Mike Satoshi – czy warto inwestować w kryptowaluty? | Punkt Przełomowy

0
Mike Satoshi - O kryptowalutach po ludzku

“Punkt Przełomowy” to nowy program prowadzony przez Marcina Wenusa – redaktora naczelnego Comparic24.tv. W ramach niego prezentowane będą rozmowy z niezwykłymi ludźmi, którzy wnoszą wartość do życia innych na co dzień. Dowiemy się w jaki sposób to osiągnęli. Gościem czwartego odcinka był Mike Satoshi – człowiek, którego pasją jest cyfrowa waluta. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Punkt Przełomowy – Mike Satoshi

Mike Satoshi od czterech lat walczy z oszustami na rynku kryptowalut, narażając się na wiele nieprzyjemności. Stara się on bezpośrednio nazywać rzeczy po imieniu i wiele osób już mu dziękowało, ponieważ uratował ich oszczędności przed wejściem w jakiś scam podający się za kryptowaluty. Mike Satoshi rozpoczął swoją przygodę na YouTube w 2017 roku, kiedy nie było jeszcze wielu kanałów o kryptowalutach prowadzonych po polsku.

Jaki był punkt przełomowy Mike’a Satoshiego?

Zaczął on zabawę z kryptowalutami w 2017 roku. Oglądał wtedy inne kanały na YouTube zajmujące się kryptowalutami i zauważył, że brakuje w nich tematu darmowego sposobu pozyskiwania kryptowalut. Zaczął on w tej niszy i publikował audycje raz w tygodniu. Później jednak stwierdził, że ten rynek jest zbyt zmienny i musi robić to częściej. Tak narodziła się audycja Krypto Newsy.

Jak zostać specjalistą od rynku kryptowalut?

Trzeba mieć przede wszystkim czas. Mike Satoshi ma normalną pracę – zarządza firmą, więc sam sobie ustala czas pracy, dzięki czemu mógł budować swój kanał na YouTube.

Czym są kryptowaluty?

To po prostu cyfrowe pieniądze. Mają one określoną wartość, o której decyduje rynek.

Skąd wziął się Bitcoin?

Jego anonimowy twórca ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nie wiadomo więc kim tak naprawdę jest osoba, która go stworzyła i ile Bitcoinów posiada w swoim portfelu.

Jak się kopie Bitcoina?

To słowo pochodzi od angielskiego słowa “mining” oznaczającego wydobycie. Otóż, mamy pewne dane wejściowe, wobec których stosujemy pewną funkcję (nazywaną funkcją hashującą) i uzyskujemy wynik. Zmieniając dane wejściowe, zmienia się wynik. Jest on całkowicie losowy, nie jesteśmy więc w stanie go odgadnąć. Kopiąc Bitcoina trzeba trafić dobrą liczbę – za to otrzymuje się na nagrodę, czyli wykopuje Bitcoina. Kombinacja tych liczb jest gigantyczna, tak więc bardzo trudno trafić ten wynik. Służą do tego koparki kryptowalut, które przeliczają setki miliardów możliwości w ciągu sekundy.

Czym są koparki kryptowalut?

W przypadku Bitcoina to specyficzne komputery (o nazwie układów ASIC) służące tylko do wykonywania tych obliczeń. Czemu natomiast służy wykonywanie tych obliczeń? Tymi danymi wejściowymi są transakcje Bitcoina. Każdy górnik w ten sposób ma listę transakcji, które zatwierdza. Oczywiście ten proces za każdym razem chwilę trwa, lecz przekłada się to na bezpieczeństwo. Im trudniej trafić blok, tym trudniej spowodować manipulację. W przypadku innych kryptowalut często są to po prostu zwyczajne, bardzo wydajne komputery z wieloma podpiętymi kartami graficznymi (zapewniającymi odpowiednią moc obliczeniową).

Dlaczego warto zainteresować się kryptowalutami?

Ze względu na inflację. Ona powoduje, że ludzie tracą swoje pieniądze. Natomiast historia pokazuje, że każdy kto zainwestował w Bitcoina, to po 3 latach zawsze na nim zarobił. Oczywiście taki stan rzeczy nie musi trwać wiecznie, trudno sobie wyobrazić, aby Bitcoin miał rosnąć w nieskończoność, ale ograniczona podaż i rosnący popyt sprawia, że wciąż jego cena idzie w górę. Na początku nikt nie wierzył, że Bitcoin nie osiągnie wartości 1 dolara.

Warto więc inwestować w kryptowaluty, ponieważ po pierwsze świetnie przechowują one wartość. Po drugie, oferują szybkie przelewy międzynarodowe. Po trzecie, łatwo je transportować – nie potrzebujemy nawet karty płatniczej, portfel kryptowalut jest wirtualny i możemy się do niego zalogować z każdego miejsca na Ziemi, gdzie tylko mamy połączenie z internetem i dostęp do komputera lub smartfona.

Jakie są zagrożenia czyhające na osobę, która zamierza wejść w świat kryptowalut?

Niestety większość osób nie chce podejmować decyzji samodzielnie, dlatego zdaje się na jakiegoś oszusta. Uważa, że jego wiedza jest niedostateczna lub po prostu nie chce brać przed sobą odpowiedzialności za swoją błędną decyzję. Na początku kryptowaluty były “Dzikim Zachodem” i oszustwa pojawiały się na każdym kroku. Po wprowadzeniu różnych procedur i regulacji zostały one jednak w znacznym stopniu ukrócone – nigdy nie znikną, lecz jest ich o wiele mniej.

Jak natomiast wygląda kwestia szalenie popularnego w ostatnich miesiącach Dogecoina? Czy to wartościowy projekt czy należy go postrzegać jako potencjalny scam?

Dogecoin powstał jako żart, satyra na Bitcoina i kryptowaluty. Jednak w tym roku wypromował ją Elon Musk. Warto jednak dodać, że jest on świetną walutą do przesyłania – szybką i tanią w przesyle. Mike Satoshi był zszokowany tym gwałtownym wzrostem jego kursu, absolutnie nie wierzył, że może on kiedykolwiek tyle kosztować. Warto dodać, że ta kryptowaluta posiada jednak podstawową wadę, w stosunku choćby do Bitcoina – jej podaż nie jest ograniczona. Ten sam problem dotyczy Ethereum.

Jaka zapowiada się przyszłość kryptowalut? Czy pojawi się kolejna Bessa, co może okazać się dobrym momentem by zainwestować w kryptowaluty?

Mike Satoshi uważa, że na razie wszystko wskazuje, iż Hossa jeszcze trochę potrwa – nie ma w tej chwili żadnych symptomów pęknięcia bańki. Jednak prędzej czy później ona powinna pęknąć – Mike Satoshi spodziewa się, że może to być już końcówka tego roku. Aczkolwiek, w przypadku kryptowalut z reguły występuje prawidłowość, że im głośniej rynek krzyczy, że to już koniec bańki, tym bardziej cena idzie w górę.

Tak więc, każda korekta na obecnej Hossie może okazać się dogodną okazją do wejścia. Ponadto, nawet jeśli bańka pęknie, to po okresie Bessy pojawi się kolejna Hossa, i kurs Bitcoina powinien osiągnąć zupełnie nowe szczyty. Warto więc w takiej sytuacji przetrwać taki czas i brać pod uwagę inwestycję długoterminową, a nie zarobić w sposób chciwy na jak najszybszej spekulacji.

Nagranie dostępne jest pod tym adresem:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments