PO ma problemy z tożsamością?

1007

Platforma Obywatelska (PO), największa partia opozycyjna, ma problemy z tożsamością? Sugerują to wyniki nowego badania. W nowym sondażu ankietowanych zapytano, czy PO jest partią prawicową, centrową czy lewicową? Co dziwne, najwięcej badanych wskazało na odpowiedź: „nie mam zdania”.

PO jest pogubione?

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research na zlecenie rp.pl. Uczestnikom zadano pytanie: „Czy Pani/Pana zdaniem Platforma Obywatelska jest obecnie formacją prawicową, centroprawicową, centrową, centrolewicową czy lewicową”.

I tak tylko 8,3 proc. ankietowanych uznało PO za partię prawicową. Za centroprawicę – 7,4 proc. Łącznie za formację o charakterze prawicowym uważa PO 15,7 proc. biorących udział w badaniu.

Z kolei 17,7 proc. uważa partię, którą przed laty założyli wspólnie Andrzej Olechowski, Donald Tusk i Maciej Płażyński za formację centrową. 11,7 proc. uważa, że PO jest formacją centrolewicową. 14,5 proc. za lewicę. Łącznie za formację o charakterze lewicowym uważa PO 26,2 proc. badanych.

Najwięcej osób nie ma zdania

Aż 40,4 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii.

– Największą partię opozycyjną za formację centrową uważa 13 proc. kobiet i prawie co czwarty mężczyzna. Platformę z poglądami centrowymi kojarzy co piąta osoba między 35 a 49 rokiem życia i nieco wyższy odsetek respondentów posiadających wyższe wykształcenie. Częściej niż ogół respondentów PO za partię centrową uważają osoby, których dochody osiągają od 3001 zł do 5000 zł (25%) oraz mieszkańcy największych miast (29%) – komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1.06-2.06.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.

Powyższe dane pokazują, że PO jest wyraźnie pogubiona pod kątem idei, jakie chce promować. Do tego doszły ostatnie „wpadki” dot. głosowań. Opozycja przegrała np. głosowanie w Senacie dot. KPO.

W partii coraz częściej słychać głosy, że Borys Budka, jej przewodniczący, powinien odejść i stery ugrupowania musi przejąć prezydent Warszawy i były kandydat na prezydenta Polski – Rafał Trzaskowski. Jak na razie Budka pozostaje jednak na czele partii. Czy uratuje partię, czy sprowadzi ją na mieliznę?

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments