenie, nie tylko pod względem finansowym. W końcu zmienia się całe życie, trzeba ustalić nowe priorytety, skupić się na innych obszarach działalności, znaleźć coś, w czym można się będzie realizować przez kolejne lata.

W efekcie wiele osób, które już rozpoczęły jesień życia, nie zrezygnowało z pracy. Okazuje się, że aż 1,37 miliona Polaków w wieku emerytalnym w dalszym ciągu jest aktywna zawodowo. Do pracy najczęściej są motywowani wolnym czasem oraz chęcią powiększenia domowego budżetu. Plusów takiej decyzji jest jednak więcej. Praca podczas emerytury daje możliwości większej integracji z ludźmi i zmniejsza prawdopodobieństwo wykluczenia społecznego. Sprawia także, że emeryci czują się wciąż sprawni fizycznie, a aktywność umysłowa, której wymagają służbowe obowiązki, pcha ich do ciągłego rozwoju i zdobywania nowych kompetencji.

W jakich branżach osoby na emeryturze najczęściej podejmują pracę? Przekonamy się poniżej:

Opiekun dla dziecka Starsza kobieta piekąca ciasto podczas pracy jako opiekunka

Opiekun do dziecka to idealne zajęcie dla seniorów, którzy uwielbiają maluchy i mają dość siły, by sprostać energii kilkulatków. Od kiedy w żłobkach i przedszkolach nie sposób znaleźć miejsca dla własnej pociechy, rodzice coraz częściej decydują się na wynajęcie niani. Seniorzy są w tej kwestii najbardziej pożądaną grupą pracowników, bowiem w większości przypadków mają bogate doświadczenie w wychowywaniu dzieci oraz posiadają bardzo dużo wolnego czasu. Co więcej, jest to jedna z najlepiej opłacanych prac popularnych wśród emerytów. Na ogół mogą oni liczyć na zarobki rzędu od 20 do 25 złotych netto za godzinę.

Złota rączka Senior zajmujący się spawaniem

Seniorzy, którzy lubią majsterkować, potrafią naprawić cieknący kran i inne sprzęty domowe, mogą zaoferować swoje usługi nie tylko sąsiadom czy rodzinie, lecz także obcym osobom, które znalazły się z potrzebie szybkiej naprawy. Co więcej, tacy pracownicy są często poszukiwani nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych, ale też przez lokalne firmy. Tak więc emeryci, którzy czują się dobrze pełniąc rolę “złotej rączki” zamieszczają oferty swoich usług na portalach z ogłoszeniami o pracę. W tym przypadku stawki także są jedne z najwyższych spośród wszystkich prac wykonywanych przez seniorów – wynoszą z reguły od 25 do 35 złotych netto za godzinę.

Korepetytor Senior udzielający korepetycji

Wielu nauczycieli, którzy ukończyli pracę w szkole i przeszli na emeryturę, zdecydowało się na udzielanie korepetycji. Oczywiście by prowadzić tego typu działalność nie trzeba być nauczycielem – wystarczy, że korepetytor ma wiedzę w danym obszarze, wyróżnia go umiejętność jej przekazywania, a także po prostu lubi pracować z młodzieżą. Elastyczne godziny pracy i relatywnie wysokie stawki – nawet do kilkudziesięciu złotych za godzinną lekcję – to ogromne plusy dorabiania jako korepetytor. Tego rodzaju praca wymaga jednak – w przypadku emerytowanych nauczycieli – podtrzymywania ciągłej aktywności oraz pełnego zaangażowania w dalsze wykonywanie zawodu.

Pracownik pomocy społecznej

Pracownik pomocy społecznej powinien cechować się przede wszystkim wrażliwością na cudzy los oraz empatią. W końcu w tej pracy najważniejsze jest zrozumienie sytuacji drugiej osoby. Wydaje się, że tego typu cechy są domeną osób starszych, które za życia zdołały doświadczyć wielu – zarówno pięknych, jak i jednoznacznie przykrych, trudnych sytuacji, dzięki czemu wypracowały sobie ponadprzeciętnie rozwiniętą empatię. Właśnie dlatego często emeryci są mile widziani w zawodzie pracownika pomocy społecznej, oczywiście pod warunkiem, że mają odpowiednie wykształcenie.

Kasjer Senior pracujący na kasie w aptece

Sklepy są wspaniałym miejscem pracy dla seniorów, którzy lubią kontakt z ludźmi i którzy nie mają wystarczająco dużo sił, by podjąć się pracy w ruchu. Największym uznaniem wśród emerytów pracujących w handlu cieszą się małe, rodzinne sklepiki zlokalizowane w okolicach zamieszkania seniorów, takie jak osiedlowe kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie czy kawiarnie. Takie miejsca wiążą się z łatwiejszym dojazdem oraz mniejszą presją i strukturą korporacyjną niż ma to miejsce w popularnych sieciach dyskontów i supermarketów. W tym przypadku jednak stawki nie będą zbyt wysokie. Na ogół wynoszą one od 13 do 14 złotych netto za godzinę.

Stróż

Stróżowanie to bardzo prosta praca, oferowana często przez agencje ochrony. Zwykle polega na tym, że należy w określonych godzinach przebywać we wskazanym przez pracodawcę miejscu i intensywnie obserwować okolicę. Co jakiś czas wystarczy wykonać obchód nadzorowanego terenu. Niestety nie jest to zajęcie wysoko płatne – przeciętne stawki wynoszą około 13 złotych netto za godzinę – jednak nakłady energii i zaangażowania potrzebne do jego wykonywania są stosunkowo niewielkie.

Ulotkarz

Roznoszenie ulotek to zajęcie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród seniorów, a zwłaszcza mężczyzn. Pracodawcy doceniają sumienność i rzetelność starszych osób w tym zakresie. Seniorzy wzbudzają większe zaufanie niż osoby młodsze, więc w konsekwencji chętniej są wpuszczani do klatek schodowych, by zostawić ulotki. Należy jednak pamiętać, że praca ta wymaga dużej sprawności oraz zaangażowania. Najczęściej decydują się na nią seniorzy, których głównym celem jest szybkie zdobycie dodatkowych pieniędzy na utrzymanie. Średnie stawki w przypadku tej pracy dla seniorów wynoszą od 13 do 14 złotych netto za godzinę.

Rękodzielnik Starsza kobieta robiąca na drutach

Obecni emeryci z pewnością dobrze pamiętają czasy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, kiedy półki sklepowe świeciły pustkami, a ten, kto chciał mieć ciepłą czapkę na zimę czy miękki koc dla dziecka, musiał ratować się sam. Wtedy właśnie całe mnóstwo kobiet – choć zdarzali się także mężczyźni – rozpoczęło swoją przygodę z szydełkowaniem, robieniem na drutach, szyciem i cerowaniem. Dziś domowe manufaktury odzieży wracają do łask. By zdobyć powodzenie w branży, potrzeba jedynie umiejętności pracy z ludźmi i ducha marketingu. Następnie swoje wyroby można sprzedawać w Internecie – choćby na specjalnych grupach w mediach społecznościowych czy – w bardziej zaawansowanej formie – specjalnych platformach e-commerce, dedykowanych do wyrobów handmade.

Jaką formę zatrudnienia wybierają emeryci?

Polscy emeryci mogą liczyć na bardzo korzystne zasady ubezpieczeń społecznych. Przepisy prawne przewidują bowiem wyłączenie z obowiązku wnoszenia niektórych składek przez emerytów, w przypadku tak zwanych zbiegów tytułów. Taki mechanizm ma zastosowanie przykładowo wtedy, gdy emeryt prowadzi działalność gospodarczą – podlega on wówczas ubezpieczeniu zdrowotnemu, ale nie emerytalnemu i rentowemu. Dlatego więc własny biznes jest drugą najchętniej wybieraną formą zatrudnienia wśród emerytów.

Emeryci podlegający składce zdrowotnej

Raport Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, iż wśród pracujących emerytów podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę (aż 39,2% ogółu pracujących emerytów). Osoby prowadzące pozarolniczą działalność stanowią równie imponujący odsetek – aż 29,2%. Z kolei osób pracujących na umowie zlecenia jest najmniej w tej grupie – około 25,8%.

Seniorzy podlegający ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu

ZUS zaznacza także, że nieco inne, choć wciąż zbliżone, wyniki preferencji form zatrudnienia zaobserwować można wśród emerytów pracujących i podlegających ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. W tym przypadku ponownie największy odsetek wykazują przeważają osoby pracujące na umowę o pracę – stanowią one 57,9%. Z kolei osoby pracujące na umowę zlecenie to 34,3% pracujących emerytów. W zestawieniu nie ma danych dla umów o dzieło, gdyż te formy nie przewidują ubezpieczenia.

Uwaga seniorzy dorabiający na wcześniejszej emeryturze!

Osoby, które pobierają emerytury lub renty przed wkroczeniem w powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn) muszą jednak uważać, aby nie stracić całości lub części świadczenia. Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, zmniejszenie emerytury lub renty następuje po przekroczeniu 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie po przekroczeniu 130%. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments