NBP: spowolnienie gospodarcze i wyższa inflacja

362

W listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) należy spodziewać się lekkiego spowolnienia wzrostu PKB i niewiele wyższej inflacji, poinformował media prezes NBP Adam Glapiński.

„Mamy lekkie spowolnienie wzrostu i lekko wyższą inflację. Nie mamy sensacji w nowej projekcji. Nie ma żadnego powodu, aby przewidywać jakąś zmianę polityki, zmianę stóp” – przekazał Glapiński dziennikarzom w kuluarach „9th NBP Annual Flagship Conference on the Future of the European Economy (CoFEE)”.

NBP inflacja nie straszna

NBP wcześniej twierdziło, że inflacja nie będzie rosła. Mimo tych oczekiwań, dzieje się inaczej. Teraz Glapiński nadal uspokaja rynek, mówiąc, że inflacja jeszcze przejściowo wzrośnie, ale już w połowie 2020 roku „wróci w kanał, w którym jest obecnie”.

„Koniec obecnego roku widzimy tak, że inflacja trochę wzrośnie i w pierwszych 2-3 miesiącach przyszłego roku również, ale pozostanie w ramach celu i odchylenia od celu” – mówił prezes NBP.

Jeśli mamy wierzyć Glapińskiemu, na przestrzeni najbliższych paru lat inflacja na pewno nie przebije pasma odchyleń od celu NBP (2,5% +/- 1 pkt proc.).

Glapiński informował wcześniej w październiku, że bank centralny spodziewa się w tym roku 4,3% wzrostu PKB.

Nadchodzi spowolnienie

Podkreślił jednak też, że możemy już oczekiwać spowolnienia gospodarczego. „Nadal wzrost PKB będzie solidny, czyli wysoki, jak na nasz potencjalny wzrost” – dodał.

Spowolnienie widać już w coraz większej liczbie krajów na całym globie. W kontekście Japonii mówi się już o recesji. Podobne głosy padają, gdy temat schodzi na Niemcy. To ostatnie jest ważne dla Polski, bowiem te oba rynki są zespolone ze sobą sporą siecią naczyń połączonych. W tle nadal trwa zaś wojna handlowa USA-Chiny.

 „Trump twierdzi, że będzie w stanie zlikwidować deficyt handlowy z Chinami, są to jednak twierdzenia absolutnie abstrakcyjne gdyż Amerykanie kupują wszystko z Chin (…) prezydent na populistycznych hasłach wygrał jednak wybory i adresuje swój przekaz do wyselekcjonowanej grupy odbiorców”

– mówił we wrześniu Comparic TV dr Przemysła Kwiecień, główny ekonomista Domu Maklerskiego X-Trade Brokers (XTB).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments