Zespół Nirvana dość często wraca do sądu. Sprawa praw do logo grupy ciągnie się już od kilku lat. Prawnicy muzyków opublikowali właśnie oświadczenie.

Logo Nirvany

W 2018 roku firma Nirvana LLC pozwała projektanta Marca Jacobsa za to, że w projekcie swoich ubrań wykorzystał logo uśmiechniętej buźki. Te jest wykorzystywane także w materiałach promocyjnych zespołu.

Teoretycznie powinna być to prosta sprawa. Tyle że w 2020 roku Robert Fisher stwierdził, że to on, a nie Kurt Cobain, zaprojektował logo. Oznaczałoby to, że prawa do tego ostatniego należą do niego, a nie do zespołu.

Przypomnijmy, że 1991 roku Fisher był projektantem w firmie Geffen Records. To ta firma wydała najsłynniejszy album Nirvany, czyli „Nevermind”. W wywiadzie dla „Los Angeles Times” twierdził on:

Jako że ja to narysowałem, chcę być znany jako autor dzieła. Po prostu. To nie fair, że próbują przypisać tę pracę Kurtowi.

Jak teraz podaje „KNX News” prawnicy zespołu złożyli dokumenty poświadczające, że to jednak Kurt Cobain zaprojektował logo w 1991 roku i zarejestrował je dwa lata później. Prawnicy zauważają też, że przez 30 lat od momentu stworzenia logo Fisher nigdy nie rościł do niego żadnych praw.

Sąd jeszcze nie rozpatrzył tych dokumentów.

Walka o okładkę

To nie wszystkie batalie sądowe zespołu.

Spencer Elden, który jako dziecko pozował do okładki „Nevermind”, domaga się odszkodowania po 150 tysięcy dolarów od każdej z oskarżonych stron (jest ich 17, w tym zespół) albo procesu przed ławą przysięgłych, w czasie którego ustalona zostanie wysokość odszkodowania. Chce też pokrycia wszystkich kosztów adwokackich i zaprzestania wykorzystywania jego wizerunku w celach wskazanych w pozwie. Oznaczałoby to zmianę słynnej okładki „Nevermind”, na której pojawił się jako dziecko.

Elden w pozwie podkreśla, że jego „tożsamość oraz nazwisko na zawsze związane zostały z komercyjnym wykorzystywaniem seksualnym, którego doświadczył jako nieletni”. Nie podoba mu się też to, że jego wizerunek był i nadal jest dystrybuowany na całym świecie. Bezpośrednio zaatakował też nieżyjącego już lidera Nirvany Kurta Cobaina i Kirka Weddle’a, odpowiedzialnego za wykonanie zdjęcia, twierdząc, że chcieli oni, by okładka miała seksualny wydźwięk. Prawnicy powołali się na cytaty z opublikowanych w 2002 roku dzienników Kurta Cobaina. Elden na tej podstawie stwierdził, że wokalista i gitarzysta Nirvany chciał, aby okładka „Nevermind” miała taki a nie inny wydźwięk. Dodaje, że fotograf Kirk Weddle po wykonaniu zdjęć na okładkę wykonał kolejną sesję, w której Elden przebrany był za Hugh Hefnera, czli założyciela Playboya.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments