Znamy najbogatszych Polaków

320

Forbes opublikował listę najbogatszych Polaków. Kto stoi na podium? Jaki jest ich łączny majątek? I czy w porównaniu w poprzednim rokiem zubożeli, czy wręcz przeciwnie – są jeszcze zamożniejsi?

Po pierwsze, na liście magazynu znajdziemy aż 56 miliarderów. Już na tym polu mamy nowy rekord. To bowiem wynik aż o 14 osób lepszy niż przed 12 miesiącami. Dalej jest jeszcze ciekawiej. Wartość majątku setki najbogatszych wzrosła aż o 15,7 proc. wobec poprzednio odnotowanego wzrostu o 4 proc.

… i zwycięzcą jest…

Tu nie było zaskoczenia. Tytuł najbogatszego Polaka obronił Michał Sołowow (15,6 mld zł), o którym w 2019 r. było głośno, ponieważ postanowił budować elektrownie atomową w Polsce. Już w połowie sierpnia zapowiedział, że w planach ma uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. W perspektywie najbliższych trzech lat planuje z kolei inwestycje o wartości aż 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i kolejna inwestycja w Polsce, co do której prezes nie podał jeszcze wtedy więcej szczegółów.

Podium i poza nim

Drugi na podium jest Zygmunt Solorz (12 mld zł), który jest znany jako właściciel Polsatu czy sieci Plus. Domyka je z kolei Jerzy Starak (9,6 mld zł).

Czwarta pozycja należy do Tomasza Biernackiego, twórcy marketów Dino (8,1 mld zł). Dopiero potem znajdujemy najsłynniejsze rodzeństwo polskiego biznesu: Dominikę (6,9 mld zł) i Sebastiana Kulczyków (6,6 mld zł).

Jak trafić na listę Forbesa?

Jeśli ktoś z naszych czytelników marzy o znalezieniu się na liście Forbesa, już tłumaczymy, jak to zrobić. Ogólnie sprawa jest „bardzo prosta”. Wystarczy zgromadzić majątek o wartości 549 mln zł. Ostrzegamy jednak, że próg jest podnoszony. Dziś to już o 10,9 proc. więcej niż przed rokiem. Co ciekawe, z listy wypadli z tego powodu np. współtwórca grupy TVN Mariusz Walter czy założyciel Black Red White Tadeusz Chmiel.

Pełną listę Forbesa znajdziecie w tym miejscu. Polecamy też nasze teksty nt. najbogatszych Polaków w historii. Znajdziecie je tutaj i tutaj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments