Główne zalety pracy zdalnej

355

Pewien człowiek wstaje o 7 rano, ponieważ sam tak zdecydował. Następnie ubrał się, założył na uszy słuchawki i poszedł pobiegać na świeżym, jeszcze nieco chłodnym powietrzu. Po 30 minutach wrócił, wziął 5-minutowy prysznic i przygotował sobie smoothie. Następnie usiadł przed komputerem i rozpoczął pracę. Tego dnia ma określoną ilość pracy do wykonania i jeśli się spręży, o 13 będzie miał już wolne. Czy to wygląda jak praca idealna? Dla większości osób z pewnością tak jest. Niestety tylko część prac zdalnych pozwala na taką swobodę. Jeśli jednak ktoś stosuje się do pewnych ścisłych zasad pracy, to z pewnością jego stanowisko zdalne może wyglądać podobnie. Wystarczy się spiąć i przenieść rozrywki jak gry hazardowe w Spinia casino online, przeglądanie mediów społecznościowych na ściśle określone przerwy lub czas po pracy i skupić się na tym, co zlecił pracodawca, a być może uda się osiągnąć swobodę, którą cieszy się wspomniany człowiek.

2020 rok sprawił, że wszystkim ludziom otworzyły się oczy na możliwości, jakie niesie za sobą praca w domu. Ogromna część społeczeństwa odczuwa stały stres związany z samym tylko wyjściem do pracy. W zależności od piastowanego stanowiska stres się nasila lub redukuje. Wszystko wywraca się do góry nogami, jeśli okazuje się, że można pracować z domu. Oczywiście nie wszystkie stanowiska pracy są możliwe do przeniesienia do domu, ale ogromna część pracowników biurowych mogłaby robić to samo w domu. Jakie korzyści niesie za sobą praca zdalna? Czy może mieć jakieś minusy?

Oszczędność czasu

Wyjazd do pracy wiąże się z odpowiednimi przygotowaniami. Trzeba wcześniej wstać, często także zjeść śniadanie, na które nie ma się ochoty i założyć czas dojazdu do miejsca pracy. Całość może pochłonąć nawet 2 godziny życia. Ten czas nie wlicza się w godziny płatne. Powrót z reguły jest o wiele szybszy, ale można stwierdzić, że osoby dojeżdżające do pracy tracą średnio 2 godziny na przygotowanie i dojazdy. W przypadku pracy zdalnej wystarczy po prostu wstać i usiąść przed komputerem. Całość może zająć kilka minut. Śniadanie można zrobić sobie w przerwie, a zalanie kubka kawy czy herbaty praktycznie w ogóle nie wpływa na procesy związane z pracą. Jeśli ktoś pracuje 8 godzin i do tego ma doliczyć 2 godziny na sprawy związane z dojazdami, to często okazuje się, że po powrocie do domu nie zostało już nic innego jak obiad, prysznic i położenie się do łóżka. Wizja jest mało optymistyczna, ale niestety miliony ludzi w samej tylko Polsce żyją w ten sposób.

Niższy poziom stresu

Jednym z największych czynników powodujących stres w pracy jest bezpośrednia interakcja z innymi osobami. Najczęściej chodzi o przełożonego, przed którym wypada zachowywać się jak idealny pracownik. Przy pracy zdalnej rola przełożonego zostaje zredukowana jedynie do weryfikacji postępów prac i przydzielania nowych zadań. Nikt nie musi przejmować się nagle wyłaniającym się zza drzwi kierownikiem, ponieważ jedyne co może zrobić, to zdalnie sprawdzić, co już udało się zrobić. W tym miejscu tworzy się także środowisko do nadużyć ze strony pracownika. Niektóre osoby potrzebują kogoś, kto nimi pokieruje. Jeśli zabraknie takiej osoby, to ich produktywność znacząco spadnie, co z czasem może przyczynić się do podjęcia decyzji o zwolnieniu. Jeśli jednak ktoś potrafi trzymać się w ryzach jako pracownik, to praca zdalna będzie idealnym sposobem na odetchniecie od sytuacji stresowych.

Samodzielna organizacja pracy

Bywa, że pracownik nie zgadza się z proponowanymi godzinami pracy. Jedni wolą wysypiać się do późna, a inni wstać jak najwcześniej, zrobić swoje i mieć pół dnia dla siebie. Jeśli rodzaj wykonywanej pracy na to pozwala, to przy pracy zdalnej każdy może sobie sam zorganizować działania w taki sposób, żeby było to dla niego jak najlepsze. Przy pracy z domu można wszystko zaplanować samemu i często jest to o wiele lepszy sposób niż proponowany przez przełożonego. Komfort wyboru czasu pracy sprawia, że wykonywane zadania przestają być uciążliwe i w efekcie są o wiele lepiej wykonywane. Dzięki temu można cieszyć się z tego, co się robi, co jest coraz rzadszym zjawiskiem w naszym kraju.

Wystarczy wyobrazić sobie scenariusz związany z fikcyjną osobą opisaną na początku artykułu. Człowiek ten pracuje kilka godzin na pełnych obrotach. Kiedy poczuje się znużony, postanawia się rozerwać i uruchamia jakieś ulubione gry na swoim telefonie komórkowym. Następnie wraca do pracy całkowicie odświeżony i przedwcześnie kończy dzień pracy, ponieważ zrobił wszystko, czego od niego wymagano. Bierze telefon firmowy do kieszeni i wychodzi z domu gotowy na wszelkie możliwe konsultacje, do końca dnia pracy według wyznaczonych godzin. Każdy ma jakiś swój ideał pracy, a stanowisko zdalne pozwala na zorganizowanie wszystkiego w taki sposób, żeby wilk był syty i owca cała.

Rozwój umiejętności

Człowiek jest stworzeniem doskonale adaptującym się do warunków, w których przebywa. Każda firma działa zgodnie z pewnymi zasadami. Niektórzy pracownicy znajdują się na wyższym, a inni na niższym szczeblu. Każdy odpowiada za konkretne działania, przez co wszystko działa jak jedna dobrze naoliwiona maszyna. W przypadku pracy zdalnej każdy jest w pewnym sensie zdany na siebie, a to wymusza do adaptacji. Pracownik ten zaczyna uczyć się nowych rzeczy, które wcześniej wykonywały osoby na wyższych stanowiskach. Okazuje się, że wszystko jest o wiele łatwiejsze, niż początkowo sądzono, przez co otwierają się nowe horyzonty. Część pracowników będzie się po prostu cieszyła z rozwoju osobistego i potencjalnego awansu w hierarchii, a inni wezmą sprawy w swoje ręce, wykorzystają nabyte doświadczenie i spróbują w innej firmie na wyższym stanowisku.

Jakie minusy ma praca zdalna?

Oczywiście pracy z domu nie można nazwać idealnym rozwiązaniem. Są osoby o zestawie cech charakteru, które sprawiają, że taki tryb zarabiania pieniędzy będzie dla nich idealny. Większość pracowników, którzy mogliby przejść na tryb zdalny, odczują to źle. Jako że człowiek jest ssakiem stadnym, potrzebuje kontaktu z innymi osobami, a zamknięcie się w domu może sprawić, że jego zdrowie psychiczne znacząco ucierpi.

Kolejną kwestią jest możliwość nadużyć od strony pracodawcy. Ze względu na obniżenie kosztów dojazdów i oszczędność czasu, pracodawca może obniżyć stawkę za godzinę pracy. Może także dojść do sytuacji, kiedy pracodawca będzie zatrudniał osoby z regionów, gdzie stawka godzinowa jest wyraźnie niższa. W takim wypadku sytuacja osób mieszkających w dużych miastach mogłaby stać się o wiele trudniejsza.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments