Agencja S&P Global Ratings opublikowała właśnie swoją nową prognozę dot. spadku PKB Polski w 2020 r. Co może nas jednak ucieszyć, aktualizacja jest dość optymistyczna (jak na czasy kryzysu gospodarczego, jaki obecnie mamy). Poprzednio PKB miało spaść o 4 proc., zaś teraz tylko o 3,4 proc. W 2021 r. agencja spodziewa się odbicia tempa wzrostu w Polsce do 4,5 proc.

Nowe prognozy S&P

„Zrewidowaliśmy naszą prognozę dla dynamiki PKB Polski w górę do -3,4 proc. w tym roku z -4,0 proc. poprzednio. W 2021 r. prognozujemy solidne ożywienie na poziomie 4,5 proc. Szybkie wdrożenie wsparcia fiskalnego i monetarnego w pierwszej połowie roku okazało się skuteczne w zapobieganiu większemu spadkowi PKB”

– napisano w nowym raporcie.

„Polska będzie jednym z głównych beneficjentów unijnego funduszu naprawczego, który – począwszy od połowy 2021 roku – będzie wspierał inwestycje i tworzenie miejsc pracy. Sądzimy, że pieniądze z unijnego funduszu zaczną napływać od połowy 2021 r. Projekty w ramach funduszu odbudowy doprowadzą do wzrostu inwestycji, prowadząc do ożywienia i tworzenia nowych miejsc pracy. W tym kontekście oczekujemy, że konsumpcja prywatna w Polsce pozostanie mocna”

– dodano.

Wiarygodność Polski

Warto dodać, że spośród trzech największych agencji ratingowych świata wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia obecnie Moody’s. Wskazuje poziom „A2”. Rating Polski wg Fitch i S&P to zaś „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Agencja S&P zaplanowała z kolei przegląd ratingu Polski na jutro, czyli na piątek, 2 października.

Czym jest PKB?

Produkt Krajowy Brutto (PKB) to nic innego, jak tylko wskaźnik, który pokazuje nam siłę danej gospodarki danego kraju. By go obliczyć, należy zliczyć wartość wszystkich produktów i usług, które zostały wytworzone w danych państwie w danym okresie.

Jeśli interesuje was temat PKB polecamy nasz artykuł na ten temat, z którego dowiecie się więcej w kwestii tego, czy ten wskaźnik ekonomiczny jest warty uwagi i dlaczego w ogóle obliczamy tego typu kwestie. Cały tekst znajdziecie pod tym linkiem.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments