Uber pojawił się w Polsce w 2014 roku, najpierw w Warszawie. Oferuje on przejazdy zamawiane z poziomu aplikacji mobilnej oraz ich przejrzyste, konkurencyjne ceny.
Użytkownicy błyskawicznie go pokochali. Z kolei odmienne zdanie mają licencjonowani taksówkarze, którzy w ostatnich latach przeprowadzili wiele protestów i wciąż próbują walczyć z tą firmą na drodze prawnej.
Uber jednak funkcjonuje wciąż w największych polskich miastach i cieszy się sporą popularnością i sympatią ze strony swoich konsumentów. W poniższym tekście przyjrzymy się tej usłudze bliżej pod wieloma aspektami, zacznijmy jednak od przedstawienia podstawowych informacji na jej temat.
Czym jest Uber?
Uber to amerykańskie przedsiębiorstwo z siedzibą w San Francisco. Stworzyło ono aplikację mobilną o tej samej nazwie, która służy do zamawiania usług transportu samochodowego poprzez kojarzenie pasażerów z kierowcami korzystającymi z aplikacji Uber Partner. Przejazdy z Uber dostępne są już w ponad 780 miastach świata.
Startup został założony w 2009 roku, a 14 miesięcy później powstała aplikacja mobilna. Najpierw obejmowała tylko San Francisco, a gdy już dobrze wypromowała się w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne.
W Polsce oferuje swoje usługi od 2014, najpierw w Warszawie. W kolejnych latach pojawiła się również w Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Aglomeracji Śląskiej, Łodzi, Lublinie, Radomiu i Częstochowie. Kierowcy współpracujący z Uberem w Polsce muszą przedstawić dowód prowadzenia działalności gospodarczej.
Jak działa Uber?
Bardzo łatwo i intuicyjnie. Najpierw należy pobrać aplikację na swoje urządzenie mobilne i założyć w niej konto (należy podać numer telefonu, adres e-mail oraz dane karty płatniczej, z której będzie się dokonywać płatności za przejazdy). Następnie można już zamawiać przejazdy.
Instrukcja krok po kroku znajduje się poniżej:
- Włączasz aplikację i akceptujesz punkt odbioru (zostaje on automatycznie zlokalizowany przez GPS, możesz go jednak zmienić, jeśli chcesz zamówić przejazd z innego miejsca)
- Zobaczysz imię i zdjęcie pobliskiego kierowcy, wystawioną mu ocenę przez użytkowników oraz numer rejestracyjny i model jego samochodu
- Wpisujesz gdzie chcesz dojechać, od razu pojawia się szacowany koszt przejazdu
- W tym momencie masz pięć minut aby się rozmyślić i anulować przejazd
- Gdy już wsiądziesz do pojazdu, widzisz trasę jaką kierowca Cię zawiezie oraz szacowany czas przejazdu
- Po dojechaniu aplikacja automatycznie pobierze z Twojej karty wyliczoną należność, a Ty możesz ocenić kierowcę w pięciostopniowej skali oraz dodać komentarz
Uber – ile to kosztuje?
W Polsce istnieją cztery rodzaje przejazdów Uber. Najtańsze to UberX, czyli przejazdy zwykłymi samochodami klasy sedan mieszczące maksymalnie czworo pasażerów. Drugą opcją jest UberSELECT oferująca wyższy komfort jazdy w bardziej przestronnych autach. Trzecia to UberVAN, środek transportu dla maksymalnie sześciu pasażerów. Najdroższym rozwiązaniem jest UberBLACK, czyli przejazdy ekskluzywnymi samochodami klasy premium.
Przejdźmy teraz do cennika. Brane pod uwagę są cztery aspekty:
- Opłata początkowa
- Opłata za kilometr
- Opłata za każdą minutę przejazdu
- Minimalny koszt przejazdu
W tej chwili w polskich miastach wyglądają one tak:
- UberX: 3 PLN na start, 1 PLN/km, 0,35PLN/min, minimalny koszt – 8 PLN
- UberSELECT: 7 PLN na start, 1,70 PLN/km, 0,35 PLN/min, minimum 10 PLN
- UberVAN: 10 PLN na start, 1,70 PLN/km, 0,50 PLN/min, minimum 10 PLN
- UberBLACK: 14 PLN na start, 3 PLN/km, 0,35 PLN/min, minimum 30 PLN
Istnieje również jeszcze taka kwestia, jak stawka dynamiczna. Jeśli w mieście jest wzmożone zapotrzebowanie na Ubera, np. z powodu koncertu, meczu czy, gdy wszyscy w piątkowy wieczór wracają z imprez, w aplikacji pojawia się informacja o cenniku dynamicznym.
Jest to mnożnik, koszt przejazdu może wtedy wynieść nawet kilkukrotnie więcej niż o standardowej porze. Użytkownik zostaje o nim poinformowany przed rozpoczęciem kursu i aby potwierdzić przejazd z podwyższoną stawką musi w aplikacji przepisać podaną wartość aktualnie wyświetlanego mnożnika.
Uber – profil służbowy
Użytkownicy Ubera, posiadający własną działalność gospodarczą, mogą dodać profil służbowy. Dzięki niemu będą otrzymywać faktury VAT za przejazdy, pod które mogą podpiąć osobną kartę płatniczą, żeby w ten sposób oddzielić przejazdy prywatne i biznesowe.
Lex Uber
Wraz z początkiem bieżącego w roku weszła w życie nowelizacja prawa transportowego określana jako Lex Uber. Wprowadza ona rozporządzenie, że każdy przewoźnik musi posiadać licencję na taxi. Dotyczy to zarówno kierowcy, pośrednika oraz przedsiębiorcy na rzecz, którego pośrednik działał. Dodatkowo zniesiono obowiązek posiadania kasy fiskalnej oraz taksometru w taksówkach – może je zastąpić aplikacja.
Tutaj pojawia się pierwszy problem, mianowicie do tej pory nie powstało rozporządzenie w sprawie aplikacji mobilnej do rozliczania opłat za przejazdy oraz nie pojawiły się przepisy dotyczące kas rejestrujących transakcje pod postacią oprogramowania. Dopóki więc odpowiednie rozporządzenie nie wejdzie w życie, jedynym rozwiązaniem jest posiadanie taksometru i kasy fiskalnej.
Jednak, jaka jest możliwość aby Uber działał zarówno za pomocą aplikacji, jak i taksometru, skoro to dwa różne systemy, które naliczają opłaty w odmienny sposób?
Rzecz w tym, że zanim nowelizacja miała zacząć funkcjonować, został wprowadzony okres przejściowy, w którym obecni kierowcy jeszcze mogą jeździć na starych zasadach. Miał on się zakończyć 31 marca, lecz z powodu epidemii koronawirusa został on wstępnie przedłużony do końca września, lecz może potrwać jeszcze kolejne miesiące.
Tak więc, na tę chwilę nie znamy rozwiązania tego sporu, nie wiadomo więc czy taksówkarze wygrają batalię z Uberem dotyczącą oferowanych przez nich tanich przewozów w Polsce i czy ta firma będzie po faktycznym wprowadzeniu nowych przepisów dalej w naszym kraju funkcjonować, a jeśli nawet, to czy w takich cenach. Warto dodać, że praca Uber może być traktowana jako dodatkowy zarobek.
Czy warto korzystać z Ubera?
Uber wprowadził prawdziwą rewolucję w branży prywatnego transportu miejskiego. Posiada on wiele zalet, których nie da się przecenić. Od razu posiadamy informację kto będzie naszym kierowcą, widzimy trasę przejazdu, płatność dokonywana jest automatycznie kartą, kierowcy są ściśle weryfikowani na podstawie ocen i komentarzy. Ponadto, oczywiście koszty podczas codziennego przejazdu w zwyczajnej sytuacji są znacznie niższe niż w przypadku taksówek.
Jedyne wady, to dynamiczna stawka, przez którą czasem kurs może okazać się po prostu nieopłacalny oraz fakt, że kierowcy zwykle nie posiadają licencji taksówkarza, przez co nie każdy musi posiadać spore doświadczenie za kółkiem i odpowiednie umiejętności jazdy po mieście.
Pomimo wskazanych mankamentów, większość użytkowników niezwykle sobie ceni usługi Ubera, trudno im sobie wyobrazić poruszanie się po mieście bez tej aplikacji i nic dziwnego, ponieważ wygoda takiego rozwiązania nie podlega dyskusji. Nie wiadomo jednak jaka przyszłość czeka to przedsiębiorstwo w Polsce ze względu na nowelizację prawa transportowego, prawdopodobnie wszystko powinno się wyjaśnić w najbliższych miesiącach.