Najbogatszy Polak zbuduje elektrownię atomową

Udostępnij

Tam gdzie zawodzi państwo, sprawy w swoje ręce bierze rynek. Okazuje się, że chemiczna spółka Synthos – na czele której stoi Michał Sołowow, najbogatszy Polak – ma w planach zbudować w ciągu najbliższej dekady małą elektrownię jądrową o mocy 300 MW. O sprawie poinformowała GE Hitachi Nuclear Enerdy, która będzie współpracować przy realizacji tego zadania.

Zgodnie z planami ciągu dziesięciu lat w Polsce może powstać pierwszy reaktor wodno-wrzący BWRX-300 o mocy 300 MW.

Najbogatszy Polak i ambitne cele

Już w połowie sierpnia prezes Synthosu zapowiedział, że w planach ma uruchomienie w 2022 roku bloku gazowo-parowego CCGT w Oświęcimiu. Mówimy tu o inwestycji o wartości powyżej 500 mln zł. Sama moc bloku ma sięgnąć aż stu kilkudziesięciu MW. Dziś Synthos jest już w Oświęcimiu w posiadaniu elektrociepłowni opartej o węgiel. Firma chce dywersyfikować źródła energii.

Prezes Synthosu poinformował wtedy też o swoich dalszych planach. W perspektywie najbliższych trzech lat grupa planuje inwestycje o wartości aż 2 mld zł. Oprócz budowy nowego bloku gazowo-parowego będzie to nowa instalacja do produkcji kauczuku syntetycznego w Polsce i kolejna inwestycja w Polsce, co do której prezes nie podał jeszcze wtedy więcej szczegółów.

Reakcja władz

– Myślę, że to jest dobra informacja – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, mówiąc o porozumieniu polskiego chemicznego koncernu Synthos i firmy GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) ws. współpracy przy rozważeniu możliwości budowy w Polsce reaktora jądrowego typu BWRX-300, projektu GEH.

„Proszę zauważyć, że Polska jest jedynym krajem w regionie, która nie ma elektrowni atomowej. Jesteśmy otoczeni przez kraje, z których każdy ma elektrownie atomową poczynając od obwodu kaliningradzkiego, poprzez Białoruś, Ukrainę, Słowację, Czechy, Niemcy. W Szwecji i Finlandii także mają elektrownie atomowe”

– dodał Kwieciński, który we wtorek był gościem Poranku w Polskim Radiu 24.

Wynika więc, że w końcu doczekamy się w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej. Wszystko wskazuje, że za projektem będzie stała prywatna firma, a nie budżet państwa.

Warto przypomnieć, że niedawno minister środowiska, Henryk Kowalczyk, zadeklarował, że za trzy dekady nasz kraj odejdzie od węgla.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również