Z najnowszego badania opinii publicznej opracowanego przez United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość pozostaje liderem sondaży.

PiS nadal na szczycie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę, ponownie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość. Na partię dziś rządzącą Polską głos chciałoby oddać 34,4 proc. ankietowanych.

Drugie miejsce zajęłaby partia Szymona Hołowni, czyli Polska 2050. Na młode ugrupowanie głosować chce aż 23 proc. badanych. To niecały punkt procentowy więcej niż w badaniu sprzed dwóch tygodni.

Podium domyka Koalicja Obywatelska z wynikiem 14 proc. To złe wieści dla Borysa Budki, który pozostaje liderem związku PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej. Dziś wyborcy mają już nawet problemy z określeniem, jaką partią jest PO. Pisaliśmy o tym tutaj.

Niewiele zmieniają się notowania Lewicy, czyli koalicji SLD, Razem i Wiosny. Na tę lewicową siłę polityczną chęć oddania głosu zadeklarowało tylko 8,1 proc. badanych.

W Sejmie nowej kadencji zobaczylibyśmy też posłów z Konfederacji, którą popiera 7,6 proc. respondentów.

Pod progiem wyborczym znalazłaby się PSL-Koalicja Polska z wynikiem 4,7 proc

Żadnego ugrupowania nie wskazało 8,2 proc. uczestników badania.

Czy chcemy chodzić na wybory?

W sondażu pytano też o gotowość do uczestnictwa w wyborach, pytając: „Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to czy wziąłby Pan/i w nich udział?”. Do urn wyborczych na pewno poszłoby 35 proc. ankietowanych, a 12,5 proc. udzieliło odpowiedzi: „Raczej tak”.

Udziału w wyborach zdecydowanie nie zamierza brać 33,4 proc. badanych, zaś 16,7 proc. respondentów twierdzi, że raczej nie skorzysta ze swojego prawa wyborczego. Z kolei 2,4 proc. nie podjęło jeszcze decyzji.

Sondaż przeprowadzono 4 czerwca, metodą wspomaganego komputerowo wywiadu telefonicznego (CATI), na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków

Co oznaczają wyniki sondażu?

Co oznaczają takie wyniki badania? Przede wszystkim to, że na scenie politycznej niewiele się zmienia. PiS – mimo kryzysu gospodarczego i pandemii – nadal jest liderem sondaży. Problemy ma jedynie KO, które zostało prześcignięte w sondażach przez Polskę 2050. Czy to trwały trend, przekonamy się za parę miesięcy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments