Nieruchomości w Wielkiej Brytanii mocno tanieją. Czy to okazja do inwestowania?

Udostępnij

Amanda Postolska w kolejnym odcinku „Kawa z Agentem” postanowiła zająć się nieruchomościami w Wielkiej Brytanii. Co takiego dzieje się na wyspach? Możliwe, że to naprawdę dobra okazja dla inwestorów. Ceny spadają najszybciej od 14 lat. Poza tym Amanda Postolska omówiła kwestię wzrostu cen mieszkań po wprowadzeniu programu „Bezpieczny kredyt 2%”. Co dzieje się na rynku nieruchomości?

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii spadły. Czy to idealny moment na inwestycje?

W pierwszej kolejności Amanda Postolska zajęła się rynkiem nieruchomości w Wielkiej Brytanii. Od 2009 roku ceny mieszkań nie spadały tak szybko, jak ma to miejsce w tej chwili. Co takiego się stało? Jedną z przyczyn może być naprawdę wysokie, a na dodatek wciąż rosnące, oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Ceny nieruchomości na wyspach brytyjskich spadły aż o 3,8% rok do roku. Takiego spadku nie było od kryzysu finansowego, który miał miejsce właśnie w 2009 roku. W sierpniu zeszłego roku dom w Wielkiej Brytanii był droższy o 13 tys. funtów. Główną przyczyną według ekspertów są właśnie ceny kredytów hipotecznych. Koszt kredytu w Anglii osiągnął najwyższy poziom od 15 lat. Ten stan rzeczy jest wynikiem przede wszystkim inflacji. Tego też obawialiśmy się w Polsce. Amanda Postolska zauważa, że u nas sytuację zmienił program „Bezpieczny kredyt 2%”.

Potencjalnym nabywcom w Wielkiej Brytanii dużo trudniej jest pozwolić sobie na nowy dom. Właśnie dlatego sytuacja na rynku jest naprawdę trudna. Jednak dla inwestorów, którzy szukają lokaty pieniędzy na dłuższy okres, zakup nieruchomości na wyspach może być okazją. Poza tym Amanda Postolska postanowiła pochylić się nad wywiadem ministra Waldemara Budy, który dotyczył „Bezpiecznego kredytu 2%”.

Czy minister Buda ma rację? Czy „Bezpieczny kredyt 2%” nie wpłynął na ceny mieszkań?

Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda zauważa, że nowy program „Bezpieczny kredyt 2%” cieszy się naprawdę sporym zainteresowaniem. Polityk zauważa, że rynek nieruchomości zamarł, a nowy program go pobudził. Jednocześnie minister Buda w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział, że „Bezpieczny kredyt 2%” nie wpłynął na wzrost cen mieszkań zaraz po jego ogłoszeniu. Co na ten temat uważa Amanda Postolska?

Minister Buda zauważa, że rząd stawia nie tylko na „Bezpieczny kredyt 2%”, ale również dba o rozwój mieszkań komunalnych. Amanda Postolska zauważa, że zaraz po ogłoszeniu nowego rządowego programu spadki cen nieruchomości były zauważalne. Jednak teraz sytuacja na rynku wygląda inaczej. Zainteresowanie mieszkaniami, które mieszczą się w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2%”, jest naprawdę duże i przekłada się na rosnące ceny mieszkań.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również